26.3%
50.0%
25.8%
35.7%

Ματσάρα στο κλειστό της Καλλιθέας μεταξύ των ομάδων Yugopiastika και Golden Boys για την 7η αγωνιστική της Bronze League με τους πρώτους να παίρνουν μία πολύ μεγάλη νίκη με σκορ 67-61, σπάζοντας το αήττητο σερί των Golden Boys. Το παιχνίδι χαρακτηρίστηκε πολύ δυνατό, ενώ οι πολλές εναλλαγές στο σκορ δεν επέτρεψαν σε κανέναν να προβλέψει εξ αρχής το τελικό αποτέλεσμα.

Ξεκίνημα του παιχνιδιού και οι δύο ομάδες θα μπουν νευρικά στο παρκέ μιας και όλοι γνώριζαν ότι το ματς δεν θα ήταν περίπατος για καμία ομάδα, αλλά μεγάλο ντέρμπι από την αρχή ως το τέλος, όπως και έγινε. Το σκορ θα ανοίξει ο Ντζιός με προσωπικό του καλάθι για το 2-0 για να απαντήσει ο Χαχάμης Β. με 2/2 βολές για το 2-2. Ο Παπακώστας θα ευστοχήσει σε σουτ τριών πόντων για να βάλει τους Yugopiastika μπροστά στο σκορ με 3 πόντους. Ο Ρίζος θα μειώσει την διαφορά στον πόντο με εύστοχο δίποντο και ο Χαχάμης Β. με δικό του τρίποντο θα κάνει το 5-7. Στη συνέχεια, ο Κουμπούλης με εύστοχο δίποντο θα ισοφαρίσει σε 7-7 με τον Χαχάμη Β. να πετυχαίνει ακόμα ένα τρίποντο κάνοντας το 7-10. Ο Ανδρέου θα μειώσει σε 9-10 και ο Χαχάμης Α. θα απαντήσει για το 9-12. Με εύστοχο σουτ από μέση απόσταση θα μειώσουν ξανά οι Yugopiastika με τον Μερζιώτη αυτή τη φορά να διαμορφώνει το 11-12 για να ευστοχήσει σε ακόμα ένα τρίποντο ο Χαχάμης για το 11-15. Ανδρέου και Πάτρας θα φέρουν το ματς στον πόντο (14-15) για να πετύχει ένα σουτ τριών πόντων ο Ρίζος στην λήξη του χρόνου για το τελικό 14-18 σκορ 1ης περιόδου.

Στην δεύτερη περίοδο τα πράγματα πήγαν καλύτερα για τους Yugopiastika μιας και μείωσαν και κατάφεραν να πάρουν διαφορά έως και 5 πόντους και να διατηρήσουν το προβάδισμά τους μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Ο Χαχάμης Β. θα συνεχίσει το σερί των Golden Boys για το 14-20 για να πάρει το όπλο του ο Κουμπούλης και με ένα προσωπικό του σερί 7-0 θα δώσει προβάδισμα στην Yugopiastika για το 21-20. Ο Ρίζος με ένα ακόμα εύστοχο τρίποντο θα δώσει ανάσα στους Golden Boys για να τρέξουν ακόμα ένα σερί οι παίχτες της Yugopiastika 7-0 για το 28-23 και +5 για την Yugopiastika. Ο Ρίζος με νέο τρίποντο θα μειώσει την διαφορά στους 2 πόντους για να απαντήσει ο Ανδρέου με 2/2 βολές για το 30-26. Στη συνέχεια και προς το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, ο Χαχάμης Β. θα ευστοχήσει σε 2/2 βολές για να προσθέσει ακόμα μία ο αδερφός του Χαχάμης Α. για να τελειώσει το πρώτο ημίχρονο με τους Yugopiastika να προηγούνται στο σκορ για 1 πόντο (30-29).

Στην επιστροφή των ομάδων από την ανάπαυλα, οι εναλλαγές στο σκοράρισμα θα συνεχιστούν με τους Golden Boys να προηγούνται ξανά με 4 πόντους χάρης στο εύστοχο τρίποντο του Χαχάμη Β. και το δίποντο του Χαχάμη Α. για το 30-34. Οι Yugopiastika θα αντιδράσουν με τρίποντο του Μερζιώτη για το 33-34, όμως ο Ιορδανίδης θα απαντήσει με νέο τρίποντο για το 33-37. Ο Ντζιός με ωραία ενέργεια θα κάνει το 35-37 και ο Ρίζος με ακόμα ένα τρίποντο θα φέρει την διαφορά στους 5 πόντους (35-40). Η συνεργασία των δύο ψηλών της Yugopiastika θα μειώσει την διαφορά στον πόντο με τον Ανδρέου σε ρόλο οργανωτή και τον Ντζιό να εκτελεί μέσα στο ζωγραφιστό η Yugopiastika θα πλησιάσει με 39-40 για να πετύχει δύσκολο καλάθι ο Ρίζος δίνοντας λύση στην ομάδα του για το 39-42. Στη συνέχεια, η άμυνα των Golden Boys δεν θα διαβάσει καλά την επίθεση της Yugopiastika με τον Παπακώστα να μένει ελεύθερος σε σουτ τριών πόντων και να φέρνει το ματς στα ίσα (42-42) και τον Πάτρα με εύστοχο δίποντο να δίνει προβάδισμα στην ομάδα του για το 44-42. 1/2 βολές για τον Κούγια (Golden Boys) και 2/2 βολές του Παπακώστα (Yugopiastika) θα διαμορφώσουν το 46-43 για να τελειώσει το 3ο δεκάλεπτο με 1 βολή λόγω τεχνικής ποινής στον Ντζιό του Χαχάμη Α. και εύστοχο τρίποντο στην εκπνοή του Παπακώστα για το 49-44.

