10.3%
61.9%
26.0%
14.3%

Στη τελευταία κατοχή κρίθηκε η αναμέτρηση των Ρούκουnets με τη Yugopiastika με τους πρώτους να καταφέρνουν να φεύγουν με το ροζ φύλλο καθώς με το σκορ στο 46-48 ο Σκάρας αστόχησε στο δίποντο της ισοφάρισης, οι παίκτες των ‘Ρούκου’ πήραν το αμυντικό ριμπάουντ και εξασφάλισαν τη δεύτερη φετινή τους νίκη ενώ ανάγκασαν τη Yugo στη τρίτη της ήττα.

Δυναμικό ήταν το ξεκίνημα της Yugo με γρήγορο 5-0 δια χειρός Παπακώστα και Μερζιώτη, ο Αλεξίου με 2/2 βολές μείωσε σε 5-2 και δύο καλάθια των Γεωργακόπουλου και Κουμπούλη συνέχισαν το δυναμικό ξεκίνημα της Γιουγκο. Δίποντο του Κάζα και μία βολή του Γανέλη μείωσαν το σκορ στο 9-5 όμως μία βολή του Σκάρα και ένα καλάθι του Ανδρέου έστειλαν τη διαφορά πάλι στους 7 και στο 12-5, το τρίποντο του Πανόπουλου μείωσε σε 12-8, ο Ανδρέου σκόραρε ξανά για δύο και έγραψε το 14-8 και το καλάθι του Κάζα έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο 14-10.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με ένα τρομερό σερί των Ρούκουnets (9-0) και με σκόρερ τους Αλεξίου, Γανέλη, Κάζα και Ασβεστά κάνανε το σκορ 14-19. Το σερί διεκόπη από μία βολή του Παπακώστα για το 15-19, ο Αλεξίου με δίποντο έκανε το 15-21 και τότε πέντε προσωπικοί πόντοι του Παπακώστα μείωσαν στο πόντο και το 20-21. Το δεκάλεπτο έκλεισε με δύο καλάθια του Γανέλη για το 20-25.

Η τρίτη περίοδος άνηκε σχεδόν ολοκληρωτικά στη Yugopiastika η οποία διένυσε ένα σερί 16-0 με σκόρερ τους Σκάρα, Γεωργακόπουλο, Ανδρέου, Κουμπούλη, Παπακώστα και Μερζιώτη να φέρνουν μπροστά την ομάδα τους με 36-25. Το μόνο που κατάφεραν στη τρίτη περίοδο να κάνουν οι ‘Ρουκου’ ήταν να μειώσουν στο 36-29 με δύο καλάθια του Κάζα.

Στο κρίσημο δεκάλεπτο της αναμέτρησης ο Κάζας με 2/2 βολές έκανε το 36-31, ο Κουμπούλης με δίποντο έγραψε το 38-31 για να ακολουθήσει ένα σερί 0-9 των ‘Ρουκου’ με μπροστάρηδες αυτού τους Κάζα και Αλεξίου που έβαλαν μπροστά την ομάδα τους με 38-40. Ο Κουμπούλης τότε με μία βολή μείωσε σε 39-40, ο Αλεξίου με 2/2 βολές έγραψε το 39-42 και ο Ανδρέου με καλάθι για δύο έφερε ξανά το ματς στο πόντο (41-42). Ένα τρίποντο του Ασβεστά και μία βολή του Κάζα έστειλε τη διαφορά στους 5 (41-46), τότε ο Γεωργακόπουλος με ένα σουτάκι μείωσε σε 43-46, ο Αλεξίου όμως κράτησε μπροστά τους Ρουκου με καλάθι για δύο και έκανε το 43-48. Ο Ανδρέου με τρεις προσωπικούς πόντους έφερε το ματς στο καλάθι (46-48) όμως στη τελευταία και πιο κρίσιμη επίθεση της αναμέτρησης ο Σκάρας ήταν άστοχος στο σουτ της ισοφάρισης και έτσι το 46-48 ήταν και το τελικό σκορ.

Ο πολυτιμότερος παίκτης της αναμέτρησης ήταν ο Κωνσταντίνος Κάζας με 20 πόντους, 9 ριμπάουντ, 1 ασσίστ, 3 κλεψίματα και 1 κόψιμο. Από μεριάς Yogopiastika ο παίκτης με τη καλύτερη απόδοση ήταν ο Κωνσταντίνος Ανδρέου που έφτασε στο double-double με 13 πόντους και 16 ριμπάουντ.