13.3%
55.6%
23.6%
33.3%

Σε ένα άκρως απολαυστικό παιχνίδι, οι Utah Stars κατάφεραν να πάρουν τη μεγάλη νίκη στην παράταση με 57-51 απέναντι στους MyRema State Warriors στην 19η στροφή του ομίλου. Οι δύο ομάδες πάλεψαν σε όλο το ματς, αφού καμία δεν κατάφερε να πάρει προβάδισμα στην κανονική διάρκεια πάνω από 6 πόντους, με τους Utah Stars να διαχειρίζονται καλύτερα το έξτρα πεντάλεπτο και να φεύγουν με ένα ακόμα ροζ φύλλο που τους κρατάει στην 2η θέση και το 13-4 στον όμιλο.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τους MyRema State Warriors να μπαίνουν στο ματς με 2 δίποντα των Σουρλά Β. και Σπυρόπουλο για το αρικό 0-4 και τους Utah Stars να ανοίγουν λογαριασμό με τρίποντο από τη γωνία του Γαλάνη και δίποντο του Ιωαννίδη για να πάρουν και το προβάδισμα με το σκορ στο 5-4. Εκεί, ο Βερύκιος με εύστοχο τρίποντο θα κάνει το 5-7 για τους MyRema S.W., όμως το πρώτο δεκάλεπτο θα κλείσουν με προβάδισμα οι Utah Stars, αφού με γκολ-φάουλ του Ιωαννίδη και 3 ακόμα πόντους του Γαλάνη από βολή και δίποντο, θα διαμορφώσουν το 11-7, ενώ ο Παναγιωτόπουλος των MyRema απλά θα μειώσει στο καλάθι για το 11-9 της περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι δύο ομάδες συνέχισαν να πηγαίνουν χέρι-χέρι στο σκορ, με τον Παναγιωτόπουλο να ξεκινάει όπως έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο και να ισοφαρίζει σε 11-11. Με βολή του Γαλάνη, οι Utah Stars θα περάσουν μπροστά για το 12-1, με τους MyRema να απαντούν με βολή του Τσαμαρδίνου και δίποντο του Μενάγια για το 12-14 υπέρ τους. Ένα δίποντο του Γαλάνη θα φέρει το ματς ξανά στα ίσα για το 14-14, ο Σουρλάς Β. με 3/4 βολές θα επαναφέρει το προβάδισμα στους MyRema S.W. για το 14-17, ενώ οι Utah Stars με 2 δίποντα των Μπεκιάρη και Χουντή, θα καταφέρουν να πάρουν κεφάλι στο σκορ για το 18-17 της αναμέτρησης. Στη συνέχεια, ο Μενάγιας με δίποντο και ο Βερύκιος με εύστοχο ζευγάρι βολών θα κάνουν το 18-21 για τους MyRema, με τον Δεγρέ να μειώνει στον πόντο με δίποντο για το 20-21 του ματς. Το πρώτο ημίχρονο θα κλείσει με 1 εύστοχη βολή και για τις δύο ομάδες, με τους Μενάγια από MyRema και Γαλάνη από Utah Stars, να σφραγίζουν το πρώτο μισό της αναμέτρησης στο 21-22 υπέρ των MyRema S.W..

