7.7%
42.9%
26.9%
25.0%

Σε ένα πολύ ωραίο και με γρήγορους ρυθμούς παιχνίδι, ο Άρειος Πάγκος θα καταφέρει να κάνει την 2η νίκη του στο φετινό Summer επί των μαχητικών Underdogz με το τελικό 61-43. Οι δύο ομάδες ήταν πολύ κοντά στο σκορ σε όλο το παιχνίδι, όμως στο 3ο δεκάλεπτο, ο Άρειος Πάγκος κόλλησε το πόδι στο γκάζι και με ένα επί μέρους σκορ 20-5 κατάφερε να διπλασιάσει τις νίκες του. MVP της αναμέτρησης ο απολαυστικός Αντίνοος Αθανασόπουλος με 18 πόντους, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 3 κλεψίματα!

Έναρξη του παιχνιδιού με τον Άρειο Πάγκο να κάνει ένα αρχικό σερί 4-0 και τους Underdogz να απαντούν με 2 δίποντα από τους Ιωάννου και Πούλιο για το 4-4. Ο Καλαθάς με δίποντο θα κάνει το 6-4 για να προσπεράσουν οι Underdogz με 2 δίποντα των Ιωάννου και Λιόλιου για το 6-8. Στη συνέχεια, ο Άρειος Πάγκος με ένα σερί 10-0 θα σφραγίσει το 1ο δεκάλεπτο με το σκορ να είναι στο 16-8.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Σαμοΐλης με δίποντο θα κάνει το 18-8, ενώ ο Καραχάλιος με τον ίδιο τρόπο θα μειώσει σε 18-10. Στη συνέχεια, ο Στρούζας με εύστοχη βολή θα κάνει το 19-10, ενώ οι Underdogz με ένα σερί 0-5 θα διαμορφώσουν το 19-15. Ο Στρούζας με 2/2 βολές θα κάνει το 21-15, για να απαντήσει με τον ίδιο τρόπο ο Αρμάγος για το 21-17. Έπειτα, ο Σαμοΐλης με 1/2 βολές θα διαμορφώσει το 22-17 για να μειώσει στους 3 πόντους ο Ιωάννου με εύστοχο δίποντο για το 22-19. Ο Μαυρόπουλος με τρίποντο θα κάνει το 25-19, ενώ ο Στεβόλαιμος με ωραίο δίποντο θα μειώσει σε 25-21. Το πρώτο ημίχρονο θα τελειώσει με 2 δίποντα από τους Σαμοΐλη και Αθανασόπουλο, ενώ για τους Underdogz σε 1 βολή θα ευστοχήσει ο Αλικάκης για το σκορ ημιχρόνου 29-22.

Στην επιστροφή των ομάδων, ο Άρειος Πάγκος με επίθεση για σεμινάρια και άμυνα που έσπαγε και κόκκαλα, θα τρέξει ένα σερί 19-3 με τους Underdogz να δείχνουν κουρασμένοι και να ψάχνουν λύσεις σε επίθεση και άμυνα, με το 3ο δεκάλεπτο να καθορίζει τελικά τον νικητή του παιχνιδιού. Ο Λιόλιος με δίποντο θα κάνει το 48-27, ενώ ο Σαμοΐλης με 1/2 βολές θα διαμορφώσει το 49-27 για το τέλος της 3ης περιόδου.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, ο Λιόλιος με δίποντο θα κάνει το 49-29, ενώ ο Γκομπ με τον ίδιο τρόπο θα γράψει το 51-29. Στη συνέχεια ο Λιόλιος με τρίποντο θα μειώσει σε 51-32, με τον Μαυρόπουλο να προσθέτει 4 δικούς του συνεχόμενους πόντους για το 55-32. Οι Undeerdogz θα τρέξουν ένα σερί 2-7 για το 57-39, με τον Σαμοΐλη να προσθέτει ακόμα 2 πόντους για τον Άρειο Πάγκο για το 59-39. Στα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού, ο Λιόλιος με τρίποντο θα κάνει το 59-42 και ο Πούλιος με εύστοχη βολή το 59-43. Το τελικό 61-63 θα κάνει ο Μαυρόπουλος με 2/2 εύστοχες βολές.

MVP της αναμέτρησης, ο Αντίνοος Αθανασόπουλος, ο οποίος από το 3ο δεκάλεπτο και μετά φαινόταν ασταμάτητος, αφού κατάφερε να σημειώσει 18 πόντους, κατέβασε 9 ριμπάουντ, ενώ μοίρασε 3 ασίστ και έκλεψε και την μπάλα 3 φορές από τον αντίπαλο, σημειώνοντας 23 βαθμούς στο ranking. Μεγάλη και η βοήθεια του Μαυρόπουλου με 13 πόντους, 8 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 2 κλεψίματα. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Λιόλιος με 12 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα.