29.6%
0%
46.9%
24.1%

Η Xavalencia κατάφερε να πάρει μία πολύτιμη νίκη, απέναντι στην ομάδα του Φωκιανού,  με σκορ 74-67, που τη διατήρησε στην πρώτη θέση του ομίλου στο Summer League, βελτιώνοντας το ρεκόρ της σε 5-1. Ήταν η δεύτερη νίκη επί του Φωκιανού, έπειτα από το 62-68 της προηγούμενης αναμέτρησης, αποδεικνύοντας έτσι την εξαιρετική κατάσταση στην οποία βρίσκονται, παρά τις απουσίες τους, οι παίκτες της Xavalencia. Από την άλλη πλευρά ο Φωκιανός υποχώρησε στο 3-3 και πλέον η νίκη στον επόμενο αγώνα μοιάζει μονόδρομος για τους γαλανόλευκους.

Στην πρώτη περίοδο είδαμε ένα αρκετά ισορροπημένο αγώνα, με τις δύο ομάδες να παραμένουν κοντά στο σκορ σε όλη τη διάρκεια του δεκαλέπτου. Παρ’ ότι η Xavalencia με δύο συνεχόμενα τρίποντα των Μποφίλη και Χαρίση κατάφεραν να προηγηθούν με 17-13, 50’’ πριν τη λήξη της περιόδου, οι παίχτες του Φωκιανού είχαν την απάντηση και έκλεισαν το δεκάλεπτο στο 17-17 με τον Ρίπη να μειώνει και τον Τζούρτο να ισοφαρίζει με όμορφη ενέργεια στη λήξη του χρόνου.

Ο Τζούρτος ξεκίνησε την δεύτερη περίοδο ακριβώς όπως έκλεισε την πρώτη πετυχαίνοντας το τρίποντο στην πρώτη επίθεση τους δεκαλέπτου, γράφοντας το 17-20. Η συνέχεια όμως δεν ήταν ανάλογη, μιας και η Xavalencia έτρεξε ένα εκπληκτικό σερί 15-0, με συνδυασμό εξαιρετικής άμυνας και πολύ σωστά διαβασμένων επιθέσεων, διαμορφώνοντας το 32-20, με καλάθι του Βασιλόπουλου στον αιφνιδιασμό, περίπου στα μισά του δεκαλέπτου. Το τελευταίο πεντάλεπτο του πρώτου ημιχρόνου ο Φωκιανός ανέβασε στροφές και με ένα επιμέρους σκορ 7-15, με αποκορύφωμα το buzzer beater τρίποντο του Καρακατσάνη, κατάφερε να μειώσει στους 4, με τελικό σκορ ημιχρόνου, το 39-35.

Η Xavalencia μπήκε στο τρίτο δεκάλεπτο αποφασισμένη να δημιουργήσει μια διαφορά ασφαλείας εν όψη της τέταρτης περιόδου και το κατάφερε χτυπώντας κυρίως μέσα στο ζωγραφιστό, εκμεταλλευόμενη την μεγάλη υψομετρική διαφορά του Ξενάκη και την εξαιρετική τεχνική των Βλασταρίδη Α. και Βασιλόπουλου που έκανα τη διαφορά. Έτσι κατάφερε με ένα σκορ περιόδου 21-12 να ολοκληρώσει το 3ο δεκάλεπτο προηγούμενη με 60-47, θέτοντας έτσι τις βάσεις για μία εύκολη επικράτηση.

Η ομάδα του Φωκιανού όμως είχε διαφορετική γνώμη και μπήκε στην τελευταία περίοδο αποφασισμένη να διεκδικήσει τη νίκη μέχρι τέλους. Ξεκίνησε με ένα σερί 6 αναπάντητων πόντων, έπειτα από τα εύστοχα δίποντα των Καρακατσάνη, Μυλιόρδου και Παντελεάκη, κατεβάζοντας τη διαφορά στο -7. Η προσπάθεια του Φωκιανού έφτασε στο αποκορύφωμά της στα 3.48’ πριν τη λήξη του αγώνα με το τρίποντο του Τζούρτου που μείωσε για πρώτη φορά στους 4, σε 69-65. Το δίλεπτο που ακολούθησε ήταν αρκετά νευρικό και από τις δύο ομάδες, όμως ο Τρούσας με ένα πολύ όμορφο δίποντο και ο Βασιλόπουλος με lay-up στον αιφνιδιασμό μετά από εξαιρετική πάσα του Μποφίλη έκαναν τη διαφορά μη αναστρέψιμη και έδωσαν τη νίκη στην ομάδα τους με τελικό σκορ 74-67.

Πρώτος σκόρερ του αγώνα ήταν ο Καρακατσάνης με 21 πόντους, ενώ από τους νικητές ξεχώρισαν οι Τρούσας με 17 και Βλασταρίδης Α. και Ξενάκης με 14 έκαστος.