8.8%
72.7%
44.4%
25.0%

Επιβεβαίωση των Ballarhinos με το καλημέρα για τον άτυπο τίτλο του φαβορί. Ευρεία η νίκη των κόκκινων ενάντια στους Zero Gravity οι οποίοι παρά το αριθμητικό τους πλεονέκτημα δεν κατάφεραν να απειλήσουν καθόλου τους αντιπάλους τους.

Το παιχνίδι ξεκινάει με τους Χατζημιχάλη και Καλαιτζάκη να παίζουν τρομερά την άμυνα ζώνης που επέλεξε η ομάδα τους και σε κάθε ευκαιρία που τους δίνεται, τρέχουν γρήγορα μπροστά για εύκολους πόντους. Πιο δυνατά οι Ballrhinos, ωστόσο οι Gravity βρίσκουν σκορ με 2 τρίποντα του Μάνου και 2 δίποντα του Μουσούδα. Τελικό σκορ δεκαλέπτου 18-10.

Με έμμεσο τρίποντο του Γιοβάνη θα ξεκινήσει το 2ο δεκάλεπτο, μετά από τρομερή φυσικά συνεργασία με τον Καλαιτζάκη. Θα απαντήσει ο Αράπογλου για 2 και η ομάδα του παρότι προσπαθεί και βγάζει κάποιες άμυνες, δεν μπορούνα να μειώσουν παραπάνω από τους 8 πόντους την διαφορά. Πέντε πόντοι ξανά του Αράπογλου με ένα εντυπωσιακό lay-up και ένα τρίποντο την στιγμή που η Ballarhinos προσπαθούσαν να ξεφύγουν θα ξανά μειώσει στους 10. Πολύ γρήγορος ο ρυθμός του παιχνιδιού γενικά στο 2ο δεκάλεπτο και από τις 2 ομάδες και το σκορ θα λήξει με την διαφορά στους 16 πόντους και συγκεκριμένα στο 38-22.

Εκκίνηση στο 3ο δεκάλεπτο και γρήγορο καλάθι του Χατζημιχάλη στον αιφθινδιασμό, ενώ όχι πολύ αργότερα ο Γιοβάνης θα μείνει offside και μετά από κλέψιμο της ομάδας του θα ευστοχήσει ανενόχλητος. Οι Gravity βρίσκουν σκορ μετά από καλάθια των Κομβόπουλο, Πιτένη, και Τζιαμαλή και σε συνδυασμό με καλές άμυνες μετά από ώρα μειώνουν στους 12 και το 40-28. 7 συνεχόμενοι πόντοι του Χατζημιχάλη στο transition και αργότερα 11 πόντοι του Μάνου θα γράψουν το 56-30 για να λήξει το δεκάλεπτο.

Τελευταίο δεκάλεπτο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, καθώς οι Zero Gravity δεν μπόρεσαν ποτέ να ανακάμψουν στο παιχνίδι. Η διαφορά τελικά ξεπέρασε τους 30 πόντους για να βρει τις δύο ομάδες και φυσικά το τελικό σκορ στο παιχνίδι στο 70-42.

Αρκετοί οι πρωταγωνιστές για τους Ballarhinos, οι οποίοι δεν ήταν και πάρα πολλοί φυσικά, ωστόσο MVP αναδείχθηκε ο Χατζημιχάλης Παναγιώτης ο οποίος σημείωσε 25 πόντους, 6 rebound, 3 ασίστ, 6 κλεψίματα και 1 block.