21.7%
75.0%
29.5%
33.3%

Τη νίκη κατάφεραν να αποσπάσουν οι Έμπυροι απέναντι στους Ball Busters, σε ένα παιχνίδι ιδιαίτερων συνθηκών, αφού περιμέναμε 49 ημέρες για να μάθουμε τελικά τον νικητή, λόγω διακοπής του παιχνιδιού στο 2ο δεκάλεπτο για την 4η αγωνιστική της Bronze. Παρά το πολύ καλό ξεκίνημα των Ball Busters στα πρώτα 18 λεπτά του ματς, οι Έμπυροι κατάφεραν σταδιακά να ροκανίσουν την εις βάρους τους διψήφια διαφορά του ματς και στο 3ο δεκάλεπτο να προσπεράσουν στο σκορ με ηγετική εμφάνιση του Δεμέτη, ο οποίος σταμάτησε στους 32 πόντους! Με τη νίκη αυτή, οι Έμπυροι έκλεισαν τις αγωνιστικές τους υποχρεώσεις στην 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα με 8 νίκες και μόλις 2 ήττες.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τους Έμπυρους να ξεκινούν δυναμικά και με 3 δίποντα των Κολοβό και Βιτωράτο, να κάνουν το αρχικό 6-0, για να ανοίξουν λογαριασμό οι Ball Busters και μάλιστα να περάσουν μπροστά με βολή του Βλάχου και 3 δίποντα των Σάββα και Δήμου για το 6-7 της αναμέτρησης. Εκεί, ο Κολοβός με δίποντο μέσης απόστασης θα κάνει το 8-7 για τους Έμπυρους και ο Σάββας με εύστοχη βολή θα ισοφαρίσει στο 8-8, κλείνοντας και την πρώτη περίοδο του ματς.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Ball Busters θα μπουν πολύ δυνατά στο ματς και με τρίποντο του Λάγιου Δ., γκολ-φάουλ του Σάββα και 2 δίποντο του Λάγιου Ν. και του Γκίκα, θα ανοίξουν τη διαφορά στους 10 πόντους και το 8-18, με τους Έμπυρους να απαντούν ύστερα από το time out με καλάθι του Δεμέτη, μειώνοντας στο 10-18 του ματς. Στη συνέχεια, ο Σάββας με 2 ακόμα βολές και οι Δήμου και Βλάχος με 2 δίποντα θα ανοίξουν τη διαφορά ξανά σε διψήφιο αριθμό και το +14 (10-24), ενώ οι Έμπυροι με ένα σερί 9-0, ύστερα από τρίποντο του Δεμέτη, γκολ-φάουλ του Βιτωράτου, δίποντο του Μαρτσάκη και βολή του Μαυρόγιαννη, θα καταφέρουν να ρίξουν τη διαφορά στους 5 πόντους και το 19-24, με τον Σάββα να ευστοχεί σε βολή, κάνοντας το 19-25 του ματς. Το πρώτο ημίχρονο, σφράγισε με δίποντο ο Δεμέτης, ο οποίος και έστειλε τις 2 ομάδες στους πάγκους με το σκορ στο 21-25.

Στην επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, ο Μαυρόγιαννης με δίποντο θα μειώσει στην κατοχή και το 23-25, ο Καλαμπάκας με όμορφο καλάθι απάντησε για το 23-27, όμως ο Δεμέτης με 8 σερί πόντους, έβαλε τους Έμπυρους σε θέση οδηγού με το σκορ στο 31-27. Στη συνέχεια, ο Δήμου με 2/2 βολές θα κάνει το 31-29, ο Βιτωράτος με τρίποντο απάντησε για το 34-29, ενώ ένα σερί 2-5 από τους Ball Busters με γκολ-φάουλ του Λάγιου Δ. και 2/2 βολές του Λάγιου Ν., κατάφεραν να μειώσουν στο καλάθι και το 36-34 της αναμέτρησης. Εκεί, 2 δίποντα του Δεμέτη και 1 του Μαυρόγιαννη θα πάνε τη διαφορά στους 8 πόντους για το 42-34, ενώ το τρίτο δεκάλεπτο, σφράγισε ο Δήμου με 2 απανωτά τρίποντα, μειώνοντας έτσι στους 2 πόντους και το 42-40 της περιόδου.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Δεμέτης με νέο προσωπικό του καλάθι θα κάνει το 44-40, ο Λάγιος Δ. με 2/2 βολές μείωσε στην κατοχή και το 44-42, ενώ οι Έμπυροι με 6 συνεχόμενα δίποντα από τον Δεμέτη (4), Τζαβέλλα (1) και Μαρτσάκη (1), αλλά και 2 βολές του Βιτωράτου, άνοιξαν τη διαφορά του ματς στους 16 και το 58-42 του ματς. Με 2 καλάθια των Δήμου και Καλαμπάκα, οι Ball Busters μείωσαν στο 58-46, ο Δεμέτης με τρίποντο αυτή τη φορά έγραψε το 61-46 των Έμπυρων, ενώ ένα δίποντο μέσης απόστασης του Λάγιου Δ. και βολή του Καλαμπάκα, θα μειώσει τη διαφορά στους 12 και το 61-49 του παιχνιδιού. Εκεί, ο Μαυρόγιανης με ένα πολύ δυνατό κάρφωμα στη ρακέτα έγραψε το 63-49, ο Δήμου με βολή και τρίποντο έκανε το 63-53, ενώ ο Τζαβέλλας με όμορφο hook στο ζωγραφιστό, διαμόρφωσε το 65-53 του παιχνιδιού. Με ένα ακόμα τρίποντο των Ball Busters, από τον Λάγιο Δ. αυτή τη φορά, θα μειώσουν στο 65-56, ενώ το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Βιτωράτος με όμορφο δίποντο για το 67-56 του ματς.

Σε εξαιρετική μέρα βρέθηκε ο Σταμάτης Δεμέτης ο οποίος ψηφίστηκε ως MVP της αναμέτρησης, φτάνοντας τους 32 πόντους, με 1 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, κλέβοντας 5 φορές την μπάλα από τον αντίπαλο, συγκεντρώνοντας έτσι 29 βαθμούς στην αξιολόγηση της στατιστικής. Από τους Έμπυρους ξεχώρισε επιπλέον ο Κολοβός, με τον Τζαβέλλα να συμπληρώνει τη λίστα των κορυφαίων, ενώ από τους Ball Busters σε καλή μέρα βρέθηκε ο Δήμου και ο Λάγιος Δ..