31.4%
50.0%
43.5%
20.0%

Μόνο για ένα ημίχρονο μπόρεσαν οι ΜΚΟ να κοντράρουν τους War Gamers B.C.. Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίχτες του Σπύρου Σκλαβενίτη ανέβασαν στροφές και άνοιξαν τη διαφορά πολύ γρήγορα για να κερδίσουν τελικά άνετα με 52-81 και να κάνουν το 2-0 στη σειρά, κλειδώνοντας έτσι την είσοδο τους στο F-4 της κατηγορίας. MVP του αγώνα ήταν ο Θωμάς Ζήσος με 11 πόντους, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 7 κλεψίματα και 1 τάπα.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν αρκετά αναγνωριστικό και για τις δύο πλευρές, με το σκορ να μένει πολύ χαμηλά. Βιδάλης και Πολύζος έβαλαν τα δύο πρώτα καλάθια του αγώνα για το 4-0, απάντηση με 0-6 σερί οι Φωστέρης και Χαλούδης για το 4-6, 6-6 ο Πολύζος, 6-8 ο Χαλούδης, 8-8 ο Βιδάλης, 8-10 ο Ιωαννίδης, 9-10 ο Πολύζος με μια βολή και δύο βολές από τον Φωστέρη για το τελικό 9-12 της περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες συνέχισαν να πηγαίνουν το ματς σε χαμηλό σκορ, με τους War Gamers να έχουν ένα μικρό προβάδισμα. Ο Πολύζος μείωσε σε 11-12, 11-13 ο Μέμεζας, 14-13 οι Βιδάλης και Δασκάλου, 14-17 οι Θεοφανόπουλος, 18-17 οι Δασκάλου και Πολύζος, 18-20 ο Φωστέρης, 20-20 ο Πολύζος και 20-23 από τους Χαλούδη και Φωστέρη για να κλείσουμε ημίχρονο στο ματς.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι War Gamers άρχισαν να ανεβάζουν στροφές, έτρεχαν το γήπεδο και πήραν μια διαφορά πάνω από τους 10 η οποία τους ανέβασε πολύ τη ψυχολογία για την τελευταία περίοδο. Ο Πολύζος μείωσε σε 22-23, 22-28 οι Θεοφανόπουλος και Ζήσος, 24-28 ο Πολύζος, 24-30 ο Ζήσος ξανά, 26-30 ο Βιδάλης, 26-35 οι Χαλούδης και Ζήσος, 27-35 ο Πολύζος, 27-40 οι Ζήσος και Φωστέρης, 29-40 ο Πολύζος, 29-42 ο Μέμεζας, 32-42 ο Σωτηρόπουλος, 32-47 οι Παυλίδης και Δαβιλάς, 37-47 ο Σωτηρόπουλος με ένα προσωπικό 5-0, 37-49 ο Ζήσος, 39-49 ο Τουρής και από ένα τρίποντο οι Παυλίδης και Φωστέρης για το τελικό 39-55 της περιόδου.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι War Gamers μπήκαν με ένα καλό σερί, ανέβασαν τη διαφορά πάνω από τους 20 και επομένως καθάρισαν τη σειρά κόντρα στους ΜΚΟ. Χαλούδης και Δαβιλάς έγραψαν το 39-63, 41-63 ο Πολύζος, 41-66 ο Χαλούδης, 45-66 οι Πολύζος και Σωτηρόπουλος, 45-75 με ένα 0-9 σερί από τους Φωστέρη, Δαβιλά και Χαλούδη, 49-75 οι Βιδάλης και Δασκάλου, 49-81 οι Δαβιλάς και Χαλούδης βάζοντας από ένα τρίποντο και 52-81 από τον Τουρή για να γραφτεί το τελικό σκορ του αγώνα.

Για τους War Gamers, πέρα από τον Ζήσο, πολύ καλή εμφάνιση έκαναν επίσης οι Φωστέρης και Χαλούδης. Για τους ΜΚΟ ξεχώρισε ο Πολύζος.