12.5%
85.0%
33.9%
4.5%

Σε tie break θα πάει η σειρά των B.C. Abla με τον Άρειο Πάγκο, αφού οι πρώτοι κέρδισαν με 62-61 σε ένα ματς με καταπληκτικό φινάλε. MVP του αγώνα ήταν ο Γιάννης Σωτηρόπουλος με 15 πόντους, 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Στην πρώτη περίοδο ο Άρειος Πάγκος έκανε παρόμοιο ξεκίνημα με αυτό του πρώτου ματς, όμως οι Abla γρήγορα βρήκαν ρυθμό αυτήν τη φορά και δεν επέτρεψαν στην παρέα του Μαυρόπουλου να ξεφύγει. Αντωνιάδης, Μαυρόπουλος και Καλλιώρας έκαναν ένα 0-7, με τον Μακρή να μειώνει σε 2-7 και τον Καλλιώρα να βάζει μια βολή και ένα καλάθι για το 2-10. Σωτηρόπουλος και Ρηγόπουλος έβαλαν από ένα καλάθι για το 6-10 και ο Καλλιώρας απάντησε με δύο δικά του για το 6-14. Γαδ και Ορνεράκης έβαλαν ένα καλάθι και μια βολή αντίστοιχα για το τελικό 9-14 της περιόδου.

Στη δεύτερη περίοδο οι Abla έκαναν καλύτερο διάβασμα στον αντίπαλο και τον κράτησαν χαμηλά, πράγμα το οποίο τους συμφερε γιατί σε χαμηλό σκορ ήταν φαβορί. Μαριόλης και Μαυρόπουλος έβαλαν από ένα καλάθι για το 9-18, για να απαντήσουν οι Abla με τους Μακρή και Ρηγόπουλο σε 13-18. Καλάθι από τον Μαριόλη ξανά για το 13-20 και από ένα καλάθι οι Οικονομίδης, Σωτηρόπουλος και Ρηγόπουλος για το 19-20. Λύση ξανά από τον Μαριόλη για το Άρειο πάγκο, που έκανε το 19-22 και καλάθι από τον Μακρή για το 21-22. Το τελικό 21-23 του ημιχρόνου σημειώθηκε από τον Μαυρόπουλο.

Στην τρίτη περίοδο το ματς απέκτησε εντελώς διαφορετικό ρυθμό, οι δύο ομάδες σκοραραν ασταμάτητα, με τους Abla να κάνουν ένα μικρό σερί που τους έδωσαν ένα προβάδισμα το οποίο κατάφεραν να κρατήσουν σε όλο το δεκάλεπτο. Ο Σαμοΐλης έκανε το 21-25, για να απαντήσουν οι Abla με τους Ρηγόπουλο, Σωτηρόπουλο, και Μακρή με ένα 7-0 για το 28-25. Μια βολή του Σαμοΐλη για το 28-26 και καλάθι από τον Σωτηρόπουλο για το 30-26. Μαριόλης και Ορνεράκης έκαναν το 32-28, για να ισοφαρίσει ο Άρειος Πάγκος με τους Αντωνιάδη και Λιόλιο σε 32-32. Δύο βολές του Γαδ για το 34-32 και μία του Μαριόλη για το 34-33. Ένα 5-0 του Οικονομίδη για το 39-33 και 0-4 από Σαμοΐλη και Μαυρόπουλο για το 39-37. Καλάθι από τον Κατσάτσο για το 41-37, απάντηση από τον Καλλιώρα (41-39) και Οικονομίδης στο μπαζερ για το τελικό 43-39 του δεκαλέπτου.

Στην τελευταία περίοδο το φινάλε ήταν όπως αναμενόταν από την εξέλιξη του ματς. Καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να ξεφύγει, συνεπώς το ροζ φύλλο κρίθηκε σε λεπτομέρειες. Μαριόλης και Καλλιώρας ισοφάρισαν σε 43-43, ο Ορνεράκης έκανε το 45-43 και οι Καλλιώρας, Λιόλιος έβαλαν μπροστά τον Άρειο Πάγκο με 45-47 μετά από ώρα. Ο Σωτηρόπουλος ισοφάρισε σε 47-47 και ο Καλλιώρας έβαλε μια βολή για το 47-48. Ρηγόπουλος και Οικονομίδης έβαλαν από ένα καλάθι για το 51-48 Σαμοΐλης και Αθανασόπουλος έβαλαν κάνα μπροστά τον Άρειο πάγκο με 51-52, με τον Οικονομίδη να γράφει 2/2 βολές για το 53-52. Τρίποντο από τον Σαμοΐλη για το 53-55 και μια βολή του Μακρή για το 54-55. Κι ο Σαμοΐλης έβαλε μια βολή για το 54-56, με τον Σωτηρόπουλο να γράφει ένα καλάθι και μια βολή για το 57-56. Τρίποντο από τον Μαυρόπουλο για το 57-59 38″ πριν τη λήξη και λάθος των Abla στη συνέχεια, με τον Μαυρόπουλο να κλέβει και να κερδίζει φάουλ για βολές με 28″ να μένουν. Έβαλε και τις 2 και έκανε το 57-61. Γρήγορη επίθεση από τον Ρηγόπουλο στη συνέχεια και φάουλ ψηλά. Και ο Rigo έβαλε 2/2 για το 59-61. Γρήγορο φάουλ των Abla και 0/2 βολές από Άρειο πάγκο. Στη συνέχεια ο Μακρής με 9″ πήρε ένα τρίποντο, κέρδισε φάουλ ψηλά και πήγε στη γραμμή της φιλανθρωπίας για τρεις βολές. Με κρύο αίμα και ζεστό χέρι ο forward των Abla θα βάλει και τις τρεις και θα σημειώσει το 62-61. Στη συνέχεια ο Άρειος Πάγκος θα αλλάξει κάποιες πάσες, παραλίγο να κάνει λάθος, όμως τελικά κατάφερε να κρατήσει την κατοχή με άουτ από το πλάι ενώ εμέναν 9 δέκατα. Ο Μαυρόπουλος πρόλαβε ένα γρήγορο σουτ, όμως δεν κατάφερε να γίνει Doncic και να δώσει το ματς στην ομάδα του, με αποτέλεσμα να ισοφαριστει η σειρά και να να πάει σε τρίτο ματς.

Για τους νικητές, πέρα από τον Σωτηρόπουλο, που καλό ματς έκαναν και οι Οικονομίδης, Ρηγόπουλος και Μακρής. Για τον Άρειο πάγκο ξεχώρισαν οι Μαριόλης, Μαυρόπουλος, Καλλιώρας και Σαμοΐλης.