24.0%
40.7%
30.0%
16.0%

Έπειτα από μια τεράστια μάχη ανάμεσα σε Vintage Hoopers και String Raftors, οι πρώτοι κατάφεραν να κερδίσουν με 53-54 και να ανέβουν στο 4-1 στην φετινή regular season. MVP του αγώνα ήταν ο Δημήτρης Μασοκώστας με 5 πόντους, 11 ριμπάουντ, 7 ασίστ και 2 κλεψίματα,ενώ πολύ καλοί ήταν επίσης οι Μέης με 10 πόντους, 15 ριμπάουντ, 3 κλεψιματα και Κουμπής με 18 πόντους. Για τους String Raftors ξεχώρισε το βουνό που ακούει στο όνομα Νίκος Δημητρακόπουλος με 18 πόντους, 18 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 τάπες.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι String Raftors μπήκαν πιο δυνατά από τους Vintage Hoopers, όμως οι δεύτεροι έκαναν την αντεπίθεση τους και πήραν το προβάδισμα. Ο Μασοκώστας έβαλε το πρώτο καλάθι του αγώνα, ο Δημητρακόπουλος ισοφάρισε σε 2-2 και ο Μέης με δύο βολές έγραψε το 2-4. Από ένα τρίποντο οι Βακκάς και Κουταλίδης για το 8-4, 8-6 από τον Μανδρανή και 10-6 με απάντηση του Δημητρακόπουλου. Μανδρανής και Κουμπής έβαλαν 5 πόντους για να πάρουν προβάδισμα με 10-11 οι Vintage Hoopers, μια βολή του Βλυσσίδη για το 11-11 και 11-13 από τον Κυριακίδη. Μια βολή του Θεοχάρη για το 12-13, τρίποντο του Κουμπή για το 12-16 και 13-16 από τον Δημητρακόπουλο. Δραγασάκης και Κουμπής έβαλαν ένα δίποντο και ένα τρίποντο αντίστοιχα για να γράψουν το τελικό 13-21 της περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Vintage Hoopers συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο του σκορ, έφτασαν τη διαφορά μέχρι και τους 13 πόντους, όμως στη συνέχεια οι String Raftors βρήκαν λύσεις και μείωσαν κάτω από τους 10. Ο Δημητρακόπουλος έβαλε καλάθι για το 15-21, οι Vintage Hoopers απάντησαν με 0-6 των Καρίνο, Μανδρανή και Μέη για το 15-27 και 17-27 από τον Θεοχάρη. Τρεις πόντοι του Μανδρανή για το 17-30, 18-30 από τον Κουταλίδη και 18-31 από τον Καρίνο. Δημητρακόπουλος, Κούβαρης και Βακκάς έτρεξαν ένα 7-0 για το 25-31, για να απαντήσουν με 0-5 οι Κουμπής και Μέης για το 25-36. Καλάθι του Δημητρακόπουλου για το 27-36, 27-37 με μια βολή του Δραγασάκη και ξανά καλάθι από τον οδοστρωτήρα Δημητρακόπουλο για το τελικό 29-37 του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο το ματς σκλήρυνε αρκετά, το σκορ ήταν πολύ χαμηλό, όμως οι Vintage Hoopers συνέχισαν να έχουν θέση οδηγού στο ματς. Ο Μέης έγραψε το 29-39, οι String Raftors απάντησαν με 6-0 από τους Κουταλίδη, Δημητρακόπουλο, Βλυσσίδη και Θεοχάρη για το 35-39. Μασοκώστας και Κουμπής ανέβασαν στο 35-45, για να σημειωθεί το τελικό 36-45 του δεκαλέπτου λίγο αργότερα με μια βολή του Παπαδόπουλο.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι String Raftors έκαναν την αντεπίθεση τους, έφτασαν στην πηγή, αλλά δεν μπόρεσαν να ισοφαρισουν στην τελευταία τους επίθεση, αφού έχασαν δύο διαδοχικά τρίποντα. Δημητρακόπουλος, Παπαδόπουλος και Βακκάς μείωσαν σε 43-45 τρέχοντας ένα 7-0, οι Μανδρανής και Κουμπής ανέβασαν στο 43-50 και οι Βλυσσίδης, Κούβαρης απάντησαν με ένα ίδιο σερί για να μειώσουν ξανά στους 2(48-50). Μέης και Γεράνιος έβαλαν από δύο πόντους για το 48-54 με 1:52 να μένει. Ο Θεοχάρης πήγε στις βολές με 1.21, έβαλε 1/2, όμως οι Vintage δεν μπόρεσαν να καθαρισουν το ριμπάουντ. Βολές ξανά για τον Θεοχάρη με 1.17 και ριμπάουντ από τους Vintage. Επίθεση για τους παίχτες του κόουτς Τυπάλδου, δεν μπήκε ούτε το τρίποντο όμως, αλλά ούτε και το διποντο που επιχείρησαν. Ριμπάουντ από τους String Raftors, φάουλ στον Κουταλίδη, ο οποίος αστοχησε και στις δύο του βολές, αλλά επιθετικό ριμπάουντ και φάουλ ξανά στον Θεοχάρη από τους Vintage Hoopers , ο οποίος έβαλε και πάλι 1/2 για το 51-54 με 31″. Στη συνέχεια με 24″ να μένουν οι String Raftors έκαναν φάουλ στους Vintage Hoopers, οι βολές δεν μπήκαν και ο Δημητρακόπουλος με την παρέα του είχαν ευκαιρία να ισοφαρισουν, αλλά και τα δύο τρίποντα που επιχείρησαν ήταν αστοχα, με το τελικό 53-54 να το σημειώνει ο Κούβαρης με follow στη λήξη του αγώνα.