34.8%
35.3%
31.7%
25.9%

Το σερί τον Degrees κατάφεραν να ανακόψουν οι περσινοί πρωταθλητές Undertakers, οι οποίοι επικράτησαν με 63-53, σε ένα πολύ αμφίρροπο παιχνίδι για την 8η αγωνιστική της Golden League. Οι Degrees, πάρα τις ελλείψεις τους μπήκαν στο ματς πολύ δυναμικά, έφτασαν να προηγούνται μέχρι και με 11 πόντους στα μισά της 3ης περιόδου, όπου οι Undertakers έκαναν την αντεπίθεσή τους και με πολύ σφικτή άμυνα εγκλώβισαν τους αντιπάλους, φτάνοντας στο 4ο σερί και 5ο συνολικά ροζ φύλλο της σεζόν.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τον Χριστοδούλου να ανοίγει το σκορ με τρίποντο και τον Καρνέση να απαντά με 2 δικά του συνεχόμενα τρίποντα για το 6-3 των Undertakers. Με δίποντο του Ευγενίου, οι Degrees θα μειώσουν στο 6-5, ενώ ένα ακόμα τρίποντο του Καρνέση, θα γράψει το 9-5 του ματς. Εκεί, ένα τρίποντο του Χριστοδούλου και ένα δίποντο του Τσαπόγα θα δώσουν το προβάδισμα στους Degrees για το 9-10, ο Γρυπάρης στον αιφνιδιασμό έκανε το 11-10 των Undertakers, ενώ 4 πόντοι του Πλιάκου και 2 του Τσαπόγα, θα γράψουν το 11-16 του παιχνιδιού για τους Degrees. Στη συνέχεια, ο Στρατηγαρέας με δίποντο θα μειώσει στο 13-16, ο Τσαπόγας θα απαντήσει με τον ίδιο τρόπο για το 13-18, ενώ το πρώτο δεκάλεπτο θα σφραγίσουν με 2 δίποντα ο Συριανός και ο Ορφανός για να μειώσουν στον πόντο και το 17-18 της περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Μπονάτσος με 2/2 βολές θα κάνει το 19-18, ο Ευγενίου με δίποντο στο ζωγραφιστό μετά από επιθετικό ριμπάουντ θα βάλει μπροστά τους Degrees για το 19-20, ενώ ο Καρνέσης με ακόμα ένα τρίποντο θα διαμορφώσει το 22-20 του ματς για τους Undertakers. Στη συνέχεια, ένα σερί 0-9 από τους Degrees, ύστερα από 5 πόντους του Μοσχολιού, 3 του Τσαπόγα και βολή του Πλιάκου, θα τους δώσει το προβάδισμα με το σκορ στο 22-29, ο Μπονάτσος θα σταματήσει το σερί αυτό με 2/2 βολές για να μειώσει σε 24-29, ενώ 2 δίποντα από τους Πλιάκο και Μοσχολιό, θα ανοίξουν την ψαλίδα της διαφοράς στους 9 πόντους και το 24-33 της αναμέτρησης. Εκεί, μία βολή και ένα τρίποντο του Γρυπάρη θα μειώσουν τη διαφορά στους 5 και το 28-33, ο Τσαπόγας με δίποντο θα κάνει το 28-35 του ματς, με τον Καρνέση να απαντά με έμμεσο τρίποντο, ύστερα από 3/3 βολές, μειώνοντας έτσι στο 31-35. Το πρώτο ημίχρονο, σφράγισε με τρίποντο από τον κορυφή ο Μοσχολιός, διαμορφώνοντας έτσι το 31-38 στην ανάπαυλα.

Στην επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, ο Συριανός με δίποντο μείωσε σε 33-38 την αναμέτρηση, με τους Degrees να ανοίγουν την ψαλίδα της διαφοράς στους 11 πόντους μετά από βολή του Μοσχολιού, δίποντο του Ευγενίου και τρίποντο του Χριστοδούλου για το 33-44 του ματς. Το τρίτο δεκάλεπτο θα σφραγίσουν ο Καρνέσης με 4 πόντους και ο Ορφανός με τον Στρατηγαρέα από 2 για να μειώσουν στους 3 πόντους και το 41-44 της περιόδου.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Συριανός με δίποντο μείωσε στον πόντο και το 43-44, ο Τσαπόγας με δίποντο από τα 4.5 μέτρα έκανε το 43-46, ενώ ο Γρυπάρης με τρίποντο και 2/2 βολές, κατάφερε να δώσει το προβάδισμα στους Undertakers μετά από αρκετή ώρα, γράφοντας το 48-46 της αναμέτρησης. Στη συνέχεια, ένα τρίποντο του Χριστοδούλου και 1 βολή του Πλιάκου έδωσαν προβάδισμα ξανά στους Degrees για το 48-50, όμως ένα σερί 13-0 των Undertakers με 9 πόντους του Γρυπάρη, 3 του Καρνέση και 1 του Μπονάτσου, έκανε το 61-50 στα τελευταία λεπτά, με τον Ευγενίου να μειώνει με τρίποντο στο 61-53. Το παιχνίδι σφράγισε με νέο δίποντο ο Γρυπάρης, φτάνοντας έτσι στο τελικό 63-53 του ματς.

Πρωταγωνιστής του ματς ο Μανώλης Γρυπάρης ο οποίος ήταν και ο MVP της αναμέτρησης, σημειώνοντας 22 πόντους με 10 ριμπάουντ, ενώ παράλληλα είχε 1 ασίστ και 2 κλεψίματα, φτάνοντας έτσι τους 30 βαθμούς στο efficiency. Πέραν του Γρυπάρη από τους Undertakers ξεχώρισε και ο Καρνέσης, με τον Στρατηγαρέα να ακολουθεί επίσης στους κορυφαίους της αναμέτρησης. Από τους Degrees σε καλή μέρα βρέθηκαν ο Τσαπόγας και ο Χριστοδούλου.