20.0%
60.9%
30.0%
26.1%

Νικητής στο ντέρμπυ της δεύτερης θέσης του Γ’ Ομίλου της Rising League αναδείχθηκε ο Άρειος Πάγκος, έπειτα από την επικράτησή του με 74-68 επί των Saiyans, παρά το γεγονός πως παρατάχθηκε με μόλις 5 παίκτες. Στο πρώτο ημίχρονο, οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, με τον Άρειο Πάγκο να έχει συνεχώς το προβάδισμα. Στην τρίτη περίοδο, ωστόσο, οι παίκτες του Αρείου Πάγκου κυριάρχησαν και με ένα επιμέρους 25-15 έφτασαν στο +15 (61-46). Οι Saiyans δεν παράτησαν το παιχνίδι και στα τελευταία λεπτά επιχείρησαν να επιστρέψουν στο ματς, χωρίς όμως αντίκρισμα στο τέλος. Με αυτή τη νίκη, ο Άρειος Πάγκος “έπιασε” στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας τους Saiyans με ρεκόρ 14-5 και μάλιστα κάλυψε τη διαφορά +4 του πρώτου παιχνιδιού, υπερτερώντας σε πιθανή μεταξύ τους ισοβαθμία.

Ξεκίνημα στο παιχνίδι, με τον Άρειο Πάγκο να πατάει καλύτερα στο παρκέ. Ο Σταυριανός άνοιξε το σκορ (2-0), οι Αντωνόπουλος και Μουσούντας έβαλαν μπροστά τους Saiyans (2-3), ο Άρειος Πάγκος έτρεξε σερί 10-0 για το 12-3 με τους Σταυριανό, Κρητικό και Καραγκουλέ, ο Μουσούντας με δύο προσωπικά καλάθια μείωσε σε 12-7, ο Καραγκουλές έκανε το 14-7, ο Πασιά το 14-8 με μία εύστοχη βολή, ο Σταυριανός το 17-8 και ξανά ο Μουσούντας για το 17-10, με το οποίο τελείωσε το πρώτο δεκάλεπτο.

Στη δεύτερη περίοδο, οι Saiyans ισορρόπησαν το παιχνίδι. Αρχικά, οι Σπαχάι και Αντωνόπουλος μείωσαν σε 17-13, ο Σταυριανός με μία βολή πέτυχε το 18-13, ο Σπαχάι με τρίποντο το 18-16, ο Κρεμαστός από κοντά για το 20-16, ο Αντωνόπουλος με τέσσερις προσωπικούς πόντους ισοφάρισε (20-20), οι Κρητικός και Καραγκουλές σημείωσαν το 25-20, ο Αράπογλου με τρίποντο έγραψε το 25-23, ο Κρεμαστός έκανε το 28-23 με ”καλάθι και φάουλ”, ο Αλεξόπουλος το 28-26 με νέο τρίποντο των Saiyans, οι Ραουάτ και Καραγκουλές έκαναν το 32-26, ο Αντωνόπουλος με “καλάθι και φάουλ” μείωσε σε 32-29, οι Σταυριανός και Καραγκουλές έστειλαν το ματς στο +7 (36-29) και ο Αντωνόπουλος μείωσε πριν την ανάπαυλα σε 36-31.

Επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, με τον Άρειο Πάγκο να μπαίνει δυνατά και να χτίζει διψήφιες διαφορές. Ο Αντωνόπουλος μείωσε σε 36-33, σερί 7-0 του Αρείου Πάγκου για το 43-33 με τους Καραγκουλέ και Σταυριανό, ο Μουσούντας με τέσσερις προσωπικούς πόντους μείωσε σε 43-37, ξανά ο Σταυριανός για το 46-37 με τρίποντο, ο Μπούρας έκανε το 46-39, ο Ραουάτ το 49-39 με τρίποντο και ο Αντωνόπουλος με 2/2 βολές το 49-41. Στη συνέχεια, ακολούθησε σερί 6-0 του Αρείου Πάγκου με τους Κρητικό, Σταυριανό και Ραουάτ για το +14 (55-41), ο Σπαχάι με 2/3 βολές μείωσε σε 55-43, ξανά ο Ραουάτ για το 56-43, ο Αράπογλου με μία εύστοχη βολή έκανε το 56-44, οι Σταυριανός και Καραγκουλές έκαναν το 61-44 και στο τελείωμα της τρίτης περιόδου ο Σπαχάι μείωσε σε 61-46 από τη γραμμή των βολών.

Τελευταία περίοδος στο ματς, με τους Saiyans να προσπαθούν στα τελευταία λεπτά να πραγματοποιήσουν μία επική ανατροπή. Ο Παπαδέας με ωραία διείσδυση μείωσε σε 61-48, ο Καραγκουλές απάντησε για το 63-48, ο Αράπογλου έκανε το 63-50, οι Καραγκουλές και Σταυριανός σημείωσαν το 69-50, ο Αράπογλου με τρίποντο μείωσε σε 69-53, ο Καραγκουλές με “καλάθι και φάουλ” έκανε το 72-53, σερί 0-8 των Saiyans για το 72-61 με τους Καραγκουλέ, Μπούρα και Τζιαμαλή, ο Κρεμαστός με 1/2 βολές έκανε το 73-63, οι Μπούρας, Πασιά και Τζιαμαλής μείωσαν σε 73-68 και ο Σταυριανός με 1/2 βολές έγραψε το τελικό σκορ της αναμέτρησης, 74-68.

Πολυτιμότερος παίκτης της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Διαμαντής Καραγκουλές, ο οποίος σημείωσε 26 πόντους, 7 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 6 κλεψίματα, ενώ τον ακολούθησε σε απόδοση ο Σταυριανός. Από τους Saiyans, ξεχώρισαν οι προσπάθειες των Παπαδέα και Αλεξόπουλου.