14.3%
77.8%
30.4%
20.5%

Στις νίκες επέστρεψαν χθες βράδυ οι Zero Gravity, στο εξ αναβολής της 4η αγωνιστικής παιχνίδι τους με τους MaChamps με το τελικό 48-45 και πλέον, με αυτή τη νίκη τους, ανέβηκαν στο 4-4 του βαθμολογικού πίνακα, 2 στροφές πριν το φινάλε του πρώτου γύρου. Σε όλο το παιχνίδι, οι 2 ομάδες ήταν πολύ κοντά στο σκορ, αν εξαιρέσουμε ένα ξέσπασμα των MaChamps στο ξεκίνημα που τους είχε δώσε ένα προβάδισμα 9 πόντων και την απάντηση των Zero Gravity στην 2η περίοδο που τους έστειλε στο +8. Από το σημείο εκείνο, οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι, με τους νικητές να ξεφεύγουν στην τελευταία περίοδο στους 9 πόντους (47-38) και τους MaChamps να βρίσκουν τα ψυχικά αποθέματα για ένα ακόμα come-back το οποίο όμως δεν ολοκληρώθηκε, αφού ο χρόνος ήταν ελάχιστος και οι Zero Gravity με πολύ καλές άμυνες στο τέλος, κράτησαν το προβάδισμα και έφυγαν με το ροζ φύλλο από το κλειστό γήπεδο της Καισαριανής.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τον Παπαμιχαήλ Α. να ευστοχεί σε 2/2 βολές και τον Αντωνίου να προσθέτει 3 πόντους με εύστοχο τρίποντο για το αρχικό 0-5 των MaChamps, ο Μουσούντας με δύσκολο καλάθι, άνοιξε λογαριασμό και για τους Zero Gravity, μειώνοντας στους 3 και το 2-5, όμως 2 απανωτά τρίποντα των Παπαμιχαήλ Μ. και Ισαάκ, έδωσαν ένα προβάδισμα 9 πόντων στους MaChamps, με το σκορ να πηγαίνει στο 2-11. Εκεί, οι Zero Gravity βρήκαν λύσεις στην επίθεσή τους και με 3 συνεχόμενα δίποντα των Μπούρα (1) και Μουσούντα (2), ροκάνισαν τη διαφορά στους 3 πόντους και το 8-11, σκορ που σφράγισε και την πρώτη περίοδο του παιχνιδιού.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Zero Gravity, το έπιασαν από εκεί που το άφησαν, αφού ο Μουσούντας με 6 πόντους και ο Τζιαμαλής με 5, έδωσαν το προβάδισμα στην ομάδα τους, χτίζοντας παράλληλα και μία διαφορά 8 πόντων, αφού το σκορ πήγε στο 19-11 για τους Zero Gravity. Εκεί, οι MaChamps απάντησαν με 2 δίποντα του Αντωνίου και μείωσαν στο 19-15, ενώ ο Μπούρας με δικό του καλάθι στην άλλη πλευρά, έγραψε το 21-15 της αναμέτρησης. Στη συνέχεια, ο Ισαάκ με δίποντο και ο Αντωνίου με τρίποντο έφεραν το ματς στον πόντο και το 21-20, ενώ το πρώτο ημίχρονο, σφράγισε με δίποντο ο Κωστόπουλος, το οποίο έστειλε τις δύο ομάδες στους πάγκους, με το σκορ στο 23-20 για τους Zero Gravity.

Στην επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, ο Αντωνίου με δίποντο μείωσε στο 23-22, ο Κωστόπουλος όμως απάντησε γρήγορα με δικό του δίποντο, γράφοντας έτσι το 25-22 του ματς. Εκεί, ένα τρίποντο από τον Χατζίαϊ, θα ισοφαρίσει την αναμέτρηση στο 25-25, όμως 3 συνεχόμενα δίποντα του Μουσούντα, θα βάλουν ξανά σε θέση οδηγού τους Zero Gravity, αφού το σκορ πήγε στο 31-25. Στη συνέχεια, ο Χατζίαϊ με δίποντο αυτή τη φορά μείωσε στους 4 το ματς για το 31-27, ο Τζιαμαλής με τρίποντο έκανε το 34-27, ενώ 2 σερί τρίποντα από τους Παπαμιχαήλ Μ. και Ισαάκ, ροκάνισαν τη διαφορά της αναμέτρησης στον πόντο και το 34-33 του παιχνιδιού. Το τρίτο δεκάλεπτο, ολοκλήρωσε ο Μπούρας έπειτα από εύστοχο τρίποντο και δίποντο, ανοίγοντας τη διαφορά στους 6 πόντους και το 39-33 του παιχνιδιού.

Στην τελευταία περίοδο του ματς, ένα δίποντο από τον Παπαμιχαήλ Μ. θα μειώσει στο 39-35, ο Μουσούντας με 2/2 βολές και ο Κωστόπουλος με δίποντο έγραψαν το 43-35, ενώ ο Χατζίαϊ με ακόμα ένα τρίποντο, έριξε τη διαφορά της αναμέτρησης στους 5 πόντους και το 43-38. Εκεί, ο Μουσούντας και ο Μπούρας με 2 δύσκολα καλάθια κατάφεραν να στείλουν τη διαφορά στους 9 πόντους, λίγα λεπτά πριν τη λήξη, οι MaChamps όμως απάντησαν και μείωσαν με 5 βολές των Χατζίαϊ, Παπαμιχαήλ Μ. και Βουλγαράκη, αλλά και δίποντο του Παπαμιχαήλ Α. στο 47-45. Τα ελάχιστα δευτερόλεπτα που απέμειναν για τη λήξη του ματς, δεν επέτρεψαν στους MaChamps να κάνουν την ολική ανατροπή, ενώ ο Μουσούντας με 1 τελευταία βολή, διαμόρφωσε το τελικό 48-45 για τους Zero Gravity.

Πρωταγωνιστής του ματς ο Δημήτρης Κωστόπουλος ο οποίος ήταν και ο MVP της αναμέτρησης, σημειώνοντας 6 πόντους με 17 ριμπάουντ, ενώ παράλληλα είχε 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 τάπα, φτάνοντας έτσι τους 21 βαθμούς στο efficiency. Πέραν του Κωστόπουλου από τους Zero Gravity ξεχώρισε και ο Μουσούντας, με τον Παπαδέα να ακολουθεί επίσης στους κορυφαίους της αναμέτρησης. Από τους MaChamps σε καλή μέρα βρέθηκαν τα αδέλφια Παπαμιχαήλ.