Στην τέταρτη περίοδο, οι Golden Boys θα κυνηγήσουν το ματς μέχρι τέλους, όμως η Yugopiastika αποδείχθηκε ομάδα με γερή κράση και κατάφερε να διατηρήσει την ψυχραιμία της στα κρίσιμα σημεία πανηγυρίζοντας μία σπουδαία νίκη. Ο Ντζιός θα αυξήσει την διαφορά με δίποντο σε 51-44 με τον Χαχάμη Α. να ευστοχεί σε 1/2 βολές και αμέσως μετά σε τρίποντο για το 51-48. Ο Μερζιώτης θα ανοίξει ξανά την ψαλίδα της διαφοράς με αριστερό hook για το 53-48 και ο Γκιόκας με προσωπική ενέργεια και δύσκολο καλάθι θα μειώσει ξανά στους 2 (53-50). Σε ρουλέτα βολών θα συνεχιστεί το ματς με τις δύο ομάδες να ευστοχούν σε 2/4 ελεύθερες βολές για να παραμείνει η διαφορά ως έχει (55-52). 2/2 βολές στη συνέχεια για τον Παπακώστα της Yugopiastika και 2/2 και για τον Ιορδανίδη για τους Golden Boys θα κάνουν το 57-54 με τον Ρίζο να φέρνει το ματς στον πόντο για το 57-56. Ο Κουμπούλης με πολύ δύσκολο καλάθι θα κάνει το 59-56 για να μειώσει ο Χαχάμης Β. με 1/2 βολές για το 59-57. Ο Ανδρέου θα ευστοχήσει με το αριστερό μετά από επιθετικό ριμπάουντ για την Yugopiastika για το 61-57 για να έρθει δυναμικά ο Γκιόκας με γκολ φάουλ για να μειώσει ξανά την διαφορά στον 1 πόντο (61-60). Ο Κουμπούλης με δύσκολο τρόπο θα διαμορφώσει το ματς σε 63-60 και ο Χαχάμης Α. θα ευστοχήσει σε 1/2 βολές για το 63-61. Σε παιχνίδι βολών μετετράπη το τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης με τους Golden Boys να αστοχούν στις επιθέσεις τους, προσπαθώντας με αυτόν τον τρόπο να κερδίσουν κάτι από το παιχνίδι αυτό. Οι παίχτες της Yugopiastika όμως ήταν εύστοχοι στις κρίσιμες βολές με τους Ανδρέου, Μερζιώτη να πετυχαίνουν 1/2 έκαστος και τον Παπακώστα 2/2 για να γραφτεί το τελικό 67-61 και την Yugopiastika να φιγουράρει ξανά στην πρώτη θέση του πρωταθλήματος ισοβαθμώντας με τους Golden Boys και τους Vintage Hoopers με σκορ 6-1.

MVP της αναμέτρησης ο Κωνσταντίνος Ανδρέου με συνετές επιθέσεις και ενέργεια στην άμυνα έδωσε βροντερό παρών στην νίκη της Yugopiastika με 8 πόντους, 12 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Σταθερά υψηλή εμφάνιση για τον Άγγελο Παπακώστα, κρύο αίμα στις κρίσιμες φάσεις με 18 πόντους, 4 ριμπάουντ και 1 ασίστ. Επίσης καταλυτικός ο οργανωτής της ομάδας Μάριος Κουμπούλης με 14 πόντους και 9 ασίστ, παραλίγο να πιάσει το double-double, ενώ η ομάδα εμπιστευόταν την μπάλα στα χέρια του για 40 αγωνιστικά λεπτά. Από τους ηττημένους ξεχώρισαν οι Χαχάμης Β. (19 πόντους, 4 ασιστ, 3 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Ρίζος (19 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 ασιστ, 2 κλεψίματα και 1 τάπα) και Χαχάμης Α. (11 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 2 τάπες).