18.8%
57.1%
17.6%
14.3%

Yugopiastika και Bacardi Tel Aviv έπαιξαν ένα παιχνίδι στο οποίο καμία από τις δύο δεν βρήκε καλό ρυθμό για μεγάλο διάστημα, κάτι που όμως θα ξεχάσει λίγο πιο γρήγορα η Yugopiastika, η οποία έφυγε με το ροζ φύλλο με σκορ 40-29. MVP του αγώνα ήταν ο Κώστας Ανδρέου με 4 πόντους, 16 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Από την πρώτη περίοδο οι δύο ομάδες μας εδειξαν ότι θα έχουμε ένα πολύ σφιχτό και με χαμηλό σκορ παιχνίδι. Ο Κουμπούλης έβαλε μια βολή για το 1-0, 1-2 ο Παναγιωτάκης, 5-2 οι Τσακέτας και Κουμπούλης, 5-4 ο Παναγιωτάκης και 6-0 σερί από τους Τσακέτα και Μερζιώτη για το τελικό 11-4 της περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι ρολοι άλλαξαν. Η Bacardi Tel Aviv έβρισκε πιο εύκολα τον δρόμο προς το καλάθι, με αποτέλεσμα να παίρνει εκείνη κεφάλι στο σκορ. Γυρούκης, Κτιστάκης, Παναγιωτάκης και Τομαράς έτρεξαν ένα 0-13 για το 11-17, για να απαντήσουν με ένα 4-0 λίγο πριν το φινάλε του ημιχρόνου οι Μερζιώτης και Κουμπούλης για να μπουν οι δύο ομάδες αποδυτήρια με σκορ 15-17.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Yugopiastika βρήκε τον καλό της εαυτό, έβαλε την μπάλα μέσα στη ρακέτα και έτρεξε το γήπεδο όταν είχε τις προϋποθέσεις, με αποτέλεσμα να πάρει τα ηνία και να χτίσει διαφορά. Ανδρέου και Καρακούσης έβαλαν 7 πόντους στο ξεκίνημα για το 22-17, 22-19 ο Παναγιωτάκης, 31-19 με ένα 9-0 σερί οι Κουμπούλης, Μερζιώτης και Βερύκιος, 31-22 ο Κούκας, 34-22 ο Μερζιώτης ξανά και 34-24 από τον Κούκα για να κλείσουμε και την τρίτη περίοδο του παιχνιδιού.

Στην τελευταία περίοδο οι δύο ομάδες σκόραραν με το σταγονόμετρο, κάτι που δεν πείραξε και τόσο πολύ την Yugopiastika όμως, αφού ήταν εκείνη που είχε το κεφάλι στο σκορ. Κουμπούλης και Τσακέτας έγραψαν το 37-24, 37-29 οι Μουστακαλής και Παναγιωτάκης και τρίποντο ο Κουμπούλης για να σημειώσει το 40-29 με το οποίο έληξε το παιχνίδι.

Για την Yugopiastika, πέρα από τον Ανδρέου, καλή εμφάνιση έκαναν επίσης οι Κουμπούλης και Μερζιώτης. Για την Bacardi Tel Aviv ξεχώρισε ο Παναγιωτάκης.