18.5%
76.2%
54.3%
34.8%

Undertakers και Xavalencia B.C. βρέθηκαν αντιμέτωποι σε ένα πολύ ανοιχτό και γρήγορο παιχνίδι, με τους πρώτους να παίρνουν τη νίκη στο τέλος με 90-83. MVP του αγώνα ήταν ο Κώστας Καρνέσης με 25 πόντους, 3 ριμπάουντ και 9 ασίστ.

Από το πρώτο δεκάλεπτο φάνηκαν οι διαθέσεις των ομάδων για ανοιχτό παιχνίδι και ψηλό σκορ, με τους παίχτες των δύο να είναι πολύ εύστοχοι από την αρχή. Ο Γρυπάρης έβαλε το πρώτο καλάθι του αγώνα, οι Χριστοφορίδης και Τρούσας έγραψαν το 2-4, 4-4 ο Συριανός, 4-6 ο Βασιλόπουλος, 8-6 ο Συριανός με άλλα δύο καλάθια, 8-8 ο Βλασταρίδης, 12-8 οι Κιτσαντάς και Γρυπάρης, 12-10 ο Χριστοφορίδης, 14-10 ο Γρυπάρης ξανά, 14-15 ο Χαρίσης με δύο συνεχόμενα σουτ, 18-15 οι Στρατηγαρέας και Ορφανός, 18-18 από τους Βασιλόπουλο και Χριστοφορίδη και από ένα καλάθι Συριανός και Ορφανός για το τελικο 22-18 της περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι ομάδες συνέχισαν με την ίδια διάθεση και με πολλές εναλλαγές στο προβάδισμα, αφού πότε έπιανε ρυθμό ο ένας και πότε ο άλλος. Χριστοφορίδης και Βασιλόπουλος έγραψαν το 22-24, 29-24 οι Μαρκάκης και Συριανός, 29-26 ο Βασιλόπουλος, 31-26 ο Ορφανός, 31-32 οι Βασιλόπουλος, Βλασταρίδης και Χριστοφορίδης, 33-32 ο Ορφανός, 33-33 ο Νεκτάριος Βλασταρίδης, 35-33 ο Γρυπάρης, 35-34 ο Χριστοφορίδης, 40-34 οι Ορφανός και Καρνέσης και 40-36 ο Ανδρέας Βλασταρίδης με δύο βολές. Το τελικό 42-38 του ημιχρόνου το έγραψαν οι Ορφανός, για Undertakers, και Χριστοφορίδης, για Xavalencia.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η μάχη συνεχίστηκε, μόνο που πλέον οι άμυνες άρχισαν να σκληραίνουν και η ένταση να είναι μεγαλύτερη. Ο Ορφανός έγραψε το 44-38, 44-45 οι Βασιλόπουλος και Χαρίσης, 47-45 ο Καρνέσης, 47-47 ι Βασιλόπουλος ξανά, 55-47 οι Ορφανός και Καρνέσης, απάντηση με 0-9 οι Χριστοφορίδης, Βασιλόπουλος και Ανδρέας Βλασταρίδης για τι 55-56, 59-56 οι Νομικός και Συριανός και 59-64 με 0-8 οι Χριστοφορίδης, Βασιλόπουλος και Κανταρτζής. Το τελικό 61-64 της περιόδου το έγραψε ο Καρνέσης με τρίποντο.

Στην τελευταία περίοδο οι Undertakers ξεκίνησαν δυνατά, πήραν ξανά το προβάδισμα και κατάφεραν να το κρατήσουν ως το τέλος, παρά την πίεση της Xavalencia. Καρνέσης, Γρυπάρης και Συριανός έγραψαν το 67-64, 67-66 ο Κανταρτζής, 69-66 ο Συριανός, 69-68 ο Χριστοφορίδης, 71-68 ο Συριανός ξανά, 71-71 με τρίποντο ο Κανταρτζής, 76-71 με 5-0 σερί οι Καρνέσης και Γρυπάρης, 76-73 ο Χριστοφορίδης, 81-73 οι Γρυπάρης και Συριανός, 81-74 ο Βασιλόπουλος, 86-74 οι Καρνέσης και Συριανός και 86-80 με ένα τρίποντο του Κανταρτζή και ένα καλάθι και φάουλ του Βλασταρίδη. Από μια βολή Ορφανός και Καρνέσης για το 88-80, 88-83 ο Βλασταρίδης με 66″ για λήξη και στη συνέχεια από μια άστοχη επίθεση για κάθε ομάδα, με την κατοχή να είναι ξανά για τους Undertakers. Ο Καρνέσης κέρδισε φάουλ, έβαλε δύο βολές για να γράψει το 90-83, σκορ το οποίο ήταν και τι τελικό, αφού η Xavalencia δεν επιχείρησε άλλη επίθεση στον χρόνο που εμένε.

Για τους Undertakers, πέρα από τον Καρνέση, καλή εμφάνιση έκαναν επίσης οι Συριανός και Ορφανός. Για την Xavalencia ξεχώρισαν οι Βασιλόπουλος και Χριστοφορίδης.