28.6%
0%
0%
0%

Πρεμιέρα του summer league για τις 2 ομάδες, οι οποίες παρά την αγωνιστική απραξία των 2 μηνών έδωσαν πλούσιο θέαμα και προκάλεσαν συγκινήσεις σε ένα ματς που θα θυμούνται για πολύ καιρό. Νικητές δια πυρός και σιδήρου βγήκαν οι Yugopiastika με τελικό σκορ 55-52 επί των Spring Raptors. Χρειάστηκε η παράταση για να κριθεί το αποτέλεσμα με τον Κουμπούλη να είναι ξεκάθαρα ο MVP του αγώνα. Πήρε απο το χέρι την ομάδα του και με 23 πόντους, 8 ριμπάουντ, 6 ασσιστ και 6 κλεψίματα  διαμόρφωσε το αποτέλεσμα.

Το ματς ξεκίνησε με τις 2 ομάδες να είναι ιδιαίτερα άστοχες. Πρώτοι άνοιξαν το σκορ οι Spring Raptors με τον Βάκκα στον αιφνιδιασμό. Με δίποντο του Μερζιώτη απάντησαν οι Yugopiastika. Ο Δ ημητρακόπουλος με πολύ δύσκολο δίποντο έβαλέ ξανά μπροστά την ομάδα του για να ισοφαρίσει ο Κουμπούλης, ο οποίος πέτυχε 6 προσωπικούς πόντους για το 8-4 υπέρ των Yugopiastika. Ο Ανθιμόπουλος μείωσε με δικό του δίποντο, για να κλείσει την περίοδο ο Πανταζόπουλος με το πρώτο εύστοχο τρίποντο του αγώνα και το σκορ στο 11-6.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με ένα ξέσπασμα των Spring Raptors 4-0, με δίποντο του Δημητρακόπουλου και 2/2 βολές του Βλυσσίδη. Με δίποντο ο Ντζιός απάντησε , αλλά ο Δημητρακόπουλος κέρδισε φάουλ και ευστόχησε και στις 2 βολές για το 13-12. Τότε ήταν η στιγμή που ο Τσίγκας πήρε φωτιά. Με 3 δικά του τρίποντα και 1 βολή του Κουμπούλη οι Yugopiastika πήραν την μεγαλύτερη, μέχρι εκείνη την στιγμή, διαφορά στον αγώνα. Ο Παπαδόπουλος πέτυχε ένα δίποντο σε αυτό το διάστημα. Με το σκορ στο 23-14 ο Θεοχάρης από τους String Raftors πέτυχε δίποντο για να απαντήσει με τον ίδιο τρόπο ο Κουμπούλης. Οι 2 ομάδες σκόραραν διαδοχικά. πρώτα ο Παπαδόπουλος με τον Ντζιό και έπειτα ο Δημητρακόπουλος με τον Τσακέτα για να πάνε στο ημίχρονο με σκορ 29-20 υπέρ των Yugopiastika.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Δημητρακόπουλο να παίρνει προσωπικά την υπόθεση ανατροπή. Με 6 δικούς του πόντους και ένα δίποντο του Βάκκα οι String Raftors μείωσαν με το καλημέρα σε 29-27. Ο Πανταζόπουλος με 2/2 βολές ανέκοψε τον ρυθμό τους. Ο Βάκκας με μια στις 2 απάντησε αλλά ο Κουμπούλης με 2 δικά του δίποντα έδωσε αέρα 7 πόντων στην ομάδα του.Ο Δημητρακόπουλος με καλάθι και ο Θεοχάρης με 1/2 βολή έκαναν το 35-31 για να κλείσει η 3 περίοδος.

Η 4η περίοδος ήταν ακόμη πιο γεμάτη από συγκινήσεις. Με το ξεκίνημα ο Θεοχάρης σημείωσε 5 προσωπικούς πόντους με δίποντο και καλάθι και φαουλ. Με τρίποντο και δίποντο απάντησε ο Κουμπούλης για το 40-36. Ο Δημητρακόπουλος με 1/2 βολή και ο Βλυσσίδης μεδύσκολο δίποντο κατέβασαν την διαφορά στο -1. Ο Κουμπούλης με τρίποντη βόμβα έκανε το 43-39 για τους Yugopiastika. Οι String Raftors δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη. Με δίποντα από τον Δημητρακόπουλο και τον Βάκκα κια τρίποντο του Κούβαρη πέρασαν μπροστά με 2 πόντους 1 λεπτό πριν την λήξη. Ο Μερζιώτης είχε άλλη άποψη όμως. με τρίποντο έβαλε μπροστά την ομάδα του για ένα πόντο με κατι λιγόερο απο 20 δευτερόλεπτα να απομένουν. Ο Βλυσσίδης πήρε την τελευταια επίθεση και κατάφερε να αποσπάσει το φάουλ απτον Τσακέτα με 5 δευτερόλεπτα να απομένουν. Κατάφερε να ευστοχήσει στην πρώτη βολή ωστε να κάνει το 46 όλα , αλλά αστόχησε στην δεύτερη. Το ριμπάουντ πήρε ο Κουμπούλης που αστόχησε υπό την πίεση του χρόνου στο τρίποντο μετά το coast to coast.

Η παράταση ξεκίνησε αλλά καμία ομάδα δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ. Από ένα δίποντο σημείωσε ο Κουμπούλης και ο Δημητρακόπουλος για το 48-48. Ο Πανταζόπουλος οπλισμένος σηκώθηκε για 3 και ευστόχησε δίνοντας εκ νέου προβάδισμα στους Yugopiastika. Ο Δημητρακόπουλος ξανα μείωσε με δίποντο , αλλά ο Σαρακούσης με μακρινό δίποντο και χώρις να έχει ξανα σουτάρει σε όλο το ματς ευστόχησε και πήγε πάλι την διαφορά στους 3. Ο Δημητρακόπουλος κέρδισε βολές και ευστόχησε σε 1 από τις 2 για το 53 – 51 αλλά ο Σαρακούσης στην αμέσως επόμενη φάση πέτυχε ένα ολόιδιο δίποντο με το προηγούμενο του δίνοντας αέρα  4 πόντων στην ομάδα του. Ο Βάκκας αστόχησε σε τρίποντο κέρδισε όμως το φάουλ. Άστοχος ήταν όμως και στις 3 βολές. Ο Πανταζόπουλος που κατέβασε την μπάλα έκανε λάθος με τον Θεοχάρη να την κλέβει και να σουτάρει αμέσως για 3. Η μπάλα γλίστρησε απτό στεφάνι, κέρδισε όμως το φαουλ και τις 3 βολές. Ευστόχησε στην δεύτερη βολή αλλά ο χρόνος δεν έφτανε για άλλη επίθεση και ετσι διαμορφώθηκε το τελικό 55-52.

Εκτός από τον Mvp Κουμπούλη, καθοριστικός ήταν και ο Καρακούσης που πέτυχε τους 4 πιο κρίσιμους πόντους της αναμέτρησης στην παράταση καθώς και ο Τσίγκας με τα 3 διαδοχικά του τρίποντα που έδωσαν προβάδισμα στην ομάδα του. Από τους String Raptors τρομερή εμφάνιση έκανε ο Δημητρακόπουλος με 23 πόντους και 26 ριμπάουντ ο οποίος βρισκόταν παντού στο γήπεδο και πάλεψε μέχρι το τέλος για την νίκη. Επίσης πολύ καλή εμφάνιση έκαναν ο Θεοχάρης με 8 πόντους,6 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα καθώς και ο Βλυσσίδης με 6 ριμπάουντ, 5 ασσιστ και 4 κλεψίματα.