15.8%
53.3%
27.0%
8.3%

Με κομβικό σημείο το 2ο δεκάλεπτο, η Yugopiastika κατάφερε να πάρει την πρώτη της νίκη στο Summer απέναντι στους Charlotte Hornies με το τελικό 45-34 στην 2η αγωνιστική της καλοκαιρινής σεζόν. Οι δύο ομάδες ήταν πολύ κοντά στο 1ο δεκάλεπτο, όμως ένα ξέσπασμα επιθετικά της Yugopiastika τους έδωσε ένα προβάδισμα το οποίο κράτησαν μέχρι και το τέλος. Οι Hornies, πλέον, κοιτούν τα επόμενα ματς με μεγάλο ενδιαφέρον, καθώς θα χρειαστούν οπωσδήποτε νίκη για να έχουν πιθανότητες πρόκρισης στα playoffs.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τους Διαμάντη και Παπασταύρου να ανοίγουν το σκορ με 2 απανωτά δίποντα για το αρχικό 0-4, ο Ντζιός και ο Κουμπούλης με δίποντο και βολή αντίστοιχα θα ανοίξουν λογαριασμό για την Yugopiastika και θα μειώσει στον πόντο για το 3-4 του ματς. Εκεί, ο Παπασταύρου με βολή θα κάνει το 3-5, ο Δημητρακόπουλος και ο Κουμπούλης με 2 δίποντα θα δώσουν το προβάδισμα στην ομάδα του Τσίγκα για το 7-5, ενώ το πρώτο δεκάλεπτο, θα σφραγίσουν οι Hornies με δίποντο του Παπασταύρου και βολή του Ρούσσου για το 7-8 της περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η Yugopiastika με 4 απανωτά δίποντα των Γεωργακόπουλο και Κουμπούλη θα πάρει το προβάδισμα για να κάνει το 15-8, ο Φραγκιουδάκης με βολή θα μειώσει σε 15-9, ενώ η Yugo με 2 τρίποντα των Γεωργακόπουλο και Πανταζόπουλο, αλλά και 2 δίποντα από τους Ντιζό και Τσακέτα, θα στείλει τη διαφορά στους 16 πόντους για το 25-9 του ματς. Στη συνέχεια, οι Hornies θα μειώσουν με 2 καλάθια των Παπασταύρου σε 25-13, ο Ντιζός θα απαντήσει με δικό του δίποντο και θα κάνει το 27-13, ενώ το ημίχρονο, θα σφραγίσει με καλάθι στον αιφνιδιασμό ο Διαμάντης για το 27-15 της ανάπαυλας για την Yugopiastika.

Στην επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, ο Δημητρακόπουλος με δίποντο θα αυξήσει τη διαφορά στους 14 για το 29-15, ο Ζώης με τρίποντο θα μειώσει σε 29-18, ενώ ο Κουμπούλης με τον ίδιο τρόπο, θα απαντήσει και θα κάνει το 32-18 στο ματς. Στη συνέχεια, ο Διαμάντης με ένα δύσκολο καλάθι στην αντίπαλη ρακέτα θα μειώσει στους 12 για το 32-20, η Yugopiastika με 2 καλάθια των Δημητρακόπουλο και Κουμπούλη θα γράψει το 36-20, ενώ ο Ζώης με ακόμα ένα τρίπονο, θα ρίξει τη διαφορά στους 13 για το 36-23 του παιχνιδιού. Το τρίτο δεκάλεπτο, θα κλείσει ο Κουμπούλης με εύστοχη βολή, σφραγίζοντας έτσι την περίοδο στο 37-23 για την Yugopiastika.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Ντάκης με δύσκολο δίποντο θα κάνει το 39-23 της Yugopiastika, ο Παπασταύρου, ο Ρούσσος και ο Γκιώνης θα μειώσουν στους 12 πόντους με 2 συνεχόμενα δίποντα και βολή αντίχτοιχα για το 39-28, ο Δημητρακόπουλος στην ρακέτα θα κάνει το 41-28, με τους Φραγκιουδάκη και Γκιώνη, να ευστοχούν σε 2 βολές και δίποντο αντίστοιχα για να μειώσουν στο 41-32, η Yugopiastika με καλάθια των Ανδρέου και Γεωργακόπουλο θα διαμορφώσει το 45-32, ενώ ο Γκιώνης με 2 βολές θα γράψει το τελικό 45-34.

Το βραβείο του MVP της αναμέτρησης μοιράστηκαν ο Γεωργακόπουλος και ο Δημητρακόπουλος, οι οποίοι έφτασαν τους 9 βαθμούς στο ranking. Από κοντά με υψηλό efficiency και ο Κουμπούλης, ενώ από τους Charlotte Hornies ξεχώρισαν οι Παπασταύρου και Διαμάντης.