13.3%
52.2%
45.8%
13.0%

Το 3/3 κατάφεραν να κάνουν οι Ξεφτιλάιζερς, αυτή τη φορά επικρατώντας των περσινών πρωταθλητών Undertakers με το τελικό 59-65, στα πλαίσια της 3ης αγωνιστικής της Golden League. Οι δύο ομάδες σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού πήγαιναν “αγκαζέ”, ενώ οι Undertakers κατάφεραν να ξεφύγουν με 9 πόντους στην 3η περίοδο (40-31). Εκεί, οι Ξεφτιλάιζερς, γρήγορα ροκάνισαν τη διαφορά αυτή, έκαναν το παιχνίδι ξανά ντέρμπι, ενώ στα τελευταία 4 λεπτά του ματς, έτρεξαν ένα 2-12 σερί και έτσι έφτασαν στην 3η διαδοχική τους νίκη.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τους Ξεφτιλάιζερς να μπαίνουν ζεστοί με 3 απανωτά δίποντα των Τσίτσο (2) και Κουκουλά (1) για το αρχικό 0-6, ο Μιχαηλίδης θα ανοίξει λογαριασμό για τους Undertakers με γκολ-φάουλ για το 3-6, ενώ ο Τσίτσος θα απαντήσει με δίποντο για το 3-8 της αναμέτρησης. Στη συνέχεια, οι Undertakers με ένα σερί 6-2 από τους Μιχαηλίδη, Γρυπάρη και Συριανό για το 9-10, οι Κουκουλάς και Τσίτσος με 2 συνεχόμενα δίποντα θα γράψουν το 9-14, ενώ το πρώτο δεκάλεπτο θα σφραγίσει με νέο καλάθι ο Μπονάτσος για τους Undertakers, με τη διαφορά να πέφτει στους 3 και το 11-14 της περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Ξεφτιλάιζερς θα ξεφύγουν στο +7 με 2 δίποντα του Δεδούση, οι Undertakers με 6/6 βολές από τους Μπονάτσο (4/4) και Ορφανό (2/2), θα ροκανίσουν το παιχνίδι μέχρι και τον πόντο για το 17-18, με τον Τσίτσο να ανοίγει τη διαφορά στους 3, έπειτα από δύσκολο καλάθι για το 17-20 του ματς. Στη συνέχεια, οι Undertakers θα πάρουν το προβάδισμα για πρώτη φορά στο ματς, έπειτα από 2 δίποντα των Ορφανό, Μιχαηλίδη και τρίποντο του Γιαννούση για το 24-20, με τους Ξεφτιλάιζερς να μπαίνουν ξανά σε θέση οδηγού, με δίποντο του Δεδούση και τρίποντο του Κουκουλά, με το σκορ να πηγαίνει στο 24-25. Με βολή του Μιχαηλίδη και δίποντο του Γρυπάρη, οι Undertakers θα κάνουν το 27-25, ο Δεδούσης με 2/2 βολές θα ισοφαρίσει για το 27-27, ενώ στην εκπνοή, ο Ορφανός θα σφραγίσει το ημίχρονο με δίποντο για το προβάδισμα των Undertakers και το 29-27 της ανάπαυλας.

Στην επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, ο Συριανός και ο Ορφανός με 2 συνεχόμενα δίποντα θα κάνουν το 33-27 των Undertakers, ο Δεδούσης με όμορφο καλάθι θα μειώσει στο 33-29, ενώ ο Μπονάτσος με ακόμα 2 εύστοχες βολές, θα διαμορφώσει το 35-29 της αναμέτρησης. Εκεί, ο Δεδούσης ξανά με δίποντο θα κάνει το 35-31, ο Γρυπάρης με τρίποντο και ο Ορφανός με δίποντο στον αιφνιδιασμό θα στείλουν τη διαφορά στους 9 για το 40-31, ενώ οι Ξεφτιλάιζερς με ένα σερί 0-9, από 4 πόντους του Δεδούση, 3 του Αναγνωστόπουλου και από 1 βολή των Χαραλαμπόπουλο και Τσίτσο, φέρνοντας έτσι το ματς στα ίσα για το 40-40. Το τρίτο δεκάλεπτο, θα σφραγίσουν με 2 καλάθια οι Undertakers από τους Ορφανό και Γιαννούση, οι οποίοι θα στείλουν το ματς στους 4 και το 44-40 της περιόδου.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Τσίτσος με ένα σουτ μέσης απόστασης θα μειώσει στο καλάθι και το 44-42, οι Undertakers με τρίποντο του Γιαννούση και γκολ-φάουλ του Γρυπάρη θα ξεφύγουν στο +8 και το 50-42, όμως οι Ξεφτιλάιζερς, γρήγορα θα ροκανίσουν τη διαφορά αυτή με βολή του Κουκουλά, 2 δίποντα του Δεδούση και 1 του Τσίτσου για το 50-49 του παιχνιδιού. Ένα τρίποντο του Γιαννούση θα κάνει το 53-49 των Undertakers, ο Δεδούσης με βολή και ο Κουκουλάς με τρίποντο θα ισοαφρίσουν στο 53-53, ενώ ο Γρυπάρης και ο Συριανός με 2 απανωτά δίποντα θα κάνουν το 57-53 του παιχνιδιού. Στα τελευταία 3 λεπτά της αναμέτρησης, οι Ξεφτιλάιζερς θα προσπεράσουν με δίποντα των Αναγωνστόπουλο, Δεδούση και Τσίτσο για το 57-59, για να ισοφαρίσει στο 59-59 με δίποντο ο Ορφανός, 1:30 πριν το φινάλε. Εκεί, οι Ξεφτιάιζερς θα διαχειριστούν πολύ καλά τα τελευταία αυτά δευτερόλεπτα και με ένα 0-6 από 4/4 βολές των Αναγνωστόπουλο, Κουκουλά και δίποντο του Δεδούση, θα σφραγίσουν την αναμέτρηση στο τελικό 59-65.

Πολυτιμότερος παίκτης του παιχνιδιού αναδείχθηκε ο Θοδωρής Τσίτσος ο οποίος σταμάτησε στους 21 πόντους, ενώ παράλληλα μάζεψε 17 ριμπάουντ και μοίρασε 3 ασίστ, για να συγκεντρώσει 31 βαθμούς στην κλίμακα αξιολόγησης. Επίσης σε καλή βραδιά βρέθηκαν οι Κουκουλάς και Δεδούσης, ενώ από τους Undertakers ξεχώρισε η προσπάθεια των Μιχαηλίδη και Ορφανό.