14.3%
50.0%
40.4%
8.7%

Φοβερό ντέρμπυ ανάμεσα σε δύο ομάδες οι οποίες και οι δύο ήταν αήττητες πριν το jumpball, με τους Ballarhinos να διατηρούν τελικά την νικηφόρα πορεία τους και την Yugopiastika να κάνει την πρώτη της ήττα στη φετινή σεζόν. Η Yugopiastika ξεκίνησε στο 1ο δεκάλεπτο πολύ δυναμικά, όμως από το 2ο δεκάλεπτο και μετά, οι Ballarhinos με εξαιρετική άμυνα, περιόρισαν τα ατού της Yugopiastika, ενώ παράλληλα πάτησα γκάζι στην επίθεση, καταφέρνοντας στα τελευταία 4 λεπτά να πάρουν το προβάδισμα για πρώτη φορά στο ματς και τελικά και την νίκη με το 56-50.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τους Μερζιώτη και Κουμπούλη να τρέχουν ένα αρχικό σερί 0-7 με τρίποντο και 2 δίποντα αντίστοιχα, ενώ το σκορ για τους Ballarhinos θα ανοίξει ο Κόλλιας με εύστοχο δίποντο για το 2-7. Η Yugopiastika θα συνεχίσει με δίποντο του Κουμπούλη και τρίποντο του Μερζιώτη για το 2-12, ενώ ο Γιοβάνης θα μειώσει σε εύστοχο δίποντο μέσης απόστασης, κάνοντας το 4-12. Στη συνέχεια, η Yugopiastika με 5 πόντους του Κουμπούλη και 2 του Γεωργακόπουλου θα κάνει το 4-19, ενώ ο Τακούδης με 2 σερί δίποντα θα διαμορφώσει το σκορ πρώτου δεκαλέπτου σε 8-19.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Κόλλιας με τρίποντο και ο Γιοβάνης με δίποντο θα κάνουν το 13-19, ο Γεωργακόπουλος και ο Ανδρέου με 2 δίποντα το 13-23, με τους Ballarhinos να απαντούν με ένα σερί 8-2, διαμορφώνοντας έτσι το 21-25. Η Yugopiastika θα πιέσει και θα ευστοχήσει σε δίποντο με τον Βερύκιο και βολή με τον Κουμπούλη για να κάνει το 21-28, οι Ballarhinos θα απαντήσουν με τρίποντο του Γαλάνη και δίποντο του Κόλλια για το 26-28, ενώ το πρώτο ημίχρονο θα σφραγίσει ο Πανταζόπουλος με εύστοχο τρίποντο για να διαμορφώσει το 26-31.

Στην επιστροφή των ομάδων, η Yugopiastika θα μεγαλώσει τη διαφορά με δίποντο του Ντάκη από μέση απόσταση για το 26-33, οι Ballarhinos με τον Γιοβάνη να ευστοχεί σε νέο δίποντο θα μειώσουν ξανά στους 5 πόντους (28-33), ενώ ο Πανταζόπουλος με δύσκολο δίποντο θα κάνει το 28-35. Οι 2 εύστοχες βολές του Κόλλια θα φέρουν το ματς ξανά στους 5 πόντους (30-35), με τον Κουμπούλη να απαντά με τον ίδιο ακριβώς τρόπο για το 30-37. Στη συνέχεια, οι Ballarhinos με ένα σερί 5-2 θα μειώσουν σε 35-39, ο Γεωργακόπουλος με δίποντο θα κάνει το 35-41 και ο Τακούδης με 2 σερί δίποντα θα κλείσει το τρίτο δεκάλεπτο με το σκορ να είναι στο 39-41.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Γιοβάνης θα φέρει για πρώτη φορά το ματς στα ίσα, κάνοντας το 41-41, ενώ ο Μερζιώτης με 2 σερί δίποντα θα διαμορφώσει το 41-45. Με νέο δίποντο του Γιοβάνη θα απαντήσουν οι Ballarhinos, ο Κουμπούλης με βολή θα κάνει το 43-46, με τους Ballarhinos αν τρέχουν ένα σερί 12-2 στα τελευταία λεπτά, παίρνοντας έτσι το προβάδισμα για το 55-48. Στη συνέχεια, το παιχνίδι οδηγήθηκε στη ρουλέτα των βολών, με τον Κουμπούλη να ευστοχεί σε 2/2 και τον Παναγιωτόπουλο να σφραγίζει το ματς σε 56-50.

MVP της αναμέτρησης ο τρομερός Σαράντης Κόλλιας, ο οποίος σταμάτησε στους 14 πόντους, ενώ παράλληλα μάζεψε 6 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 2 φορές την μπάλα ενώ είχε και 3 τάπες! Από κοντά και η απόδοση των Τακούδη και Γιοβάνη, ενώ από τους ηττημένους ξεχώρισε η προσπάθεια του Μάριου Κουμπούλη.