26.7%
53.7%
25.0%
28.6%

Σε ένα εκπληκτικό, fun to watch παιχνίδι, οι Paranormal Inactivity κατάφεραν να “κλέψουν” τη νίκη μέσα από τα χέρια των Walkers με πολύ καλή διαχείριση στο τέλος για το τελικό 56-58. Σε όλο το παιχνίδι, οι Walkers είχαν το πάνω χέρι, με τη διαφορά να φτάνει ακόμα και τους 14 πόντους. Οι Paranormal Inactivity, δεν τα παράτησαν ποτέ και με αποκορύφωμα το τελευταίο δεκάλεπτο (10-22), κατάφεραν να κάμψουν την αντίσταση των Walkers στα τελευταία δευτερόλεπτα και να πάρουν μία σπουδαία νίκη.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τον Σκαρπέλη να ανοίγει το σκορ με δίποντο και τον Φουρνάρη να απαντά αμέσως μετά με τον ίδιο τρόπο για το 2-2 του ματς. Στη συνέχεια, ένα τρίποντο από τον Παπαδάκη θα κάνει το 2-5 των Paranormal, ο Αναστασόπουλος με δίποντο θα μειώσει στον πόντο για το 4-5, ενώ ο Καρόπουλος με δύσκολο καλάθι από την base line, θα απαντήσει για το 4-7 του ματς. Εκεί, μία βολή του Σιώτα και ένα δίποντο του Λουκά θα κάνουν το 7-7, με τους Paranormal In. να παίρνουν ξανά το προβάδισμα με ένα μίνι σερί 2-4, με το σκορ να γράφει 9-11 για την ομάδα τους. Με ένα δικό τους σερί (8-1), οι Walkers θα περάσουν εκείνοι μπροστά στο σκορ με δίποντο του Λουκά και 6 πόντους του Μαργαρίτη Γ., με το παπιχνίδι θα πηγαίνει στο 15-11, για να σφραγίσει την περίοδο ο Βολακάκης με δύσκολο σουτ εκτός ισορροπίας σχεδόν στη λήξη για να μειώσει στο καλάθι και το 15-13 του δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Paranormal θα καταφέρουν να περάσουν μπροστά στο σκορ με γκολ-φάουλ του Σκουλάτου για το 15-16, ο Σιώτας με 2 γκολ-φάουλ θα καταφέρει να πάρει και πάλι τα ηνία της αναμέτρησης για τους Walkers για το 21-16, με τον Σκουλάτο να μειώνει στο 21-18 με όμορφο καλάθι στη ρακέτα. Με βολή του Σιώτα και δίποντο του Φουρνάρη, οι Walkers θα κάνουν το 24-18, ο Φάππας με τρίποντο θα μειώσει στην κατοχή για το 24-21, με τον Λουκά, τον Μαργαρίτη Γ. και τον Σιώτα να κάνουν το 29-21, ύστερα από δίποντο και 3 βολές. Εκεί, ο Βολακάκης με βολή θα μειώσει στο 29-22, με τον ίδιο τρόπο ο Σιώτας θα κάνει το 30-22, ενώ και ο Σκουλάτος, με εύστοχη βολή θα διαμορφώσει το 30-23 του ματς. Το πρώτο ημίχρονο, θα σφραγίσει με βολή και ο Λουκάς, γράφοντας με αυτόν τον τρόπο το 31-23 για τους Walkers.

Στην επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, οι Walkers θα καταφέρουν να ανοίξουν την ψαλίδα της διαφοράς με 2 δίποντα και 2 βολές των Μαργαρίτη Γ., Ιωαννίδη και Σιώτα για το 37-23, οι Paranormal Inactivity θα μειώσουν με 4 πόντους του Σκαρπέλη και 2 του Βολακάκη στο 37-29, ενώ ο Λουκάς, έπειτα από μία πολύ καλή πάσα του Σιώτα θα γράψει το 39-29 στην αναμέτρηση για τους Walkers. Στη συνέχεια, ο Βολακάκης με δίποντο και βολή θα μειώσει στους 7 και το 39-32, ενώ οι Walkers θα ανοίξουν την ψαλίδα της διαφοράς με δίποντο και τρίποντο του Αναστασόπουλου, γράφοντας με αυτόν τον τρόπο το 44-32 της αναμέτρησης. Με 2 βολές, ο Σκαρπέλης θα μειώσει στους 10 και το 44-34, οι Walkers με τον ίδιο τρόπο θα κάνουν το 46-34 με τον Μαργαρίτη Γ., για να σφραγίσει το δεκάλεπτο ο Καρόπουλος με 2 δικές του βολές, μειώνοντας παράλληλα στους 10 και το 46-36 του ματς.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Φουρνάρης με όμορφο σουτ μέσης απόστασης θα γράψει το 48-36, ο Ρήγος με δίποντο και τρίποντο, αλλά και ο Μανωλιάς με βολή θα μειώσουν στους 6 πόντους και το 48-42, ενώ ο Αναστασόπουλος θα στείλει την αναμέτρηση στους 9 με δικό του τρίποντο για το 51-42 του παιχνιδιού. Στη συνέχεια, ο Βολακάκης με 3/4 βολές θα ροκανίσει τη διαφορά στους 6 πόντους για το 51-45, ο Σιώτας θα διαμορφώσει το 53-45 με καλάθι στη ρακέτα για το 53-45, ενώ ο Βολακάκης με 2 δίποντα και βολή θα μειώσει στην κατοχή και τους 3 πόντους για το 53-50. Εκεί, ο Μαργαρίτης Ι. με τρίποντο θα δώσει προβάδισμα 6 πόντων στους Walkers για το 56-50, με τους Ρήγο και Βολακάκη να μειώνουν με 2 βολές και τρίποντο στα 50 δευτερόλεπτα για το 56-55 του παιχνιδιού. Η επόμενη επίθεση των Walkers θα καταλήξει σε λάθος, οι Paranormal In. θα πάνε μπροστά στα 40 δευτερόλεπτα, θα αστοχήσουν και οι Walkers θα χάσουν 2 βολές. Στα 8 δευτερόλεπτα, οι Paranormal In. θα βάλουν ένα καλάθι στη ρακέτα με τον Σκαρπέλη για το 56-57, οι Walkers θα χάσουν την μπάλα και θα στείλουν τον Σκουλάτο στις βολές όπου θα βάλει 1/2 στα 1 δευτερόλεπτο. Μετά το time out, οι Walkers είχαν την ευκαιρία να κλέψουν το ματς στο δευτερόλεπτο, όμως αστόχησαν και έτσι το ροζ φύλλο κατέληξε στις αποσκευές των Paranormal Inactivity.

Πρωταγωνιστής του ματς ο Ιωσήφ Βολακάκης ο οποίος ήταν και ο MVP της αναμέτρησης, σημειώνοντας 21 πόντους με 13 ριμπάουντ, ενώ παράλληλα είχε 2 κλεψίματα, φτάνοντας έτσι τους 17 βαθμούς στο efficiency. Πέραν του Βολακάκη από τους Paranormal Inactivity ξεχώρισε και ο Σκαρπέλης, με τον Σκουλάτο να ακολουθεί επίσης στους κορυφαίους της αναμέτρησης. Από τους Walkers σε καλή μέρα βρέθηκαν ο Μαργαρίτης Γ. και ο Σιώτας.