27.8%
73.3%
38.2%
30.8%

Πολύ δυνατό παιχνίδι είχαμε στην πρεμιέρα με τους Vintage Hoopers να αντιμετωπίζουν στον κλειστό της Νηαρ Ηστ τους Angels. Δυο παραδοσιακά πολύ δυνατές ομάδες που πέρυσι έκαναν και οι δύο πολύ καλή πορεία στο πρωτάθλημα. Φέτος, στο πρώτο παιχνίδι της χρονιάς μετέτρεψαν την πρεμιέρα σε ντέρμπι, αφού καθ’ όλη  την διάρκεια του παιχνιδιού, οι δύο ομάδες προσπερνούσαν στο σκορ η μία την άλλη χωρίς να αφήνουν το αποτέλεσμα ξεκάθαρο για όσους παρακολουθούσαν το παιχνίδι.

Ξεκίνημα του πρώτου δεκαλέπτου και το παρκέ έμοιαζε με ρινγκ αφού οι δύο ομάδες μπήκαν πολύ δυναμικά στο παιχνίδι κάνοντας σαφές ότι το ήθελαν και οι δύο πολύ. Με -πολλές εναλλαγές στο σκορ δεν υπήρξε διαφορά μεγαλύτερη τω 2 πόντων και το τέλος του 1ου δεκαλέπτου βρίσκει τους Angels να προηγούνται στο σκορ με 17-18.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η μάχη συνεχίστηκε με τις δύο ομάδες να μην σταματούν και με αποθέματα ενέργειας οι παίχτες βουτούσαν για μπάλες, μάχονταν για τα ριμπάουντ και έφταναν τις φάσεις μέχρι το τέλος. Ο Μέης με εκπληκτικές φάσεις μέσα στο ζωγραφιστό έδινε ανάσες στους Vintage Hoopers, όμως οι Angels απαντούσαν άμεσα με πολύ ωραία κυκλοφορία της μπάλας και όμορφο μπάσκετ. Το ημίχρονο τελείωσε με σκορ 38-33 υπέρ των Vintage Hoopers.

Μετά την ανάπαυλα και με τους Angels να παραμένουν πίσω στο σκορ οι Κεφάλας, Σερέφας και Μαλλιγιάννης προσπάθησαν να μειώσουν την διαφορά και να προσπεράσουν το εμπόδιο των Vintage Hoopers. Το ασίγαστο πάθος και η ενέργεια των Vintage Hoopers όμως δεν επέτρεψε κάτι τέτοιο και με επιμέρους σκορ 8-8 οι ομάδες συνέχισαν να παλεύουν, οι μεν για να προσπεράσουν, οι δε για να διατηρήσουν το προβάδισμά τους.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Angels προσπάθησαν την ανατροπή φέρνοντας μάλιστα το σκορ σε ισοπαλία 4:20 πριν την λήξη του παιχνιδιού. Οι Vintage Hoopers με τον ψύχραιμο Μέη αλλά και το χέρι αλφάδι του Τάσου Κουμπή διατήρησαν την ψυχραιμία τους κερδίζοντας τελικά το ματς-θρίλερ και παίρνοντας την νίκη στην πρεμιέρα.

MVP ο τεράστιος Μέης ο οποίος με 22 πόντους και 13 ριμπάουντ οδήγησε τους Vintage Hoopers σε αυτήν την πολύ δύσκολη επικράτηση. Επίσης ξεχώρισαν και οι Κουμπής με 12 πόντους και Παπαευθυμίου με 11 ριμπάουντ. Από τους Angels ξεχώρισε ο Κοντοπάνος που με την ενέργεια που έβγαλε στο γήπεδο και τους 14 πόντους που πέτυχε προσπάθησε να ανατρέψει το παιχνίδι χωρίς όμως να το καταφέρνει.