27.8%
55.6%
39.3%
20.0%

Σε ένα πολύ δυνατό ντέρμπι ανάμεσα στους Zero Gravity και τους Ρούκουnes το μάτς κρίθηκε στις λεπτομέρειες και παρά την λειψανδρία των γηπεδούχων , οι Zero Gravity στάθηκαν ως το τέλος μαχητικοί, με ενέργεια και στις δύο μεριές του γηπέδου , με τους Ρούκουnes όμως στο τέλος του τελευταίου δεκαλέπτου να είναι πιό ψύχραιμοι, να κάνουν λιγότερα λάθη και με δύο προσωπικές ενέργειες απο τους Κανελλόπουλο και Νεαμονιτό στις τελευταίες κρίσιμες επιθέσεις , να παίρνουν τελικά το ρόζ φύλλο με σκορ 67-75 για να κλείσουν τις αθλητικές τους υποχρεώσεις πριν τις γιορτές. MVP της αναμέτρησης ο Μουρίκης με 14 πόντους, 10 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 4 κλεψίματα!

Στο πρώτο δεκάλεπτο  ο Μουσούντας και ο Κομβόπουλος έκαναν το 5-0 , απάντηση απο τους Ρούκουnes με 0-9 σερί απο τους Μουρίκη, Ασβεστά και Τραυλό για το 5-9, δίποντα απο τους Κομβόπουλο και  Μουσούντα για το 9-9, τρίποντο του Πανόπουλου και 9-12, 11-12 απο τον Παπαδέα, 11-14 με τον Αλεξίου, 13-14 με βολές απο τους Παπαδέα και Μουσούντα,  13-16 απο τον Τραυλό με τις βολές του Τζιαμαλή να κλείνουν την πρώτη περίοδο με σκορ 15-16.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι ομάδες βρήκαν ρυθμό στην επίθεση , με τον Αλεξίου να κάνει το 15-18, απάντηση του Τζιαμαλή και 17-18, Αλεξίου και Κανελλόπουλος για το 17-22, απάντηση απο τον Μουσούντα με δύο δίποντα για το 21-22 , βολές του Αλεξίου  για το 21-24, δίποντο του Αντωνόπουλου και τρίποντο του Τζιαμαλή για το προσπέρασμα με 26-24, απάντηση του Αλεξίου και 26-26, 28-26 απο τον Κωστόπουλο, 28-28 απο τον Λιβανό, 30-28 με τον Μουσούντα, δίποντο του Κανελλόπουλου και 30-30, σερί 7-0 των Zero Gravity απο τους Μουσούντα Παπαδέα και Κομβόπουλο για το 37-30, απάντηση του Τραυλού και 37-32, δίποντο απο τον Κωστόπουλο και τρίποντο του Πανόπουλου για το 39-35 του ημιχρόνου.

Στη τρίτη περίοδο οι Τραυλός και Μουρίκης ισοφάρισαν για το 39-39, 41-39 απο τον Κωστόπουλο, βολή του Αλεξίου και 41-40, δίποντο απο τον Μουσούντα για το 43-40, τρίποντη απάντηση του Πανόπουλου για το 43-43, τρίποντο του Παπαδέα και 46-43, 46-44 με βολή του Νεαμονιτού, καλάθι απο τον Μουσούντα και 48-44, 48-46 απο τον Αλεξίου, 50-46 ξανά ο Μουσούντας,50-48 απο τον Νεαμονιτό, 53-48 με τρίποντο του Τζιαμαλή, με τους Ρούκουnes να κλείνουν το τρίτο δεκάλεπτο με 0-8 σερί βρίσκοντας σκορ απο τους Τραυλό,Νεαμονιτό και Φίλη , για να περάσουν μπροστά με σκορ 53-56 εν όψει του τελευταίο δεκαλέπτου.

Το τελευταίο μέρος του παιχνιδιού ξεκίνησε με 6-0 σερί απο καλάθι και φάουλ του Κωστόπουλου και τρίποντο του Τζιαμαλή για το 59-56, 59-58 απάντηση του Μουρίκη, 62-58 με βολές απο τους Κομβόπουλο και Μουσούντα, 62-60 απο τον Τραυλό, 64-60 με δίποντο του Μουσούντα, 64-63 με καλάθι φάουλ του Μουρίκη, 66-63 απο τον floater του Κομβόπουλου, δύο βολές του Τραυλού και 66-65, βολή απο τον Κωστόπουλο για το 67-65 , με τους Ρούκουnes να βρίσκουν ένα 0-10 σερί στα τελευταία λεπτά μην επιτρέποντας στους Zero Gravity να νικήσουν την άμυνα τους , με τρείς βολές του Αλεξίου, δίποντο του Κανελλόπουλου, δίποντο του Νεαμονιτού μαζί με βολές και δύο ακόμα βολές απο τον Μουρική, διαμορφώνοντας το τελικό 67-75 που έδωσε την τέταρτη νίκη στο πρωτάθλημα στους Ρούκουnes.

Εκτός του MVP σε πολύ καλή βραδιά βρέθηκε ο Τραυλός με 15 πόντους και 12 ριμπάουντ , ενώ για τους Zero Gravity ξεχώρισαν οι Μουσούντας με 25 πόντους 6 ριμπάουντ και 3 ασίστ και ο Παπαδέας με 9 πόντους, 14 ριμπάουντ και 8 ασίστ!