26.2%
61.5%
40.9%
31.3%

Με τον Σταμέλο να κάνει μυθικό παιχνίδι και τον Κονταξή να είναι τιτάνας στη ρακέτα, η PanCar κράτησε αλώβητο το αήττητό της κερδίζοντας με 77-82 τους Undertakers για να ανέβει στο 13-0 και να τους ρίξει στο 10-3, αγκαλιάζοντας πια την πρωτιά στην Golden στην κανονική περίοδο! Τρομερό παιχνίδι από τις δύο ομάδες, με την PanCar να αρνείται να χάσει παρότι με 6 άτομα στο γήπεδο και να επιστρέφει από το -12 στο δεύτερο ημίχρονο για το ροζ φύλλο!

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Γαβρίδη να σκοράρει για να απαντήσει ο Σταμέλος. Ο Ορφανός έφερε την ομάδα του στο 4-3, με τον Σταμέλο και τον Κονταξή να γράφουν το 4-7. Οι Undertakers με τον Ορφανό και τον Καρνέση έτρεξαν ένα 8-0 για να πάνε στο 12-7, με την PanCar να μειώνει με τρίποντα από Σπύρου και Σταμέλο στο 14-13. Ο Αντωνόπουλος απάντησε με τον ίδιο τρόπο, ενώ ο Ρουσόπουλος έβαλε κι άλλο τρίποντο για το 17-16 στο τέλος της περιόδου.

Στη 2η περίοδο ο Καρακάσης έβαλε μπροστά την ομάδα του με 17-18, με τον Συριανό και τον Αντωνόπουλο να απαντούν, 21-18. Ο Κονταξής με καλάθι και φάουλ ισοφάρισε τον αγώνα, με τους Undertakers να τρέχουν άλλο ένα 8-0 με τον Αντωνόπουλο, τον Συριανό και τον Ορφανό για το 29-21. Το σερί διέκοψε ο Ρουσόπουλος αλλά ο Καρνέσης απάντησε με τρίποντο και μαζί με τον Συριανό έφεραν τους Undertakers στο 36-25 και τη διψήφια διαφορά. Η PanCar δεν άφησε τους αντιπάλους της να ξεφύγουν περισσότερο, ένα 0-9 από τον Κονταξή, τον Σταμέλο και τον Ρουσόπουλο μείωσε σε 36-34. Ο Συριανός έφερε το ματς στο 40-34, με το ημίχρονο να κλείνει από Κονταξή και Γαβρίδη στο 42-36.

Στην επανάληψη οι Undertakers μπήκαν με δύο τρίποντα, Καρνέσης και Μαρκάκης σκόραραν από μακριά για το 48-36 και τη μεγαλύτερη διαφορά στο ματς. Ο Κονταξής με τον Πρίφτη και τον Σταμέλο απάντησαν γρήγορα για το 48-45, με τους Undertakers να γράφουν ξανά δύο τρίποντα, Αντωνόπουλος και Καρνέσης έγραψαν το 54-45. Μετά το 56-47 του Αντωνόπουλου ο Κονταξής μείωσε σε 56-50, με τον Αντωνόπουλο να φτάνει τους 8 συνεχόμενους πόντους για το 59-50 και τον Καρνέση με τρίποντο να γράφει το 62-52.

Το δεκάλεπτο έκλεισε με τρίποντο του Ρουσόπουλου και στην 4η περίοδο δύο συνεχόμενα τρίποντα του Σταμέλου κι ένα καλάθι του Καρακάση έγραψαν ένα 0-11 για την PanCar που προσπέρασε με 62-63! Ο Γρυπάρης με τον Ορφανό σκόραραν για το 66-63, με τον Ρουσόπουλο να ισοφαρίζει με τρίποντο. Ο Αντωνόπουλος τον μιμήθηκε με τον Κονταξή να απαντά και τον Σταμέλο να ισοφαρίζει σε 70-70. Ο Καρνέσης με μια βολή από τεχνική ποινή κι ένα τρίποντο έφερε το ματς στο 74-70 για την ομάδα του, αλλά ο Σταμέλος ισοφάρισε σε 74-74 με 2:35 για το φινάλε. Μια βολή του Ορφανού και δύο από τον Συριανό σε φάουλ στο αμυντικό ριμπάουντ έφεραν τους Undertakers στο 77-74 με 1:25 για το τέλος. Ο Πρίφτης απάντησε με 2/2 στο 1:10, με τους Undertakers να χάνουν την επόμενη επίθεση με τρομερή άμυνα του Σπύρου που στην μπροστά πλευρά έγραψε τρίποντο για το 77-79 στα 30 δευτερόλεπτα! Οι Undertakers αστόχησαν ξανά και ο Σταμέλος κέρδισε φάουλ στα 14 δευτερόλεπτα, 2/2 βολές και 77-81. Στο τέλος οι Undertakers έχασαν τρίποντο, πήραν επιθετικό ριμπάουντ, αστόχησαν, έκαναν φάουλ και ο Καρακάσης έγραψε το τελικό 77-82 για την PanCar.

Ο Σταμέλος είχε 27 πόντους, 7 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 2 κλεψίματα με 5/9 δίποντα και 4/8 τρίποντα στον αγώνα, ο Κονταξής είχε 21 πόντους, 21 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Ρουσόπουλος 16 πόντους, 7 ασίστ, 3 κλεψίματα. Για τους Undertakers ο Ορφανός είχε 16 πόντους, 17 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 κλεψίματα, 2 τάπες, ο Αντωνόπουλος 18 πόντους, 7 ριμπάουντ, ο Καρνέσης 21 πόντους, 3 ριμπάουντ, ο Συριανός 12 πόντους, 3 ριμπάουντ.