3.4%
60.0%
31.1%
28.1%

Σε ένα ματς που ήταν τόσο ντέρμπι όσο το περιμέναμε, οι PanCar κατάφεραν να φύγουν με το ροζ φύλλο κόντρα στην Xavalencia B.C. με τελικό σκορ το 61-56. MVP του αγώνα ήταν ο Άλκης Σπύρου με 22 πόντους, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Στο πρώτο δεκάλεπτο μπήκαν ζεστά και οι δύο ομάδες, όμως οι PanCar με το “cheat” που ακούει στο όνομα Σπύρου πήραν προβάδισμα. Ο Σπανός άνοιξε λογαριασμό στο ματς, για να ισοφαρίσει σε 2-2 ο Δρελιώζης και να ακολουθήσει ένα καλάθι του Κονταξή και άλλο ένα του Σπανού για το 6-2. Ο Κανταρτζής μείωσε σε 6-5 με μια βολή και ένα καλάθι, για να απαντήσει με δύο τρίποντα ο Σπύρου για το 12-5. Ξανά καλάθι από τον Κανταρτζή για το 12-7, 14-7 από τον Σπανό και 14-11 με τους Νεκτάριο Βλασταρίδη και Χαρακτινό να γράφουν από ένα καλάθι. Το τελικό 20-11 της περιόδου το έγραψε ο Σπύρου βάζοντας δύο ακόμα τρίποντα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Xavalencia μπήκε δυνατά, όμως οι PanCar με όπλο τους την περιφέρεια κατάφεραν, όχι μόνο να μείνουν μπροστά, αλλά και να ανοίξουν τη διαφορά. Κοντοπυράκης και Χαρακτινός μείωσαν σε 20-17, τρίποντο του Κολλάρου για το 23-17 και 23-21 από τους Κανταρτζή και Δρελιώζη. Κολλάρος και Σταμέλος έκαναν ένα γρήγορο 5-0 για το 28-21, ο Νεκτάριος Βλασταρίδης μείωσε σε 28-23 και άλλο ένα 5-0 από Σπύρου και Κονταξή για το 33-23. Μια βολή του Κοντοπυράκη για το 33-24 και ξανά 5-0 από Πρίφτη και Σπύρου για το 38-24. Ο Κοντοπυράκης μείωσε σε 38-26 και ο Πρίφτης έγραψε το τελικό 40-26 του ημιχρόνου.

Τρίτο δεκάλεπτο και οι PanCar, όπως και στο πρώτο τους παιχνίδι, ξέχασαν να μπουν στο παρκέ και αυτό ήταν κάτι που εκμεταλλευτηκαν οι παίχτες της Xavalencia για να μπουν για τα καλά στο ματς. Κοντοπυράκης και Δρελιώζης μείωσαν σε 40-30. Οι PanCar έδωσαν απάντηση με τους Χατζιδάκη, Φούκο και Κολλάρο για να πάνε στο +16(46-30), για να αρχίσει η αντεπίθεση από την Xavalencia. Δρελιώζης, Κανταρτζής, Κοντοπυράκης και Νεκτάριος Βλασταρίδης μείωσαν σε 46-45 με ένα απίστευτο 0-15 που έτρεξαν, για να σημειωθεί λίγο αργότερα το τελικό 47-45 του δεκαλέπτου από μια βολή του Κονταξή.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Xavalencia ξεκίνησε τόσο δυνατά όσο άφησε το προηγούμενο, όμως οι PanCar δεν έμειναν με σταυρωμένα χέρια. Ο Ανδρέας Βλασταρίδης ισοφάρισε σε 47-47, κουζίνα Σταμέλος έβαλε ξανά μπροστά τους PanCar με το 49-47, όμως η Xavalencia με ένα 0-5 από Κοντοπυράκη και Δρελιώζη πήραν προβάδισμα με 49-52. Σπανός και Φούκος απαντήσουν και αυτοί με ένα 5-0 για το 54-52 και 54-56 από τους Κοντοπυράκη και Κανταρτζή με 3.35 να μένουν. Από εκείνο το σημείο και έπειτα όμως η Xavalencia δεν μπόρεσε να σκοράρει ξανά, οι PanCar με μια βολή του Κονταξή μείωσαν σε 55-56 και στη συνέχεια με τους Φούκο και Σπύρου μπήκαν μπροστά για να φτάσουμε στο τελικό 61-56 του αγώνα.

Για τους PanCar, πέρα από τον Σπύρου, καλό ματς έκαναν επίσης οι Φούκος και Σπανός. Για την Xavalencia ξεχώρισαν οι Κοντοπυράκης, Κανταρτζής και Δρελιώζης.