19.2%
48.4%
39.0%
14.3%

Ένα τρομερό παιχνίδι έλαβε χώρα στο Αιγάλεω, με τους Tsatsoi Kings να φεύγουν νικητές επί τη; Yugopiastika με 55-59. Η Yugopiastika μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 18-8, αλλά οι Tsatsoi ισορρόπησαν άμεσα, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο μέχρι το τέλος. Ωστόσο, στα τελευταία λεπτά οι Tsatsoi με πιο ορθές επιλογές και σφιχτή άμυνα πήραν τη νίκη και ανέβηκαν στο 12-5, στη βαθμολογία, με την Yugopiastika να πέφτει στο 10-9.

Ξεκίνημα στο παιχνίδι, με τη Yugopiastika να μπαίνει πιο δυνατά. Το σκορ άνοιξε ο Σπυράτος (0-2), οι Παπακώστας και Ντζιός πέτυχαν το 5-2, ξανά ο Σπυράτος για το 5-4, οι Κουμπούλης και Παπακώστας έκαναν το 11-4, οι Μακρυδάκης και Λίτσας απάντησαν για το 11-8, οι Γεωργακόπουλος, Παπακώστας και Μερζιώτης πέτυχαν το 18-8, ακολούθησε σερί 0-7 από Λίτσα, Σπυράτο και Τσέλο για το 18-15, με τον Μερζιώτη να πετυχαίνει το 20-15 στο τελείωμα του πρώτου δεκαλέπτου.

Στη δεύτερη περίοδο, οι δύο ομάδες παρέμειναν κοντά. Ο Ντζιός έκανε το 22-15, οι Μακρυδάκης και Σπυράτος μείωσαν σε 22-20, ο Ντζιός με μια βολή έκανε το 23-20, οι Ασημάκης και Μακρυδάκης πέτυχαν το 23-26, ο Μένος το 25-26, ο Λίτσας με βολή το 25-27, ξανά ο Μένος για το 27-27, ο Μακρυδάκης απάντησε για το 27-29, ο Βερύκιος το 29-29, ο Τσέλος ευστόχησε για το 29-31, ξανά ο Βερύκιος για το 31-31, o Λίτσας το 31-33 και ο Ντζιός ισοφάρισε σε 33-33 πριν την ανάπαυλα.

Επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, με το ματς να παραμένει ντέρμπι. Ο Λίτσας με «καλάθι και φάουλ» πέτυχε το 33-36, ο Παπακώστας με νέο τρίποντο ισοφάρισε σε 36-36, ο Μακρυδάκης σκόραρε για το 36-38, ο Παπακώστας με 2/2 βολές ισοφάρισε εκ νέου σε 38-38, ο Σπυράτος από κοντά έκανε το 38-40, ο Μερζιώτης με τρίποντο έβαλε μπροστά την ομάδα του με 41-40, ο Λίτσας με βολή ισοφάρισε σε 41-41, ο Κουμπούλης με δύο βολές και ένα δίποντο πέτυχε το 45-41 και στα τελευταία λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου οι Τσέλος και Μακρυδάκής έτρεξαν σερί 0-7 για το 45-48.

Τελευταία περίοδος στο ματς, με τους Kings να παίρνουν τη νίκη. Ο Παπακώστας με μια βολή σημείωσε το 46-48, ο Τσέλος με τον ίδιο τρόπο έκανε το 46-49, ακολούθησαμ εύστοχες βολές από Κουμπούλη και Παπακώστα για το 50-49, οι Φωτόπουλος και Σπυράτος έβαλαν ξανά μπροστά την ομάδα τους με 50-52, ο Κουμπούλης μείωσε στον πόντο (51-52), ο Μακρυδάκης έκανε το 51-54, ο Γεωργακόπουλος με 2/2 βολές μείωσε σε 53-54, οι Μακρυδάκης, Ασημάκης και Σπυράτος το 53-59 και ο Κουμπούλης διαμόρφωσε με βολές το τελικό σκορ της αναμέτρησης 55-59.

Πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα αναδείχθηκε ο Αλέξανδρος Σπυράτος, ο οποίος γέμισε τη στατιστική του με 14 πόντους, 15 ριμπάουντ και 1 ασίστ, ενώ τον ακολούθησαν σε απόδοση οι Μακρυδάκης και Λίτσας. Από τη Yugopiastika, ξεχώρισαν οι προσπάθειες των Γεωργακόπουλου και Παπακώστα.