28.0%
56.5%
20.0%
18.2%

Με νίκη ξεκίνησε τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις ο Άρειος Πάγκος κόντρα στους Los Rebel Lakers, σε ένα ματς που είχε αρκετή ένταση και πολύ δυνατές μάχες, με τον Μαυρόπουλο και την ομάδα του να φεύγουν από το κλειστό του Βενέτης με το πρώτο ροζ φύλλο της χρονιάς στην πρεμιέρα τους στη νέα σεζόν με 47-41. MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Κώστας Σταυριανός με 19 πόντους, 9 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 3 κλεψίματα και 2 τάπες.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Χειράκης άνοιξε το σκορ στο ματς για τους Los Rebel Lakers, ο Μαυρόπουλος ισοφάρισε σε 2-2 για τον Άρειο Πάγκο, 2-5 με τρίποντο του Χειράκη, 7-5 με 5-0 σερί δια χειρός Σταυριανού, 7-7 από τον Δερδενέ, 13-7 με ένα τρίποντο του Σταυριανού και ένα του Σταμπουλτζίδη, 13-12 με γρήγορη απάντηση των Κατσίγαρη και Τρυγωνόπουλου και νέο καλάθι του Σταυριανού για το τελικό 15-12 της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Σταμπουλτζίδης έβαλε καλάθι για το 17-12, 17-15 με ένα γκολ φάουλ του Τζανουδάκη, 22-15 ξανά με 5 συνεχόμενους πόντους του Σταυριανού, 22-19 με δύο βολές του Χειράκη και δύο του Δερδενέ, 23-19 από στον Σταυριανό, 23-20 ξανά ο Χειράκης, 26-20 με τρίποντο του Μαυρόπουλου, 26-22 με μια βολή του Κλεφτόγιαννη και μία του Χειράκη και νέο τρίποντο του Μαυρόπουλου για το τελικό 29-22 του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Σταμπουλτζίδης έβαλε καλάθι για το 31-22, 31-27 με ένα τρίποντο του Δερδενέ και ένα καλάθι του Πρωτόπαπας, 32-27 με βολή του Σταυριανού, 32-29 οι Δερδενές και Χειράκης, 34-31 με δύο βολές του Μαυρόπουλου, 34-32 από τον Λεβέντη και απάντηση του Άρειου Πάγκου με 6-0 σερί των Σαμοΐλη, Σταμπουλτζίδη και Μαυρόπουλου για να κλείσει την περίοδο μπροστά στο σκορ με 40-32.

Στην τελευταία περίοδο ο Σταυριανός έβαλε καλάθι για το 42-32, ο Κατσίγαρης μείωσε για τους Los Rebel Lakers σε 42-34, 46-34 με ένα καλάθι από τον Σταμπουλτζίδη και ένα από τον Σαμοΐλη, 46-41 με 0-7 σερί οι Χειράκης, Τρυγωνόπουλος και Κατσίγαρης και μια βολή του Μαυρόπουλου για το τελικό 47-41 του παιχνιδιού.

Για τον Άρειο Πάγκο, πέρα από τον Σταυριανό, πολύ καλό ματς έκανε και ο Μαυρόπουλος με 14 πόντους, 1 ριμπάουντ, 7 ασίστ και 1 κλέψιμο. Για τους Los Rebel Lakers ξεχώρισε ο Χειράκης με 13 πόντους, 9 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα.