27.3%
60.0%
47.8%
21.4%

Η Yugopiastika, ελεγχοντας το ματς στη μεγαλύτερη διάρκεια, νίκησε με 58-46 τους Carnavaliers για να στεφθεί πρωταθλήτρια στη Division 3 του Summer League. MVP του αγώνα ήταν ο Γιάννης Μερζιώτης με 16 πόντους, 7 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν κάπως αναγνωριστικό, με την ομάδα του Τσίγκα όμως να καταφέρνει να πάρει προβάδισμα από νωρίς και να μην το χάνει. Μερζιώτης, Παπακώστας και Ντζιός ξεκίνησαν το ματς με 6-0, ο Κομμάτας μείωσε σε 6-3, 8-3 από τον Ανδρέου και 8-5 από τον Παυλίδη. Τρεις βολές του Ντζιού για το 11-5 και 2 βολές από τον Καραΐσκο για το τελικό 11-7 της περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Carnavaliers μπήκαν δυνατά, όμως η Yugopiastika γρήγορα ισορρόπησε το ματς, για να πάνε σχεδόν πόντο πόντο σε όλη την περίοδο. Πασχαλίδης και Καλόγηρος έκαναν το 11-12, ο Παπακώστας απάντησε με 5-0 για το 16-12 και 16-17 από Παυλίδη και Ανδρίκο. Τρίποντο του Μερζιωτη για το 19-17, 19-19 από τον Καραΐσκο και από ένα καλάθι οι Κουμπούλης και Μερζιώτης για το 23-19. Ο Κομμάτας μείωσε σε 23-21, ο Ανδρέου έγραψε το 25-21 και 0-5 από Παυλίδη και Ανδρίκο για το 25-26. Το τελικό 26-26 του ημιχρόνου το έγραψε ο Πάτρας με μια ελεύθερη βολή.

Στην τρίτη περίοδο οι ισορροπίες άλλαξαν, καθώς η Yugopiastika βρήκε ψυχολογία από κάποια καλάθια και ξέφυγε πάλι με μια μικρή διαφορά. Ο Τσακέτας έγραψε το 28-26, 28-28 από τον Δεληγιάννη και 5-0 από Κουμπούλη και Μερζιώτη γι το 33-28. Ξανά καλάθι του Δεληγιάννη για το 33-30, 35-30 από τον Μερζιώτη και 35-33 οι Καραΐσκος και Πασχαλίδης. Το τελικό 40-33 της περιόδου το έγραψαν οι Κουμπούλης και Τσακέτας με ένα 5-0.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Yugopiastika συνέχισε να έχει τον έλεγχο, με αποτέλεσμα στο τέλος να μην έχει άγχος για την κατάκτηση του τροπαίου. Ο Παπακώστας έκανε το 42-33, 42-38 από Πασχαλίδη και Παυλίδη και 44-38 από τον Μερζιώτη. Ξανά καλάθι του Παυλίδη για το 44-40, 7-0 από τους Ανδρέου, Παπακώστα και Μερζιώτη για το 51-40 και τρίποντο του Δεληγιάννη για το 51-43. Ντζιός και Κουμπούλης μείωσαν σε 55-43, 55-44 από τον Καραΐσκο και 58-44 από τον Παυλίδη. Το τελικό 58-46 του τελικού το έγραψε ο Σακελλαρίδης.

Για την Yugopiastika, πέρα από τον Μερζιώτη, καλή εμφάνιση έκανε και ο Παπακώστας. Από τους Carnavaliers ξεχώρισαν οι Παυλίδης και Πασχαλίδης.