16.7%
71.4%
35.9%
22.7%

Σε μεγάλο ντέρμπι εξελίχθηκε το πρώτο ματς της χρονιάς των έBeerων Old School με τη Νίκαια, με τους πρώτους να παίρνουν τη νίκη με 54-48 χάρη στην ψυχραιμία που έδειξαν στο φινάλε, η οποία τους οδήγησε σε ένα 6-0 σερί και παράλληλα στο ροζ φύλλο του αγώνα. MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Λάμπρος Χατζηιωακειμίδης με 19 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Ποθητός άνοιξε το σκορ στο ματς για τη Νίκαια, ο Τσάκαλος ισοφάρισε σε 2-2 για λογαριασμό των έBeerων Old School, 2-6 με δύο συνεχόμενα καλάθια του Δημακόπουλου, 6-6 με απάντηση των Τσάκαλου και Λευκόκοιλου, 6-8 ο Ποθητός με νέο καλάθι, 8-8 από τον Σαχτούρη και απάντηση των παιχτών της Νίκαιας με ένα τρίποντο του Μάλλη και ένα του Οικονομάκου για το τελικό 8-14 της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Δημακόπουλος έβαλε μια βολή για το 8-15, ο Χατζηιωακειμίδης μείωσε σε 9-15, 9-17 ξανά ο Δημακόπουλος, 20-17 με ένα σημαντικό 11-0 σερί οι Χατζηιωακειμίδης και Χαμντάν, 20-19 ο Ποθητός και από ένα τρίποντο οι Κωνσταντίνου και Χατζηιωακειμίδης για το τελικό 26-19 του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ποθητός έβαλε δύο βολές για να μειώσει σε 26-21, ο Χαμντάν απάντησε με καλάθι για το 28-21, 28-24 από τον Οικονομάκο με τρίποντο, 30-24 ο Βαλτινός, 30-26 από τον Ποθητό, 32-26 ο Λευκόκοιλος, 32-29 με νέο τρίποντο του Οικονομάκου, 34-29 ο Λευκόκοιλος, 34-34 με 0-5 σερί οι Οικονομάκος και Ποθητός, 36-34 ο Τσάκαλος, 36-35 με βολή του Ποθητού, 39-35 από τον Βαλτινό και νέο καλάθι του Ποθητού για το τελικό 39-37 της τρίτης περιόδου.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Καρράς ισοφάρισε σε 39-39, 43-39 με ένα καλάθι του Κωνσταντίνου και ένα του Χατζηιωακειμίδη, 43-43 από τους Λαζανόπουλο και Chevalier, 45-43 ο Χατζηιωακειμίδης, 45-45 ο Νικολακόπουλος, 48-45 με ένα καλάθι του Κωνσταντίνου και μια βολή του Χατζηιωακειμίδη, 48-48 ο Ποθητός και 6-0 σερί στο τέλος οι Κωνσταντίνου, Λευκόκοιλος, Βαλτινός και Χατζηιωακειμίδης για να πάρουν τη νίκη οι έBeerοι Old School με 54-48.

Για τους έbeerους Old School, πέρα από τον Χατζηιωακειμίδη, πολύ καλό ματς έκανε και ο Λευκόκοιλος με 9 πόντους, 16 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα. Για τη Νίκαια ξεχώρισε ο Αντώνης Ποθητός με 18 πόντους, 12 ριμπάουντ και 2 τάπες.