0.0%
33.3%
40.4%
36.4%

Οι Ζαππατίστας κέρδισαν με 42-63 τους Undertakers για να τους φτάσουν στο 5-3 στη βαθμολογία, εξουδετερώνοντας όλα τους τα όπλα στο παιχνίδι παίζοντας τρομερή άμυνα επί 40 λεπτά. Παράλληλα, είχαν και 5 παίκτες με 8 ή περισσότερους πόντους, για να πάρουν μια πολύτιμη νίκη!

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Ράπτη καυτό, τρία δικά του τρίποντα έφεραν το ματς στο 5-11 για τους Ζαππατίστας, αφού πρώτα ο Κοντίνος είχε γράψει το 3-3 για να απαντήσει ο Ζαμπέτης και να μειώσει λίγο μετά σε 5-8 ο Παπαγιάννης. Ο τελευταίος έγραψε και το 7-11 με τον Καπαντάκη να μειώνει στους δύο, για να τον μιμηθεί ο Καρνέσης από τη γραμμή, πριν κλείσει ο Κοντοπυράκης το δεκάλεπτο στο 11-15. Στη 2η περίοδο ο Χουλιάρας με τον Κιτσαντά ήταν που έφεραν την ομάδα τους ως το 11-19, για να απαντήσουν με ένα 7-0 οι Undertakers με τον Μαρκάκη, τον Καπαντάκη και τον Κοντίνο για το 18-19. Όμως αυτή ήταν η τελευταία φορά που έδειξαν ότι έχουν τρόπο αντίδρασης στο ματς, αφού η συνέχεια ανήκε απόλυτα στους Ζαππατίστας. Ένα σερί 0-13 ήταν αυτό που έκλεισε το ημίχρονο στο 18-32, με τον Χουλιάρα να το ξεκινά, τον Κοντοπυράκη με τον Βερεντζιώτη να συνεχίζουν ως το 18-29, για να κλείσουν το ημίχρονο ο Τσουράπης με τον Γκολέ, 18-32.

Στην επανάληψη ο Παπαγιάννης με τον Καπαντάκη μείωσαν σε 23-32, για να απαντήσει ο Ζαμπέτης με τρίποντο. Ο Μαρκάκης με τον Καρνέση έφεραν το ματς στο 27-35, αλλά ο Μπαρμπερίδης με τον Κοντοπυράκη ήταν εκεί, 27-39. Ξανά σε μονοψήφια διαφορά από τον Καπαντάκη και τον Καρνέση, 30-39, αλλά ο Μπαρμπερίδης με τον Κιτσαντά απάντησαν για το 30-43. Ο Καρνέσης έγραψε το 32-43, με τον Βερεντζιώτη να απαντά και τον Μπαρμπερίδη να προλαβαίνει το χρονόμετρο στο τέλος της 3ης περιόδου για το 33-47. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Κοντοπυράκης με τον Ζαμπέτη και τον Χουλιάρα έφτασαν το σερί της ομάδας τους στο 0-9 για το 33-54 και το +21. Ο Παπαγιάννης το διέκοψε, με τον Γκολέ να γράφει μια βολή και τον Νομικό να απαντά. Ο Χουλιάρας με τον Βερεντζιώτη έφεραν την ομάδα τους στο 39-61, με τον Νομικό να μειώνει σε 42-61, πριν κλείσει ο Ράπτης με ωραίο ντράιβ το ματς στο 42-63.

Για τους νικητές ο Κοντοπυράκης είχε 8 πόντους, 12 ριμπάουντ, ο Ράπτης 11 πόντους, ο Ζαμπέτης 10 πόντους, ο Βερεντζιώτης 10 πόντους, ο Χουλιάρας 10 πόντους και 7 ριμπάουντ. Για τους Undertakers ο Παπαγιάννης είχε 11 πόντους, 12 ριμπάουντ, ο Καπαντάκης 10 πόντους, 8 ριμπάουντ.