19.4%
40.0%
42.2%
13.8%

Σε ένα πολύ όμορφο και γρήγορο παιχνίδι οι Undertakers, οι οποίοι έκαναν ντεμπούτο για τη σεζόν 22/23 καθώς προέρχονταν από ρεπό στην πρώτη αγωνιστική, πήραν το ροζ φύλλο κόντρα στα Χαμένα Ταλέντα με 68-54. MVP του αγώνα ήταν ο Παναγιώτης Στρατηγαρέας με 17 πόντους, 26 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Γρυπάρης άνοιξε το σκορ στο ματς, οι Ψημάδης, Μπίλλης και Πενταγιώτης απάντησαν με 0-7 σερί για το 2-7, 17-7 με μια τρομερή απάντηση με 15-0 σερί οι Στρατηγαρέας, Μαρκάκης, Γρυπάρης και Stermasi, 17-12 με απάντηση με 0-5 των Μπίλλη και Κασβή και τρίποντο του Γρυπάρη για να κλείσουμε το πρώτο δεκάλεπτο με τους Undertakers να είναι μπροστά στο σκορ με 20-12.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο Πενταγιώτης και Καραγρηγορίου έβαλαν από ένα καλάθι για το 20-16, 21-16 με μια βολή του Γρυπάρη, 21-18 με απάντηση του Μάη, 27-18 με τους Κρητικό, Στρατηγαρέα και Μπατζάκα να βάζουν από ένα καλάθι, 27-19 με μια βολή του Πενταγιώτη, 31-19 από τους Στρατηγαρέα και Μαρκάκη, 31-22 με τρίποντο του Πενταγιώτη, 33-22 για νέο +11 των Undertakers με καλάθι του Γρυπάρη ξανά, 33-25 με ένα καλάθι του Μπίλλη και μια βολή του Ψημάδη και απάντηση με γκολ φάουλ του Στρατηγαρέα για το τελικό 36-25 του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο Κρητικός, Στρατηγαρέας Γρυπάρης και Stermasi έτρεξαν ένα 14-0 σερί για το 50-25, 50-29 με ένα καλάθι του Πενταγιώτη και ένα του Ψημάδη, 51-29 από τον Γρυπάρη, 51-34 οι Μάης και Ψημάδης, 54-34 με νέο τρίποντο του Γρυπάρη και καλάθι από τον Μπίλλη για το τελικό 54-36 του τρίτου δεκαλέπτου.

Στην τελευταία περίοδο ο Γρυπάρης ανέβασε στους 20 τη διαφορά με το 56-36, 56-43 με ένα 0-7 σερί του Ψημάδη και του Γεροκωστόπουλου, 60-45 με δύο βολές του Γρυπάρη και μια του Σταμπουλίδη, 60-47 με καλάθι του Κασβή, 64-47 με ένα καλάθι του Γρυπάρη ξανά και ένα του Stermasi, 64-54 οι Πενταγιώτης και Καραγρηγορίου και από ένα καλάθι οι Γρυπάρης και Στρατηγαρέας για το τελικό 68-54 του αγώνα.

Για τους Undertakers, πέρα από τον Στρατηγαρέα, φοβερή εμφάνιση έκανε και ο star player του αγώνα, Μανώλης Γρυπάρης, με 28 πόντους, 8 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 τάπα. Για τα Χαμένα Ταλέντα πολύ καλή εμφάνιση έκαναν οι Πενταγιώτης με 16 πόντους, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 2 κλεψίματα και Ψημάδης με 15 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα και 1 τάπα.