50.0%
61.1%
46.8%
12.0%

Οι Undertakers έκλεισαν με άνετη νίκη το 2019 κόντρα στους Kings με τελικό σκορ 91-64. MVP του αγώνα ήταν ο Αλέξανδρος Αντωνόπουλος με 22 πόντους, 10 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 τάπα.

Στο ξεκίνημα του πρώτου δεκαλέπτου οι Undertakers μπήκαν πολύ καλά, έχτισαν μια διαφορά, όμως στη συνέχεια χαλαρωσαν και οι Kings βρήκαν ρυθμό. Συριανός, Καρνέσης και Αντωνόπουλος ξεκίνησαν το παιχνίδι με 7-0, 7-2 από τον Γκοτζή, 9-2 ο Γαβρίδης, 9-5 ο Σπανός και 8-0 σερί οι Αντωνόπουλος, Γαβρίδης και Καρνέσης για το 17-5. Χαριτόπουλος, Δερματίνος, Σπανός και Γκοτζής μείωσαν σε 17-12, ο Νομικός έβαλε ένα καλάθι για το 19-12 και ο Χαριτόπουλος πρόσθεσε μια βολή για το τελικό 19-13 της περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Kings ξεκίνησαν όπως τελείωσαν το προηγούμενο, όμως στη συνέχεια οι Undertakers με μπροστάρη τον Καρνέση πήραν κεφάλι και διαφορά η οποία συνεχώς άνοιγε. Χαριτόπουλος και Σπανός μείωσαν σε 19-17, 21-17 ο Καρνέσηςκαι 21-22 οι Καρυπίδης και Χαριτόπουλος για το προβάδισμα των Kings. Ο Καρνέσης έβαλε 5 πόντους για το 26-22, 26-24 ο Δερματίνος, 28-24 με δύο βολές ο Αντωνόπουλος, 28-26 ο Σπανός και 17-0 σερί οι Συριανός, Ορφανός, Γαβρίδης και Αντωνόπουλος για το 45-26 και 45-29 με γκολ φάουλ του Χαριτόπουλου για να κλείσουμε ημίχρονο στο ματς.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Undertakers συνέχισαν να έχουν καλό ρυθμό, σκοραραν με αρκετή ευκολία και άνοιξαν την διαφορά ακόμα παραπάνω. Κιτσαντάς και Συριανός ξεκίνησαν με 8-0 την περίοδο για το 53-29, 53-32 με τρίποντο ο Χαριτόπουλος, 56-32 ο Αντωνόπουλος, 56-33 με μια βολή του Χαριτόπουλου, 60-33 οι Κιτσαντάς και Συριανός, 60-36 με τρίποντο του Λιάπη και 64-36 με ένα τρίποντο του Αντωνόπουλου και μια βολή του Ορφανού. Καλάθι του Δερματίνου για το 64-38, 66-38 ο Ορφανός, 66-40 ο Χαριτόπουλος και καλάθι καλάθι φτάσαμε στο τελικό 72-44 της περιόδου.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν κυρίως διαδικαστικού χαρακτήρα, με τις δύο ομάδες να παίζουν αρκετά χαλαρά και να σκέφτονται πλέον τη ξεκούραση των διακοπών. Ο Μαρκάκης έβαλε καλάθι για το 74-44, 74-48 από τον Χαριτόπουλο, 76-48 ο Κιτσαντάς, 76-53 με ένα 0-5 οι Χαριτόπουλος και Σπανός, 80-53 με 4/4 βολές του Συριανού, 80-57 ξανά οι Χαριτόπουλος και Σπανός, 83-57 ο Μαρκάκης, 83-59 ο Χαριτόπουλος, 85-59 ξανά από τον Μαρκάκη, 85-62 με γκολ φάουλ του Δερματίνου και δύο τρίποντα του Αντωνόπουλου για το 91-62. Το τελικό 91-64 το έγραψε ο Χαριτόπουλος.

Για τους Undertakers, πέρα από τον Αντωνόπουλο, πολύ καλή εμφάνιση έκαναν επίσης οι Συριανός, Καρνέσης και Ορφανός. Για τους Kings ξεχώρισαν οι Χαριτόπουλος και Γκοτζής.