14.7%
58.8%
42.3%
27.8%

Σημαντική νίκη ενόψει των Playoffs της κατηγορίας έκαναν οι Fundamentals, οι οποίοι πήραν μια πολύ δύσκολη νίκη κόντρα στους έbeerους Old School με 64-69 σε ένα ματς όπου το προβάδισμα στο σκορ άλλαζε συνεχώς χέρια, με τους παίκτες του Αθανασιάδη να κάνουν ένα καλό σερί στο τέλος και να παίρνουν αυτό το σημαντικό ροζ φύλλο. MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Δημήτρης Χασιώτης με 7 πόντους, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ και 4 κλεψίματα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Κοντοδήμας άνοιξε το σκορ στο ματς για τους Fundamentals, οι έBeerοι Old School απάντησαν με 7-0 σερί των Σαχτούρη, Χατζηιωακειμίδη και Γυφτόπουλου, 7-5 από τον Αθανασιάδη, 9-5 με καλάθι του Χαμντάν, 9-7 ο Καραμάνος, 15-7 με 6- σερί οι Κωνσταντίνου και Χαμντάν, 15-9 ξανά ο Καραμάνος, 17-12 από τους Παπαγιάννης και Αθανασιάδης, με τους Ρηγανά και Βαλτινό να απαντούν με ένα καλάθι ο καθένας για το τελικό 21-12 της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο Καλαλής, Λάμπρης, Παπαγιάννης, Χασιώτης και Κοντοδήμας ξεκίνησαν με 0-8 και έβαλαν μπροστά τους Fundamentals με 21-22, οι Χαμντάν, Κωνσταντίνου και Σαχτούρης απάντησαν με 7-0 σερί για το 28-22, 28-24 με βολές του Κοντοδήμα, 30-24 ο Σαχτούρης, 30-26 από τον Κοντοδήμα, 33-26 ο Σαχτούρης με τρίποντο, 33-28 από τον Κολιούση 35-28 ο Κωνσταντίνου, 35-34 με 0-6 των Κοντοδήμα, Κολιούση και Αθανασιάδη και δύο βολές του Χαμντάν για το τελικό 37-34 του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Παπαγιάννης με καλάθι και φάουλ ισοφάρισε σε 37-37, 39-37 ο Χαμντάν με βολές, 39-40 με τρίποντο του Παπαγιάννη, 41-40 ξανά ο Χαμντάν, 41-41 με μια βολή του Παπαγιάννη, 45-41 με δύο συνεχόμενα καλάθια του Ρηγανά, 45-50 με 0-9 σερί οι Παπαγιάννης, Καλαλής και Αυγουστής, 50-50 με 5-0 απάντηση δια χειρός Βαλτινού και καλάθι από τον Χασιώτη για το τελικό 50-52 του τρίτου δεκαλέπτου.

Στην τελευταία περίοδο ο Καραμάνος με τρίποντο έγραψε το 50-55, οι Σαχτούρης και Ρηγανάς μείωσαν σε 53-55, 53-57 ο Καραμάνος, 55-57 ξανά ο Ρηγανάς, 55-64 με ένα κομβικό 0-7 σερί οι Λάμπρης και Αθανασιάδης, 59-64 από τους Χαμντάν και Σαχτούρη, 59-66 με βολές του Χασιώτη, 62-66 ο Γυφτόπουλος με τρίποντο, 62-68 από τον Καλαλή, 64-68 ο Σαχτούρης και μια βολή του Χασιώτη για του τελικό 64-69 του παιχνιδιού.

Για τους Fundamentals, πέρα από τον Χασιώτη, πολύ καλό ματς έκανε και ο Αθανασιάδης με 11 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 τάπα. Για τους έbeerους Old School ξεχώρισε ο Χαμντάν με 14 πόντους, 10 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 τάπα.