22.7%
63.6%
35.7%
16.7%

Δύο διαφορετικά «πρόσωπα» στο παιχνίδι των Utah Stars έναντι των Aladalon, αφού παρακολουθήσαμε τους δεύτερους να παίρνουν διαφορές διψήφιες που έφτασαν μέχρι και τους 18 πόντους, όμως οι αντίπαλοί τους βρήκαν τον τρόπο να μειώσουν το παιχνίδι και να το κάνουν ντέρμπι. Το καλύτερο που μπόρεσαν όμως ήταν να μειώσουν στους 5, το οποίο έγινε λίγο πριν την λήξη και με τον χρόνο αντίπαλό τους γνώρισαν εν τέλει την ήττα με 55-63.

Το παιχνίδι θα ξεκινήσει με καλάθι του Βαγγέλη, για να απαντήσει ο Μαργέλλος. Οι Aladalon θα πάρουν ένα γρήγορο προβάδισμα 9 πόντων (5-14). Οι Utah θα βρουν τον τρόπο να πάρουν μπροστά στο σκοράρισμα, δεν θα αφήσουν τους αντιπάλους τους να ξεφύγουν πολύ και τελικά το δεκάλεπτο θα κλείσει με το σκορ στο 15-24.

Περίπου στα ίδια επίπεδα θα κυμανθεί και το 2ο δεκάλεπτο, ελαφρώς καλύτεροι οι Aladalon, όμως οι Utah πιέζουν και παραμένουν ενεργά στο παιχνίδι. Μία σου και μία μου τα πρώτα λεπτά μέχρι και το 22-32, από τα χέρια του Μαρκοπουλιώτη. Ο Μαργέλλος θα σημειώσει τους τελευταίου πόντους των Utah, για να έρθει ένα σερί 6-0, για το προβάδισμα 14 πόντων των Aladalon στο κλείσιμο του ημιχρόνου (24-38).

Χουντής για 2 στο πρώτο καλάθι του 2ου ημιχρόνου, για να συμπληρώσει ο Μανωλιάς με ένα σουτ (28-38). Βαγγέλης και Σεφέρης θα σκοράρουν για τους Aladalon, ενώ θα έρθει ένα σερί 5-0 των Utah. Οι Aladalon όμως θα τρέξουν ένα 13-3, για να εκτοξεύσουν την διαφορά στους 18 (36-54). Ξανά όμως ένα σερί από τα «αστέρια» 6-0, για να κλείσει το δεκάλεπτο στο 42-54.

Οι Utah θα προσπαθήσουν να κλέψουν το παιχνίδι στο τέλος, θα μειώσουν σε μονοψήφιο αριθμό την διαφορά η οποία κυμαίνεται σταθερά στους 7-9 πόντους μέχρι και το 52-61. Δύο καλάθια από τους Δαγρέ και Μαργέλλο θα ρίξουν την διαφορά στους 5, ήταν όμως το κοντινότερο που μπορούσαν να πλησιάσουν προς την νίκη και οι Aladalon Θα φύγουν με το ροζ φύλλο με το τελικό 55-63.

MVP της αναμέτρησης ο τρομερός Βαγγέλης Βασίλης ο οποίος σημείωσε 26 πόντους, ενώ παράλληλα είχε και 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο, φτάνοντας έτσι τους 15 βαθμούς στο ranking. Από κοντά με υψηλό efficiency και οι Σεφέρης Δημήτρης και Μέης Γεράσιμος, ενώ από τους Utah Stars ξεχώρισαν οι Χουντής Γιώργος και Μαργέλλος Σεβαστός.