27.3%
52.0%
21.9%
13.3%

Το ντέρμπι κορυφής του Γ’ ομίλου της Rising χρειάστηκε το έξτρα πεντάλεπτο για να μάθουμε τον τελικό νικητή. Οι Utah Stars είχαν σε γενικές γραμμές τον έλεγχο του ματς με διαφορές 6-8 πόντων όμως δύο λεπτά πριν το τέλος με ένα ξεσπασμα οι Μπίρι-Μπίρι πέρασαν μπροστά με 37-40. Η τελευταία επίθεση άνηκε στους Utah με τον Γαλάνη να παίρνει το ένα τρελό σουτ από τα 9 μέτρα και να στέλνει – ευστοχώντας – το ματς στη παράταση. Το έξτρα πεντάλεπτο κρίθηκε στις λεπτομέρειες με τους Utah να παίρνουν προβάδισμα με 49-45, οι βολές του Βέργου μείωσαν σε 49-47 αλλά η βολή του  Ιωαννίδη έγραψε το τελικό 50-47 αφού η απόπειρα ισοφάρισης από τον Πετάκο ήταν άστοχη.

Έναρξη της αναμέτρησης και ο Μανωλιάς θα κάνει το 2-0 για τους Utah Stars ενώ ο Βέργος θα απαντήσει για το 2-2 των Μπίρι-Μπίρι. Σερί 5-0 από τον Γαλάνη θα κάνει το 7-2 όμως Βέργος και Πετάκος θα μειώσουν σε 7-6. Ο Γαλάνης έκανε το 9-6 και τότε βολές από Βέργο και Τάτση αλλά και το καλάθι του Πετάκου έγραψε το 9-12. Το 1ο δεκάλεπτο ωστόσο έκλεισε στο 14-12 μετά από άλλους 5 πόντους του Γαλάνη.

Με το ξεκίνημα της 2ης περιόδου ο Μπεκιάρης σκόραρε για το 16-12 και ο Κοσμάς απάντησε για το 16-14, όμως αυτό ήταν το πρώτο και τελευταίο καλάθι της ομάδας του στο 2ο δεκάλεπτο με τους Αρβανιτάκη, Μανωλιά και Γαλάνη να κλείνουν το 1ο ημίχρονο στο 22-14.

Το 3ο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τη βολή του Χουντή να κάνει το 23-14 και τότε ήρθε αντίδραση από τους πορτοκαλί που μείωσαν με Βέργο και Τάτση στο 23-18. Βολή και τρίποντο από Χουντή και Γαλάνη αντίστοιχα θα κάνουν το 27-18, ο Βέργος και ο Τζανετάκης μείωσαν σε 27-21 και το καλάθι του Γαλάνη έγραψε το 29-21. Άλλο ένα καλάθι του Γαλάνη έκανε το 31-21 και τότε οι Μπίρι-Μπίρι αντέδρασαν και με ένα σερί 0-5 από Πετάκο και Βέργο έκλεισαν το 3ο δεκάλεπτο στο 31-26

Στην αρχή του 4ου δεκαλέπτου, οι Βέργος και Τάτσης με δίποντα μείωσαν στο πόντο για το 31-30 αλλά το γκολ-φάουλ του Μπεκιάρη απάντησε για το 34-30. Καλάθι του Πετάκου θα ακολουθήσει για το 34-32 και το τρίποντο του Δαγρέ έγραψε το 37-32. Τότε οι Μπίρι-Μπίρι έτρεξαν ένα σερί 0-7 με τους Χαραλαμπόπουλο, Τάτση και Πετάκο να σκοράρουν και πέρασαν μπροστά με 37-39 ένα λεπτό πριν το τέλος. Τότε η βολή του Τζανετάκη 8 δευτερόλεπτα πριν το τέλος θα κάνει το 37-40 και ενώ όλα έμοιαζαν χαμένα για τους Utah Stars ο Γαλάνης διέσχισε γρήγορα το γήπεδο και πάτησε για τρεις από τα 9 μέτρα πετυχαίνοντας ένα τρελό τρίποντο και στέλνοντας έτσι το ματς στη παράταση με το σκορ κανονικής διάρκειας να γράφει 40-40.

Καλύτερα ξεκίνησαν τη παράταση οι Μπίρι-Μπίρι που έκαναν το 40-45 με τους Κοσμά και Πετάκο αλλά οι Utah Stars δε το παράτησαν. Πέρασαν μπροστά με τρίποντα των Αρβανιτάκη και Ιωαννίδη με 46-45 και άλλοι 3 πόντοι του Γαλάνη έκαναν το 49-45. Δύο βολές του Βέργου μείωσαν σε 49-47 και η βολή του Ιωαννίδη διαμόρφωσε το τελικό 50-47 αφού οι Μπίρι-Μπίρι δε βρήκαν το σου της ισοφάρισης.

MVP της αναμέτρησης ο τρομερός Γαλάνης Πάνος ο οποίος σημείωσε 27 πόντους, ενώ παράλληλα είχε και 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 τάπα, φτάνοντας έτσι τους 25 βαθμούς στο ranking.
Από κοντά με υψηλό efficiency και οι Μπεκιάρης Γιάννης και Μανωλιάς Γιάννης, ενώ από τους Μπίρι-Μπίρι ξεχώρισαν οι Πετάκος Δημήτρης και Βέργος Γιάννης.