17.4%
55.6%
32.6%
13.6%

Ένα ωραίο ντέρμπι είχαμε ανάμεσα σε Utah Stars και Ατάλαντους με τους πρώτους εν τέλει να κάμπτουν την αντίσταση των δεύτερων και να παίρνουν ένα δύσκολο και σημαντικό ροζ φύλλο. Το ματς αμφίρροπο σε όλη τη διάρκειά του με τις ισοπαλίες και τις εναλλαγές στο σκορ να είναι αρκετές, χωρίς καμία ομάδα να μπορεί να ξεφύγει στο σκορ. Το ματς κρίθηκε στις λεπτομέρειες αφού το γκολ-φάουλ του Χουντή έβαλε μπροστά τους Utah Stars με 43-42 λίγο πριν το τέλος και οι Ατάλαντοι δε βρήκαν ποτέ ένα μεγάλο σουτ για το προσπέρασμα γνωρίζοντας έτσι την ήττα αλλά συνεχίζοντας τις πολύ καλές εμφανίσεις στον δεύτερο γύρο.

Έναρξη του αγώνα και ο Μαυρογιαννάκης κάνει το 0-2 για τους Ατάλαντους ενώ Γαλάνης και Σακελλαρίου θα βάλουν μπροστά τους Utah με 5-2. Πέντε πόντοι του Μακρή θα κάνουν το 5-7, ο Σακελλαρίου ισοφάρισε σε 7-7 και τότε οι Ατάλαντοι με σερί 0-6 από Χατζηβασιλείου, Μιχαιλίδη και Μακρή κάνανε το 7-13 ενώ το τρίποντο του Σακελλαρίου έκλεισε το 1ο δεκάλεπτο στο 10-13.

Τα αστέρια της Γιούτα μπήκαν δυνατα στο 2ο δεκλαέπτο και με σερί 6-0 από Δαγρέ, Σακελλαρίου και Μανωλιά πέρασαν μπροστά με 16-13. Ο Χατζηβασιλείου ισοφάρισε σε 16-16, ο Μανωλιάς έκανε το 18-16, ο Τζουανάκος το 18-18, ο Γαλάνης το 20-18, ο Μιχαιλίδης το 20-20, η βολή του Γαλάνη το 21-20, οι Μιχαιλίδης και Μυρσιλής κάνανε το 21-24 και το ημίχρονο έληξε στο 22-24 από ακόμη μία βολή του Γαλάνη.

Με τρίποντα των Μυρσιλή και Ελτσίδη ξεκίνησε το 2ο ημίχρονο για το 22-30 αλλά οι Utah Stars ξύπνησαν άμεσα και μείωσαν γρήγορα στο 27-30 με τους Χουντή, Γαλάνη και Σακελλαρίου. Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν όμως κλειστό και το καλάθι του Κιουμουρτζή το έκλεισε στο 27-32.

Χουντής και Σακελλαρίου θα ισφοαρίσουν με το καλημέρα στη 4η περίοδο σε 32-32, για να έρθουν Χατζηβασιλείου και Κιουμουρτζής να κάνουν το 32-36. Γαλάνης και Δαγρές ισφοάρισαν σε 36-36, Μακρής και Μιχαιλίδης έκαναν το 36-40 και τότε τρίποντο και βολή από Γεωργίου και Γαλάνη αντίστοιχα ισοφάρισαν εκ νέου σε 40-40. Ο Μιχαιλίδης με 2/2 βολές έβαλε μπροστά την ομάδα του με 40-42 αλλά τότε ήρθε το γκολ-φάουλ μαχαιριά του Χουντή να κάνει το 43-42. Οι Ατάλαντοι δεν είχαν απάντηση και οι βολές των Γαλάνη και Δαγρέ έγραψαν το τελικό 46-42.

MVP της αναμέτρησης ο Πάνος Γαλάνης με 13 πόντους, 8 ριμπάουντ και 1 μπλοκ ενώ από πλευράς Ατάλαντων ξεχώρισε ο Παναγιώτης Μακρής με 9 πόντους, 12 ριμπαόυντ, 1 ασσίστ και 1 κλέψιμο.