34.3%
22.2%
44.6%
25.0%

Οι Undertakers είναι πλέον ένα βήμα πιο κοντά στο Final 4 της Division 1 του Summer League, καθώς στο πρώτο ματς της οχτάδας κέρδισαν τον Αστέρα Ευελπίδων με 78-70, σε ένα ματς όπου μέχρι το τέλος ήταν αρκετά αμφίρροπο. MVP του αγώνα ήταν ο Παναγιώτης Στρατηγαρέας με 15 πόντους, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Από το πρώτο δεκάλεπτο φάνηκε πως το ματς θα είναι ντέρμπι, καθώς οι δύο ομάδες πήγαιναν καλάθι καλάθι σε όλη τη διάρκεια. Ο Μιντάουγκας άνοιξε το σκορ στο παιχνίδι, οι Στρατηγαρέας και Κάρμας έγραψαν το 5-2, 5-7 από τον Θανάση Μαγκώνη, 11-7 οι Καρνέσης και Κάρμας, 11-9 ο Μαγκώνης ξανά, 12-9 ο Καρνέσης, 12-13 οι Χαρμπαλής και Μαγκώνης και 5-0 από τους Σφηκάκη και Χριστόπουλο για το τελικό 17-13 της περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το σκορ συνέχισε να κυμαίνεται στα ίδια επίπεδα και για τις δύο ομάδες, με τους Undertakers να έχουν ένα μικρό προβάδισμα. Καρνέσης και Στρατηγαρέας έγραψαν το 22-13, 22-16 ο Μαγκώνης, 25-16 ο Μιντάουγκας, 25-18 ο Μαγκώνης, 28-18 ο Καρνέσης, 28-20 ο Τσαουρδάς, 31-20 ο Καρνέσης, 31-22 ο Μαγκώνης, 33-22 από τον J-J και 0-6 σερί από τους Σκλήρη, Τσώνη και Μαγκώνη για να κλείσουμε ημίχρονο με 33-28.

Στην τρίτη περίοδο οι Undertakers συνέχισαν να προσπαθούν να ξεφύγουν στο σκορ, όμως ο Αστέρας Ευελπίδων συνέχισε να δείχνει τα δόντια του. Ο J-J ανέβασε σε 35-28, 35-31 ο Σκλήρης, 37-31 ο Στρατηγαρέας, 37-39 με ένα 0-9 σερί οι Χαρμπαλής και Μαγκώνης, 42-39 οι J-J και Καρνέσης, 42-41 ο Τσώνης, 45-41 ο Καρνέσης, 45-43 ο Μιντάουγκας, 48-43 ο Καρνέσης και τρίποντη απάντηση από τον Μαγκώνη για να κλείσουμε την τρίτη περίοδο με 48-46.

Στην τελευταία περίοδο μέχρι και τα τελευταία δύο λεπτά οι Undertakers έβλεπαν τον Αστέρα Ευελπίδων να πιέζει και να είναι κοντά στο σκορ, όμως στο φινάλε οι ψύχραιμοι J-J, Καρνέσης και Στρατηγαρέας έδωσαν αέρα 2-3 κατοχων στην λάμδα τους, η οποία ουσιαστικά χάρισε τη νίκη. Ο J-J έγραψε το 50-46, 50-48 ο Μαγκώνης, 52-48 ο Σφηκάκης, 52-50 ο Μαγκώνης, 57-50 οι J-J και Καρνέσης, 57-52 ο Τσώνης, 60-52 ο Καρνέσης, 60-53 ο Μαγκώνης, 64-53 ο Στρατηγαρέας, 64-57 οι Σκλήρης και Τσώνης, 65-57 ο Σαμπάνης, 65-63 οι Τσώνης και Μαγκώνης, 66-63 ο Στρατηγαρέας, 66-66 ο Μαγκώνης, 69-66 ο Στρατηγαρέας ξανά, 69-67 ο Τσαουρδάς, 74-67 οι Σαμπάνης, J-J και Στρατηγαρέας, 74-70 ο Σκλήρης και 78-70 με δύο βολές του Καρνέση και ένα κάρφωμα του Σφηκάκη για να κλείσουμε θεαματικά το πρώτο ματς της σειράς με τους Undertakers να κάνουν το 1-0.

Για τους Undertakers, πέρα από τον Στρατηγαρέα, πολύ καλή εμφάνιση έκαναν επίσης οι Καρνέσης και Σφηκάκης. Για τον Αστέρα Ευελπίδων ξεχώρισαν οι Μαγκώνης, Τσώνης και Σκλήρης.

13Σκλήρης Σπυρίδων100002540.02366.7437400215
17Mindaugas Vaiciunas40002366.7010.040401025