25.0%
52.2%
25.0%
31.4%

Μπροστά για τρία δεκάλεπτα ήταν οι Ακαδημίες Red-Dicolo, όμως οι Han Yolo ήταν αυτοί που κατάφεραν να πάρουν το ροζ φύλλο με 59-65, κάνοντας τρομερή τέταρτη περίοδο. MVP του αγώνα ήταν ο Βαγγέλης Κουτούζος με 24 πόντους, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Στην πρώτη περίοδο οι Ακαδημίες μπήκαν δυνατά με ένα καλό σερί και στη συνέχεια έκαναν διαχείριση δυνάμεων καθώς ήταν μόλις 5 άτομα. Ζώης, Αντωνίου και Μακρής ξεκίνησαν με 8-0, για να μειώσει ο Κουτούζος σε 8-2 και να ανεβάσει ξανά ο Ζώης στους 8(10-2). Το 10-4 γράφτηκε από τον Παναγόπουλο, για να ακολουθήσει ένα 4-0 δια χειρός Μακρή για το 14-4. Το τελικό 14-6 της περιόδου γράφτηκε από τον Παναγόπουλο.

Στην δεύτερη περίοδο εμφανίστηκε στο γήπεδο ο Μακριδάκης. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να δείξουν άλλο πρόσωπο και οι δύο ομάδες, αφού οι Ακαδημίες ήξεραν πως παρόλο που είναι τραυματίας ο star των Yolo μπορεί να κάνει ζημιά. Παναγοπουλος και Κουτούζος έκαναν ένα 0-7 για το 14-13, για να ακολουθήσει ένα 7-0 από Μακρή και Θελούρα για το 21-13. Τρίποντο από τον Μακριδάκη για το 21-16 και καλάθι από τον Μακρή για το 23-16. Κοτρώνης και Κουτούζος μειωσαν σε 23-20, για να ακολουθήσει ένα 5-0 από Ζώη και Αντωνίου για το 28-20. Δύο κολλητά τρίποντα από τον Μακριδάκη για το 28-26, για να ακολουθήσει ακόμη ένα 7-0 από Ζώη και Κατσιάπη για το τελικό 35-26 του ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο το ματς συνεχίστηκε στο ίδιο μοτίβο. Οι Ακαδημίες έδειχναν να ελέγχουν το ματς, ώσπου προς το τέλος οι Yolo έριξαν τη διαφορά για τα καλά. Ο Παναγοπουλος μείωσε σε 35-28, με τον Κατσιάπη να απαντάει για το 37-28 και τον Παναγοπουλο να σημειώνει ακόμη δύο πόντους και να μειώνει σε 37-30. Ένα 4-0 από τον Ζώη για το 41-30, για να ακολουθήσει ένα εκπληκτικό 0-10 από Κουτούζο και Παναγόπουλο για το 41-40. Ζώης, Θελούρας και Μακρής έδωσαν ανάσα στις Ακαδημίες με το 5-0 που έκαναν για το 46-40, με τον Κοτρώνη να σημειώνει το τελικό 46-41 του δεκαλέπτου.

Τέταρτο δεκάλεπτο και ώρα για την τρομερή αντεπίθεση των Han Yolo. Ο Κοτρώνης μείωσε σε 46-42, για να ακολουθήσει ένα ένα 5-0 από Κατσιάπη και Αντωνίου για το 51-42. Κουτούζος και Παναγόπουλος ισοφάρισαν σε 51-51 με ένα 0-9 σερί, για να βάλει μια βολή ο Ζώης για το 52-51. Ακολούθησε ένα 2-8 με 8 πόντους του Μακριδάκη για τους Han Yolo για το 54-59, με τον Μακρή να μειώνει σε 56-59 με 2.10 να μένουν. Μια βολή από τον Μακριδάκη για το 56-60 με 2 λεπτά να μένουν και μια από τον Ζώη για το 57-60 με 1.42. Από μια άστοχη επίθεση οι δύο ομάδες στη συνέχεια, για να ανεβάσει στους 5 (57-62)ο Παναγόπουλος με 1.02 να μένει. Αστοχο τρίποντο από τις Ακαδημίες και γρήγορο φάουλ στον Γουλιέλμο για το 57-63 με 39″ να μένουν. Γρήγορο καλάθι από τον Μακρή για το 59-63 και γρήγορο φάουλ στον Κουτούζο με 30″. Ο MVP θα βάλει 2/2 και θα σημειώσει το τελικό 59-65, αφού η επόμενη επίθεση των Ακαδημιών δεν βρήκε στόχο και στη συνέχεια δεν έκαναν άλλο φάουλ.

Για τους νικητές, πέρα από τον Κουτούζο, πολύ καλό ματς έκαναν και οι Μακριδάκης και Παναγόπουλος. Για τις Ακαδημίες Red-Dicolo ξεχώρισαν οι Ζώης και Μακρής.