Στην επανάληψη, το δεκάλεπτο θα ξεκινήσει με τρίποντο του Δαγρέ που θα βάλει σε θέση οδηγού τους Utah Stars με το σκορ στο 24-22, όμως ο Σουρλάς Β. θα απαντήσει με δίποντο και θα ισοφαρίσει σε 24-24. Εκεί, ο Ιωαννίδης με βολή και ο Χουντής με δίποντο θα κάνουν το 27-24, ο Μενάγιας θα απαντήσει με δικό του δίποντο και θα μειώσει σε 27-26, με τον Χουντή να ευστοχεί σε τρίποντο αυτή τη φορά και να διαμορφώνει έτσι το 30-26 του παιχνιδιού. Με τρίποντο θα απαντήσει στη συνέχεια και ο Μπακάλης που θα επαναφέρει τη διαφορά στον πόντο για το 30-29, με τον Μπεκιάρη να βάζει ακόμα ένα δίποντο, γράφοντας με αυτόν τον τρόπο το 32-29 στην αναμέτρηση. Οι MyRema, με βολή του Μενάγια θα μειώσουν στον καλάθι για το 32-30, ο Ιωαννίδης με τον ίδιο τρόπο θα κάνει το 33-30, με τον Βερύκιο όμως να ισοφαρίζει έπειτα από εύστοχο τρίποντο σε 33-33. Η απάντηση των Utah Stars θα έρθει από τον Γαλάνη, ο οποίος με βολή και δύσκολο δίποντο θα ανοίξει και πάλι τη διαφορά στους 3 πόντους για την ομάδα του (36-33), όμως ο Βερύκιος με νέο back to back τρίποντο θα ισοροπήσει και πάλι την αναμέτρηση με το σκορ στο 36-36. Εκεί, ο Αρβανιτάκης με όμορφο floater θα κάνει το 38-36, ενώ το τρίτο δεκάλεπτο θα σφραγίσουν με προβάδισμα οι MyRema State Warriors έπειτα από βολή του Σουρλά Π. και τρίποντο του Μπακάλη για το 38-40 της ομάδας τους.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι MyRema θα ξεκινήσουν και πάλι δυναμικά, αυτή τη φορά με 2 απανωτά δίποντα του Σουρλά Β. που θα κάνει στο 38-44, ενώ οι Utah Stars θα απαντήσουν με τον ίδια ακριβώς τρόπο με πρωταγωνιστές τους Δαγρέ και Χουντή, που θα μειώσουν το ματς στην κατοχή για το 42-44. Με εύστοχο δίποντο του Παιδακάκη, οι MyRema θα πάνε το ματς στους 4 για το 42-46, ενώ οι Utah Stars με 4/4 βολές του Γαλάνη και 1/2 του Χουντή, θα περάσουν μπροστά στο σκορ για το 47-46, ενώ με 10 δευτερόλεπτα να απομένουν, ο Σουρλάς Π. θα ευστοχήσει σε 1/2 βολές που κέρδισε, θα ισοφαρίσει σε 47-47, για να αστοχήσουν στην τελευταία επίθεση οι Utah Stars και να οδηγηθεί το ματς στην παράταση εκεί που θα κριθούν όλα για τον νικητή.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, οι Utah Stars έδειξαν πιο συγκεντρωμένοι, αφού αμέσως πήραν κεφάλι στο σκορ με 2/2 βολές του Ιωαννίδη και τρίποντο του Γαλάνη για το 52-47, ο Μενάγιας απάντησε και μείωσε με δίποντο σε 52-49, ενώ ο Γαλάνης με 2 δίποντα και ο Μπάκουλας με βολή, άνοιξαν την διαφορά στους 8 πόντους (57-49), με τον Μενάγια απλά να μειώνει σε 57-51, σκορ που θα είναι και το τελικό της αναμέτρησης για τους Utah Stars.

MVP της αναμέτρησης, ο τρομερός Πέτρος Γαλάνης, ο οποίος με τους 25 πόντους που πέτυχε, μαζεύοντας παράλληλα και 13 ριμπάουντ με 2 ασίστ και 3 κλεψίματα, βοήθησε πολύ την προσπάθεια της ομάδας του στο δύσκολο αυτό ντέρμπι. Σε πολύ καλή βραδιά βρέθηκε και ο απροσπέλαστος αμυντικά Μπεκιάρης, ο οποίος σταμάτησε στους 4 πόντους, με 13 ριμπάουντ, 7 τάπες και από 1 ασίστ και κλέψιμο. Την λίστα των κορυφαίων από πλευράς νικητών, συμπλήρωσε ο Δαγρές με 7 πόντους, 5 ριμπάουντ και 1 ασίστ, ενώ στο απέναντι στρατόπεδο, για τους MyRema State Warriors ξεχώρισε η προσπάθεια του Βερύκιου με 11 πόντους, 5 ριμπαόυντ, 1 ασίστ και 3 κλεψίματα, με τον Βασίλη Σουρλά, επίσης να ξεχωρίζει από την αρχή, φτάνοντας τους 11 πόντους, με 10 ριμπάουντ και 3 ασίστ στο ματς.