32.3%
53.3%
42.4%
13.5%

Σε ένα πολύ όμορφο ντέρμπι μεταξύ των δύο ομάδων, οι Έμπυροι κατάφεραν να φτάσουν στην 7η νίκη τους στη φετινή λίγκα, αφού επικράτησαν δύσκολα των MaChamps με το τελικό 62-51. Οι δύο ομάδες ήταν πολύ κοντά σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, αφού πήγαιναν αγκαζέ μέχρι και το 38ο λεπτό της αναμέτρησης, με τους Έμπυρους να βρίσκουν λύσεις από τα εύστοχα σουτ πίσω από τα 6.75, τα οποία και τους έδωσαν το προβάδισμα και τελικά και τη νίκη!

Έναρξη του παιχνιδιού, με τον Βουλγαράκη να ανοίγει το σκορ με δίποντο και τους Έμπυρους να μπαίνουν στο ματς με βολή του Βιτωράτου και δίποντο μέσης απόστασης του Δεμέτη, για το προβάδισμα και το 3-2 του ματς. Εκεί, οι MaChamps θα πατήσουν γκάζι και με ένα σερί 2-9 θα καταφέρουν να χτίσουν διαφορά 6 πόντων, ύστερα από 4 πόντους του Βουλγαράκη, 3 του Παπαμιχαήλ Α. και 2 του Παπαμιχαήλ Μ., για το 5-11 του ματς, όμως οι Έμπυροι, θα βρουν απάντηση με δικό τους σερί 12-0, το οποίο και θα τους βάλει ξανά μπροστά στο ματς με το σκορ στο 17-11, με 7 πόντους του Βιτωράτου, τρίποντο του Μαυρόγιαννη και 2 βολές του Κολοβού. Το πρώτο δεκάλεπτο, θα σφραγίσει ο Βουλαγάρκης με βολή και δίποντο, ροκανίζοντας τη διαφορά στους 3 και το 17-14 της περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ένα δύσκολο καλάθι του Ισαάκ θα μειώσει περισσότερο και στον πόντο για το 17-16, ο Μαυρόγιαννης με δικό του δίποντο θα απαντήσει για να κάνει το 19-16, ενώ ο Βουλγαράκης με 6 σερί πόντους, θα βάλει τους MaChamps σε θέση οδηγού, με το σκορ στο 19-22. Εκεί, ο Βιτωράτος με βολή θα μειώσει στο 20-22, ο Βουλγαράκης με δίποντο θα κάνει το 20-24, ενώ οι Έμπυροι, με βολή του Παπάδη 5 πόντους του Βιτωράτου και ακόμα 4 του Δεμέτη, θα πάρουν το προβάδισμα με το σκορ στο 30-24 της αναμέτρησης. Με 2/2 βολές, ο Βουλγαράκης μείωσε στο 30-26, ο Δεμέτης με ακόμα ένα τρίποντο έγραψε το 33-26 των Έμπυρων, ενώ ο Χατζίαϊ, απάντησε με τον ίδιο τρόπο, μειώνοντας τη διαφορά στους 4 και το 33-29. Το πρώτο ημίχρονο, σφράγισε με δίποντο στα τελευταία δευτερόλεπτα ο Δεμέτης, ο οποίος έστειλε τις δύο ομάδες στους πάγκους με το σκορ στο 35-29 για την ανάπαυλα.

Στην επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, ο Ισαάκ με τρίποντο κορυφής θα μειώσει τη διαφορά στους 3 πόντους και το 35-32, ο Βιτωράτος με δίποντο θα απαντήσει για το 37-32, ενώ ένα ακόμα τρίποντο του Ισαάκ και 1 βολή του Παπαμιχαήλ Μ., θα μειώσουν τη διαφορά στον πόντο πλέον και το 37-36 του παιχνιδιού. Στη συνέχεια, ο Βιτωράτος θα δώσει ανάσα στην επίθεση των Έμπυρων με τρίποντο από τη γωνία το οποίο θα κάνει το 40-36, ο Αντωνίου θα απαντήσει με τον ίδιο τρόπο και θα μειώσει ξανά στον πόντο και το 40-39, ενώ ένα δίποντο του Παπάδη, θα κάνει το 42-39 του ματς για τους Έμπυρους. Εκεί, ένα δίποντο στον αιφνιδιασμό από τον Βουλγαράκη θα μειώσει στο 42-41, ενώ το τρίτο δεκάλεπτο, θα σφραγίσει με δύσκολο τρίποντο ο Παπάδης, το οποίο και θα κλείσει την περίοδο στο 45-41 των Έμπυρων.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Μαυρόγιαννης με δίποντο θα γράψει το 47-41, ο Ισαάκ με δύσκολο καλάθι θα απαντήσει και θα μειώσει στο 47-43, ενώ ο Δεμέτης, με δικό του καλάθι, διαμόρφωσε το 49-43 των Έμπυρων. Στη συνέχεια, 2 απανωτά δίποντα των Βουλγαράκη και Αντωνίου θα μειώσουν τη διαφορά στην κατοχή και το 49-47, ο Δεμέτης με τρίποντο θα ανοίξει τη διαφορά στους 5 και το 52-47, με τον Παπαμιχαήλ Μ., να μειώνει με δίποντο στο 52-49 την αναμέτρηση. Εκεί, οι Έμπυροι με ένα σερί 10-2 από 6 πόντους του Δεμέτη και από 2 των Κολοβό και Μαυρόγιαννη, θα χτίσουν διψήφια διαφορά, 2 λεπτά πριν τη λήξη και θα σφραγίσουν το ματς στο τελικό 62-51.

MVP της αναμέτρησης ο τρομερός Σταμάτης Δεμέτης ο οποίος σημείωσε 24 πόντους, ενώ παράλληλα είχε και 10 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο, φτάνοντας έτσι τους 24 βαθμούς στο ranking. Από κοντά με υψηλό efficiency και οι Κολοβός και Παπάδης, ενώ από τους MaChamps ξεχώρισαν οι Βουλγαράκης και Παπαμιχαήλ Μ..