27.3%
75.0%
25.0%
15.4%

Η αναμέτρηση των Σουβλέηκερς κόντρα στους Έμπυρους B.C. είχε τελικούς νικητές τους πρωτοπόρους του ομίλου. Οι Έμπυροι B.C. με σκορ 40-63 πήραν την νίκη κόντρα στους Σουβλέηκερς που ήταν σχεδόν πλήρης μετά από πολύ καιρό. Οι Σουβλέηκερς πάλεψαν και δεν παράτησαν το ματς αλλά εν τέλει οι Έμπυροι B.C. έφυγαν με αυτή τη σημαντική νίκη από το γήπεδο.
Το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τους Σουβλέηκερς να πετυχαίνουν 6 πόντους με τρία δίποντα με σκόρερ τους Έξαρχο, Μοσχίδη και Τζανή. Το εντυπωσιακό στατιστικό στοιχείο των Έμπυρων B.C. ήταν ότι από τους 15 πόντους που πέτυχαν σύνολο στην πρώτη περίοδο, οι δύο προήλθαν από δίποντο του Τσάκαλου για το 0-2 και οι υπόλοιποι 13 από τον πραγματικά καυτό Δεμέτη που οργίαζε στο πρώτο δεκάλεπτο με εκπληκτικά ποσοστά ευστοχίας.
Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με τον Δεμέτη να πετυχαίνει άλλους πέντε πόντους για το 6-20. Οι δύο βολές του Κωστή και το δίποντο του Βάσση έκαναν το 10-20. Οι δύο ομάδες σκόραραν εναλλάξ μέχρι το 16-26 υπέρ των Έμπυρων B.C. Τότε οι Σουβλέηκερς έκαναν σερί 4-0 με δίποντα από τον Βάσση και τον Σταματίου για το 21-26 ρίχνοντας τη διαφορά στο -4. Ο Μαυρόγιαννης όμως με δίποντο και ο Δεμέτης με καλάθι και φάουλ έκαναν το 21-31. Το σκορ ημιχρόνου διαμόρφωσε ο Βάσσης με δίποντο για τους Σουβλέηκερς και το 23-31.
Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε και οι Έμπυροι B.C. μπήκαν δυνατά πετυχαίνοντας σερί 0-8 με τον Μαυρόγιαννη να πετυχαίνει τους έξι πόντους. Δύο στις τέσσερις βολές σημείωσε ο Μαυρομάτης, με τον Μαυρόγιαννη να πετυχαίνει ξανά τέσσερις πόντους και το Νέζο να συμπληρώνει με δίποντο για το +20 και το 25-45. Από ένα καλάθι πέτυχε κάθε ομάδα με τον Σταματίου με δύο στις δύο βολές να διαμορφώνει το 28-46 για τη λήξη της τρίτης περιόδου.
Στην τέταρτη περίοδο οι Έμπυροι τρέξανε νέο σερί 0-6 με τον Καρδαμπίκη να πετυχαίνει τους τέσσερις από αυτούς. Ο Τζανής σκόραρε για 3 αλλά ο Κολοβός απάντησε με δύο στις δύο βολές. Από ένα τρίποντο πέτυχε κάθε ομάδα με τον Μοσχίδη στην συνέχεια να πετυχαίνει τέσσερις προσωπικούς πόντους για το 37-57. Ο Καλτσής με τον Γαϊτανή σημείωσαν από ένα δίποντο και μία βολή αντίστοιχα για το 37-60. Ο Τζανής με μία βολή και αργότερα με δίποντο μείωσε τη διαφορά αλλά το τρίποντο του Καλτσή διαμόρφωσε το τελικό 40-63.
Οι Σουβλέηκερς όσο κι αν πάλεψαν δεν κατάφεραν να πάρουν το θετικό αποτέλεσμα και οι Έμπυροι B.C. έκαναν επίδειξη δύναμης στο δεύτερο ημίχρονο περνώντας αυτήν την νίκη.
MVP για τους νικητές δεν ήταν άλλος από τον Δεμέτη ο οποίος πέτυχε 21 πόντους, μάζεψε 5 ριμπάουντ και μοίρασε 4 ασίστ. Από κοντά και ο Μαυρόγιαννης με 12 πόντους, 4 ριμπάουντ και 5 ασίστ. Για τους Σουβλέηκερς ο Μοσχίδης πέτυχε 6 πόντους, πήρε 5 ριμπάουντ, μοίρασε τέσσερις ασίστ και 2 κλεψίματα και ο Τζανής σημείωσε 10 πόντους.