27.3%
62.5%
22.4%
15.4%

Με τρομερή άμυνα και πολυ γρήγορο μπάσκετ ο Άρειος Πάγκος νίκησε τους Gkrouvalous με 66-39. MVP του αγώνα ήταν ο Κώστας Μαυρόπουλος με 20 πόντους, 5 ριμπάουντ, 9 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Στην πρώτη περίοδο οι δύο ομάδες μπήκαν σαν να μην έχουν κάνει ζέσταμα, ήταν πολύ αστοχες και το σκορ έμεινε χαμηλά. Ο Νικολόπουλος άνοιξε λογαριασμό στο ματς κάνοντας το 0-2, ο Μαυρόπουλος ισοφάρισε σε 2-2 και ακολούθησε ένα 0-5 από Νικολόπουλο, Χατζή και Καλογερόπουλο για το 2-7. Ο Μαριόλης μείωσε σε 4-7, ο Καλογερόπουλος έγραψε ξανά καλάθι για το 4-9 και ο Μαυρόπουλος με τρίποντο σημείωσε το τελικό 7-9 της περιόδου.

Στη δεύτερη περίοδο ο Άρειος Πάγκος μπήκε πολύ δυνατά, πήρε μια διαφορά, όμως οι Gkrouvaloi δεν άφησαν το ματς να ξεφύγει. Μαριόλης, Μαυρόπουλος και Αθανασόπουλος εκαναν ένα 6-0 για το 13-9. Ο Τσάκωνας μείωσε σε 13-11 και ακολούθησε ένα 8-0 από Αθανασόπουλο, Αργύρη, Μαριόλη και Καλλιώρα για το 21-11. Γρήγορα απάντησαν με 0-7 οι Καλογερόπουλος, Νικολόπουλος και Τσάκωνας για το 21-18, με τον Καλλιώρα να βάζει ακόμη ένα καλάθι για το 23-18 και τον Τσάκωνα να μειώνει με τρίποντο στο τελικό 23-21 του ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο ο Άρειος Πάγκος συνέχισε να βγάζει το ίδιο πάθος, έκανε ξανά ένα σερί που του έδωσε διψηφιο προβάδισμα, με τους Gkrouvalous να προσπαθούν αλλά να μη μπορούν να μειώσουν ξανά όπως στο δεύτερο δεκάλεπτο. Ο Αθανασόπουλος έβαλε ένα καλάθι για το 25-21 και ο Νικολόπουλος απάντησε σε 25-23. Καλάθι από τον Καλλιώρα για το 27-23 και τρίποντο από τον Νικολόπουλο για το 27-26. Καλλιώρας, Μαριόλης και Μαυρόπουλος έκαναν ένα 9-0 για το 36-26, ο Νικολόπουλος σταμάτησε το σερί με τρίποντο για το 36-29 και ο Μαριόλης ανέβασε στους 9 με ένα καλάθι του (38-29). Ο Τσάκωνας έβαλε 2/2 βολές για το 38-31, ο Καλλιώρας με τρίποντο ανέβασε ξανά στους 10(41-31) και ξανά 2/2 βολές για τους Gkrouvalous, αυτή τη φορά με τον Χατζή για το 41-33. Το τελικό 44-33 του δεκαλέπτου το σημείωσε με γκολ φάουλ ο Αργύρης.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Άρειος Πάγκος ήταν διαστημικός. Έπνιξε για τα καλά τους Gkrouvalous και έφτασε άνετα στην επικράτηση. Ένα 11-0 από Καλλιώρα και Μαυρόπουλο για το 55-33, με τους Gkrouvalous να απαντούν σε 55-37 με τους Χατζή και Νικολόπουλο. Μαριόλης, Καλλιώρας και Αργύρης έβαλαν από ένα καλάθι για το 61-37. Ο Βόρδος μείωσε σε 61-39, για να ακολουθήσει ένα 5-0 από Σαμοΐλη και Μαυρόπουλο για το τελικό 66-39 του αγώνα.

Για τους νικητές, πέρα από τον Μαυρόπουλο, εξαιρετικό ματς έκαναν και οι Καλλιώρας, Μαριόλης και Αργύρης. Για τους Gkrouvalous ξεχωρισαν οι Γιώργος Νικολόπουλος και Τσάκωνας.