14.3%
58.3%
43.9%
27.3%

Σημαντική νίκη πήραν οι ReTirees κόντρα στην Xavalencia B.C. κάνοντας εξαιρετικό δεύτερο δεκάλεπτο. Η Xavalencia προσπάθησε να γυρίσει το ματς, με τη διαφορά να έχει φτάσει μέχρι και στους 18, όμως στο τέλος οι παίκτες του coach Κουσούλη άντεξαν την πίεση, ήταν πιο ψυχραιμοι και κέρδισαν με 68-57. MVP του αγώνα ήταν ο Αντώνης Κατιάκος με 14 πόντους, 12 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες μπήκαν αρκετά ζεστά στο ματς, το προβάδισμα εναλλασσόταν συνεχώς και ο ρυθμός ήταν αρκετά γρήγορος. Ο Γκουρβέλος ξεκίνησε το ματς με τρίποντο, ο Κατιάκος μείωσε με μια βολή σε 1-3, 1-5 με 2/2 βολές του Βλασταρίδη και απάντηση με 5-0 από τον Κατιάκο για το 6-5. Χριστοφορίδης και Κοντοπυράκης έβαλαν ξανά μπροστά τη Xavalencia με ένα 0-5 (6-10), σε 8-10 μείωσε ο Κατιάκος, 8-12 από τον Χαρίση και 13-12 με ένα 5-0 απο Κοτσαμπά και Κωστούλα. Ο Κοντοπυράκης ισοφάρισε με μια βολή σε 13-13, 16-13 από τον Γιαμαίο και 16-14 από τον Βλασταρίδη, σκορ με το οποίο κλείσαμε το πρώτο δεκάλεπτο.

Στην δεύτερη περίοδο το ματς έδειχνε να κυλάει με τον ίδιο τρόπο, όμως προς το τέλος του ημιχρόνου οι παίχτες του Νίκου Κουσούλη σεληνιάστηκαν, έτρεξαν ένα μεγάλο σερί και πήραν σημαντική διαφορά για τη συνέχεια. Ο Πλεξουσάκης έγραψε το 18-14, ο Χαρίσης απάντησε για το 18-17, 6-0 από τους Στόλη, Πλεξουσάκη και Αντωνόπουλο για το 24-17, 24-21 από τους Κοντοπυράκη και Βασιλόπουλο, 26-21 από τον Κοτσαμπά και 26-23 ξανά με καλάθι του Κοντοπυράκη. Από εκείνο το σημείο και μέχρι το τέλος του ημιχρόνου οι ReTirees έκαναν ένα 13-0 με τους Πλεξουσάκη και Γιαμαίο και έγραψαν το 39-23.

Στην τρίτη περίοδο οι ReTirees μπήκαν με φόρα, συνέχισαν το ίδιο δυνατά, όμως στη συνέχεια ανέβασε στροφές και η Xavalencia δείχνοντας στον αντίπαλο πως δεν θα χάσει το ματς έτσι εύκολα. Δύο βολές του Κωστούλα για το 41-23, 41-26 από Βλασταρίδη και Χριστοφορίδη, 44-26 με τρίποντο του Σαρρή, 44-28 με 2/2 βολές του Χριστοφορίδη και 46-28 από τον Κωστούλα για να πάει η διαφορά ξανά στους 18 πόντους. Καλάθι του Κοντοπυράκη για το 46-30, απάντηση από τον Γιαμαίο, 0-8 από Βλασταρίδη και Κοντοπυράκη για το 48-38 και 50-38 με δύο βολές του Κατιάκου. Χριστοφορίδης και Βλασταρίδης σκοραραν ξανά για τη Xavalencia για να μειώσουν σε 50-42, με τον Κωστούλα να γράφει μια βολή λίγο αργότερα για το τελικό 51-42 της περιόδου.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο όλη Xavalencia B.C. μείωσε μέχρι και στους 6, όμως κάθε φορά οι ReTirees είχαν λύσεις για να κρατήσουν το προβάδισμα και με καλό φινάλε πήραν το ματς χωρίς περαιτέρω μπλεξίματα. Ο Τρούσας έβαλε καλάθι για το 51-44, 53-44 από τον Κοτσαμπά, 53-47 με τρεις βολές του Χριστοφορίδη, 54-47 από τον Κωστούλα και 54-49 από τον Βλασταρίδη. Στόλης, Κωστούλας και Γιαμαίος έκαναν ένα run με 5-0 για το 59-49, 59-53 πολύ γρήγορα από τους Γκουρβέλο και Κοντοπυράκη και 64-53 με ένα καλάθι του Κατιάκου και ένα τρίποντο του Στόλη. Χριστοφορίδης και Κοντοπυράκης σκοραραν από ένα καλάθι για το 64-57, όμως στη συνέχεια οι ReTirees φάνηκαν πιο ψυχραιμοι, δεν δέχτηκαν καλάθι ξανά και έγραψαν εκείνοι το τελικό 68-57 με δύο βολές του Γιαμαίος και άλλες δύο του Κατιάκου.

Για τους ReTirees, πέρα από τον Κατιάκο, πολύ καλή εμφάνιση έκαναν επίσης οι Γιαμαίος, Κωστούλας και Στόλης. Για την Xavalencia B.C. ξεχώρισαν οι Βλασταρίδης, Κοντοπυράκης και Χριστοφορίδης.