47.1%
0.0%
35.6%
41.2%

Πολύ δυνατό παιχνίδι μεταξύ δύο πολύ δυνατών ομάδων είχαν την τύχη να παρακολουθήσουν όσοι βρίσκονταν στο Πολυκλαδικό με πολλές εναλλαγές στο σκορ και τους 7 μαχητές της Yugopiastika να παίρνουν μία πολύ σημαντική νίκη ανεβαίνοντας στον βαθμολογικό πίνακα στο 5-1, αφήνοντας τους Pick n’ Troll στο 3-3. Ο Παπακώστας βρέθηκε σε μεγάλη βραδιά πετυχαίνοντας 25 πόντους με 7/11 τρίποντα (64%!) και βοήθησε την ομάδα του να ξεκολλήσει από δύσκολα σημεία στο παιχνίδι που χρειαζόταν για να πάρουν προβάδισμα.

Ξεκίνημα του παιχνιδιού και ο Κουμπούλης με γκολ φάουλ θα ανοίξει το σκορ για τους Yugopiastika για το 2-0 με τον Μπακαυγά να απαντάει άμεσα με τρίποντο για το 2-3. Δύο εύστοχα δίποντα από τους Πάτρα και Ντζιό για Yugopiastika και το σκορ θα διαμορφωθεί σε 6-3 με τον Τσοπανάκη Γ. να ευστοχεί σε δίποντο για το 6-5. Στη συνέχεια, 1/2 βολές για τον Κουμπούλη για το 7-5 και τρίποντο του Γκοβάτσου από τους Pick n’ Troll θα δώσει το προβάδισμα στην ομάδα του για το 7-8 με τον Κουμπούλη να πετυχαίνει ακόμα μία βολή και τον Παπακώστα να ευστοχεί στο πρώτο του τρίποντο στο παιχνίδι για να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο με σκορ 11-8.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Pick n’ Troll θα μειώσουν την διαφορά στον πόντο με τον Παπαδόπουλο και ο Κουμπούλης θα απαντήσει με δύσκολο δίποντο για το 13-10. Ένα σερί 0-7 για τους Pick n’ Troll με τους Κυβρικοσαίο και Τσοπανάκη Γ., θα δώσει προβάδισμα στους Pick n’ Troll για το 13-17 με τους Τσακέτα, Πάτρα να απαντούν με εύστοχο δίποντο και 1/2 βολές αντίστοιχα για το 16-17. Τρίποντο από τον Μπακαυγά ξανά και δίποντο του Παπαδόπουλου θα ανοίξουν την διαφορά ξανά για Pick n’ Troll (16-22) με τους Ντζιό και Τσακέτα να απαντούν για το 20-22 με 2 εύστοχα δίποντα. Ο Ντζιός με ωραίο follow θα φέρει το ματς στα ίσα για να δώσει προβάδισμα στην ομάδα του ο Τσοπανάκης Γ. με τρίποντη βόμβα στο τέλος του 1ου ημιχρόνου για το 22-25.

Στην επιστροφή των ομάδων μετά το ημίχρονο οι Yugopiastika θα επανέλθουν στο σκορ με ένα σερί 10-0 με 2 τρίποντα του Παπακώστα και 2 δίποντα του Ντζιού. Οι Pick n’ Troll θα μειώσουν για λίγο σε 29-32 αλλά ο Παπακώστας θα ευστοχήσει ξανά σε τρίποντο διαμορφώνοντας το 35-29. Ένα εύστοχο δίποντο από τον Γκοβάτσο (Pick n’ Troll) και ένα από τον Κουμπούλη (Yugopiastika) θα κάνουν το 37-32 για να ισοφαρίσουν οι Pick n’ Troll στη συνέχεια με τρίποντο του Κυβρικοσαίου και δίποντο του Παπαδόπουλου σε 37-37. Ο Ντζιός θα ευστοχήσει σε δίποντο για να δώσει ξανά προβάδισμα στους Yugopiastika με τον Κυβρικοσαίο να ισοφαρίζει ξανά το ματς σε 39-39. Στη συνέχεια ο Παπακώστας θα ευστοχήσει σε ένα τρίποντο για το 42-39 και ο Παπαδόπουλος των Pick n’ Troll θα μειώσει ξανά στον πόντο για το 42-41 και λήξη 3ου δεκαλέπτου.

Στο τελευταίο και καθοριστικό δεκάλεπτο, οι Yugopiastika με επιμέρους σκορ 20-12 θα καταφέρουν να πάρουν μία παλικαρίσια νίκη από τους πολύ δυνατούς Pick n’ Troll με τους Πάτρα, Παπακώστα, Κουμπούλη και Ντζιό να βρίσκουν λύσεις στην άμυνα των Pick n’ Troll κυρίως από τα 6,75 με τους Παπακώστα και Τσακέτα να βάζουν κρίσιμα σουτ στο τέλος και τους Pick n’ Troll να στερεύουν από λύσεις στο ζωγραφιστό και να μην ευστοχούν στα ελεύθερα τρίποντα.

MVP της αναμέτρησης ο τρομερός Παπακώστας, ντύθηκε «Bogdanovic» ευστοχώντας σε 7/11 τρίποντα με το κοντέρ να σταματάει στους 25 πόντους και 5 ασίστ βάζοντας τις βάσεις για την ομάδα του να κερδίσει ένα πολύ σημαντικό παιχνίδι απέναντι σε μία πολύ δυνατή ομάδα που είναι βέβαιο ότι θα κάνει ζημιές στη συνέχεια του πρωταθλήματος. Καταλυτική βοήθεια προσέφεραν και οι Ντζιός (14 πόντους, 9 ριμπάουντ), Κουμπούλης (12 πόντους, 7 ριμπάουντ) και Πάτρας (6 πόντους, 5 ριμπάουντ). Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Τσοπανάκης Γ. με 12 πόντους και 8 ριμπάουντ αλλά και ο Παπαδόπουλος με 12 πόντους και 13 ριμπάουντ.