25.0%
0%
0%
0%

Τρομερό ντέρμπι στο 1ο ματς μεταξύ Vintage Hoopers και Aladalon. Οι θεωρητικά αουτσάιντερ Aladalon έκαναν την ανατροπή και σε ένα ματς ακατάλληλο για καρδιακούς-που κρίθηκε στην παράταση- πήραν τη νίκη για το 1-0 με σκορ 68-70.

Οι Aladalon μπήκαν καλύτερα στο ματς με τον Παυλίδη να κάνει το 2-4 με ωραίο ντράιβ, ενώ 3 πόντους συμπλήρωσε ο Σουβλέρης. Η απάντηση ήρθε από τον Καρίνο με σουτ, ωστόσο λίγο αργότερα ο Μιχαηλίδης έκανε το 4-11. Επιθετικό ριμπάουντ και καλάθι από το Μέη που ξεκίνησε να βρίσκει καλά πατήματα. Το δεκάλεπτο έκλεισε 12-17 με τρίποντο του Παυλίδη.

Οι Vintage Hoopers μπήκαν κάτι παραπάνω από δυναμικά στη συνέχεια με σερί 10-0. Αυτό προήλθε από τρομερές άμυνες κυρίως. Συγκεκριμένα ο Μασοκώστας πρώτα έκλεψε και μοίρασε και ύστερα μπλόκαρε και έφυγε αιφνιδιασμό ο ίδιος. Εν συνεχεία ο Μέης έβαλε καλάθι και φάουλ.Το 22-19 έκανε ο Μιχαηλίδης μετά από επιθετικό ριμπάουντ. Οι Aladalon έτρεξαν ένα σερί 7-0 για το 27-26 με ωραιότερη φάση την πάσα του Σουβλέρη ανάμεσα σε 2 άτομα στον Παυλίδη, ενώ ο ίδιος βρήκε και σκορ από τα 6,75. Η ώρα του Μέη είχε όμως έρθει και με τρίποντο έγραψε το 34-30, ενώ 1 δευτερόλεπτο πριν τη λήξη έβαλε καλάθι και φάουλ για το 35-30.

Δεν παράτησαν το ματς οι Aladalon και με τους Μιχαηλίδη- Σουβλέρη πήραν κεφάλι στο σκορ 36-37. Οι 4 σερί πόντοι του Μανδρανή έκανα το ματς 40-37 και λίγο αργότερα ο Μέης διαμόρφωσε το 44-41. Παρόλα αυτά οι Aladalon με τον Αθανασάκο να βάζει ωραίο σουτ και τον Σουβλέρη να βάζει ένα δίποντο οι ομάδες έκατσαν στους πάγκους με σκορ 46-46.

Ο Αθανασάκος έβαλε 4 πόντους για το 46-50 (το δεύτερο καλάθι από συνεργασία με τον Μιχαηλίδη) όμως με ωραία κίνηση του Μανδρανή το σκορ έγινε 48-50. Τρίποντο ο Μασοκώστας και 4 συνεχόμενοι πόντοι του Μέη έκαναν το σκορ 55-52, ωστόσο ο Κουντουριώτης έγραψε με τρίποντο το 57-57 λίγο αργότερα. 1 λεπτό πριν τη «λήξη» του ματς ο Μέης έφτασε τα 5 φάουλ και παράλληλα ο Σουβλέρης σκόραρε ½ βολή για το 58-58. Το ίδιο έκανε και ο Καρίνος κάνοντας το +1 για τους Vintage Hoopers. Ο Μιχαηλίδης με τη σειρά του βρέθηκε στη γραμμή της φιλανθρωπίας και έβαλε ½ για το 59-59 και έτσι έστειλε τις δύο ομάδες στην παράταση.

Ο Σουβλέρης άνοιξε το σκορ εκέι όμως οι Vintage Hoopers έτρεξαν σερί 4-0 με τον Πανούση να βάζει ωραίο καλάθι από το ποστ. Ο Παυλίδης πήρε επιθετικό ριμπάουντ και ισοφάρισε ενώ ο Αθανασάκος έβαλε ½ βολή για το 63-64. Ο Πανούσης πέρασε ωραία την μπάλα στον Καρίνο για το 65-64, οι αντίπαλοι όμως πήραν και πάλι κεφάλι στο σκορ με ποστ του Μιχαηλίδη. Και ενώ ο χρόνος περνούσε ο Μασοκώστας έβαλε τρίποντο. Παρόλα αυτά ο Παυλίδης απάντησε από τα 6,75 για το 68-69. Οι Vintage Hoopers δεν σκόραραν και έτσι οι Aladalon ροκάνισαν με πάσες την επίθεση. Δύο δευτερόλεπτα για τη λήξη του ματς ο Παυλίδης έβαλε ½ βολή(68-70), οι Aladalon έπαιξαν καθαρή άμυνα και μάλιστα ο σκόρερ μπλόκαρε το buzzer beater!

O Παυλίδης ήταν τρομερός με 18 πόντους-εκ των οποίων οι 4 κρίσιμοι- , 7 ριμπάουντ 2 κλεψίματα και δη την τάπα της νίκης. Μιχαηλίδης και Αθανασάκος ήταν επίσης πολύ καλοί με double double, ενώ 18 πόντους πρόσθεσε και ο Σουβλέρης . Από την άλλη ο Μέης δεν περιορίστηκε και έτσι σκόραρε 29 πόντους και μάζεψε 18 ριμπάουντ.