40.9%
76.2%
51.1%
6.3%

Ένα άκρως συναρπαστικό παιχνίδι άνοιξε την κυριακάτικη αυλαία στην Καισαριανή με 2 πολύ καλές και κοντρολαρισμένες ομάδες να μάχονται σώμα με σώμα σε ολόκληρο το παιχνίδι. Πολλοί οι πρωταγωνιστές και για τις 2 ομάδες, που με πολύ καλά ποσοστά ευστοχίας μας χάρισαν πλούσιο θέαμα σε άμυνα και επίθεση. Τελικό σκορ αναμέτρησης 70-67.

Επιθετική ραψωδία και από τις 2 ομάδες για να ξεκινήσει το παιχνίδι με τον ιδανικότερο τρόπο. Γρήορο τέμπο, υψηλό σκορ, ωραίες φάσεις και γενικότερα ευδιάθετο παιχνίδι. 6 πόντοι από νωρίς για τον Καμούζη, απάντηση από Δράτσα και Σταμπουλτζίδη. Παπαναστασίου για 2, απαντάει με 4 προσωπικούς ο Σταυριανός. Όλο το δεκάλεπτο κυλάει με τον ίδιο τρόπο επί της ουσίας και το σκορ με την λήξη της κόρνας στο 23-24 υπέρ των Heal.

Περίπου στα ίδια κυβικά και το δεύτερο μέρος του πρώτου ημιχρόνου, με τις δύο ομάδες να κρατάνε σε μία απόλυτη ισορροπία το παιχνίδι και το σκορ μέχρι και το 36-36. Έπειτα οι Heal κατάφεραν να περιορίσουν τον αντίπαλο χωρίς σκορ και να ευστοχήσουν σε 5 ακόμα πόντους για το τελικό ημιχρόνου 36-41.

Σταθερά μπροστά πλέον η ομάδα του Miami, δεν θα απειληθεί παραπάνω από τους 6 πόντους στο 39-45 και το 41-47 λίγο μετά. Θα πατήσουν το γκάζι για να αποκτήσουν μία διαφορά διψήφια που προσπάθησαν να την κρατήσουν σε αυτά τα επίπεδα όσο καλύτερα μπορούσαν. Τελικό δεκαλέπτου 48-56.

Ο Άρειος Πάγκος φάνηκε κουράστηκε να κυνηγάει στο σκορ και ερχόμενοι από την διακοπή, ήθελε να δείξει πως μόνο τυχαία δεν κυνηγάει τα playoff. Με ένα σερί 11-4 λοιπόν, θα περάσουν μπροστά με 61-60. Παίρνοντας κεφάλι στο παιχνίδι, προσπάθησαν να το καθαρίσουν πηγαίνοντας μέχρι και το 66-60. Οι Heal σε καμία περίπτωση δεν τα παράτησαν, ξανά μείωσαν στους 2 στο 69-67, έμειναν όμως με την πικρία του τελευταίου καλαθιού του αγώνα από τον Σταυριανό για το τελικό 70-67.

MVP της αναμέτρησης ο τρομερός Σταυριανός Κωνσταντίνος ο οποίος σημείωσε 26 πόντους, ενώ παράλληλα είχε και 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 τάπα, φτάνοντας έτσι τους 22 βαθμούς στο ranking. Από κοντά με υψηλό efficiency και οι Μανώλης Αθανάσιος και Σταμπουλτζίδης Αλέξης, ενώ από τους Miami Heal ξεχώρισαν οι Καμούζης Παναγιώτης και Μεσίρης Γρηγόρης.