25.0%
78.6%
31.6%
11.8%

Ντέρμπυ για ένα δεκάλεπτο είχαμε στην αναμέτρηση της Bronze κατηγορίας μεταξύ των Golden Boys και τον Έμπυρων. Οι Έμπυροι πήραν μεγάλη νίκη αλλά δεν κατάφεραν να πάρουν τη διαφορά που είχαν εξασφαλίσει οι Golden Boys στον πρώτο γύρο. Η νίκη πάντως ήταν εμφατική και δείχνει ότι τα playoff θα έχουν επικές μονομαχίες. Το τελικό σκορ 47-67 υπέρ των Έμπυρων δείχνει την υπεροχή που έδειξαν σε όλη τη διάρκεια του ματς.

Η πρώτη περίοδος ξεκίνησε και οι δύο ομάδες σκόραραν εναλλάξ χωρίς καμία να μπορεί να ξεφύγει. Οι Έμπυροι με κύριο πρωταγωνιστή τον Μαυρόγιαννη προηγήθηκαν με 6-11. Ο Χαχάμης όμως ο οποίος πέτυχε τους 11 από τους 13 πόντους της ομάδας του στην πρώτη περίοδο ισοφάρισε λίγο πριν ακουστεί η κόρνα της λήξης της πρώτης περιόδου.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε και μέχρι τα μισά της περίπου οι δύο ομάδες πάλευαν σώμα με σώμα. Ο Ρίζος που πήρε μπρος βοήθησε την ομάδα των Golden Boys να προηγηθεί με 20-16. Θα ήταν βέβαια και η τελευταία φορά που οι Golden Boys είχαν το προβάδισμα. Οι Έμπυροι με συγκλονιστικό Μαυρόγιαννη και τον Δεμέτη να βοηθάει έτρεξαν σερι 12-0 και πέρασαν μπροστά με 20-28. Ο Ρίζος σκόραρε από τα 8,5 μέτρα για τρεις μην μπορώντας να αλλάξει το momentum αφού δύο δίποντα τον Έμπυρων ανέβασαν τη διαφορά στο συν 9 και το 23-32.

Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε με τη διαφορά όλο και να μεγαλώνει. Το σερί συνέχισαν οι Έμπυροι, το οποίο ολοκλήρωσαν στο 0-9 δια χειρός Μαυρόγιαννη για το 23-37. Ο Χαχάμης με πέντε προσωπικούς πόντους έριξε τη διαφορά στο μονοψήφιο αλλά ο Βενιζέλος με τρίποντο την ξανά ανέβασε. Με δύο βολές ο Λαλιώτης έκανε το 30-40 αλλά δεν ήταν αρκετό αφού οι Έμπυροι με σερί 0-9 ξανά και τον Χρόνη βασικό πρωταγωνιστή στο σκοράρισμα, εκτόξευσαν τη διαφορά στο συν 19. Το τέλος της περιόδου βρήκε τους Έμπυρους να προηγούνται με 35-56.

Η τέταρτη περίοδος συνεχίστηκε με τον ίδιο τρόπο. Οι Golden Boys αντέδρασαν βέβαια και κέρδισαν στο επιμέρους σκορ της τέταρτης περιόδου αλλά η εξαιρετική τρίτη περίοδος των Έμπυρων ήταν αρκετή για να εξασφαλίσουν το θετικό αποτέλεσμα. Το τελικό σκορ 47-67 ήταν ενδεικτικό των δυνατοτήτων των Έμπυρων.

MVP για τους Έμπυρους δεν θα μπορούσε να είναι άλλος από τον Μαυρόγιαννη ο οποίος σημείωσε 24 πόντους, μάζεψε 12 ριμπάουντ, έκανε 3 κλεψίματα και έξι τάπες. Από κοντά και ο Χρόνης ο οποίος πέτυχε 12 πόντους, μοίρασε 16 ασίστ και κατέβασε 5 ριμπάουντ. Για τους Golden Boys ο Χαχάμης με 20 πόντους και 13 ριμπάουντ καθώς και δύο τάπες ήταν ο βασικός πυλώνας της ομάδας, με τον Ρίζο να βοηθάει με 13 πόντους, 9 ριμπάουντ και 5 ασίστ.