25.0%
90.9%
40.0%
30.8%

Σε ένα ματς κόλαση όπου καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ με μεγάλη διαφορά, ο Φωκιανός δραπέτευσε με τη νίκη με σκορ 58-55 από το κλειστό της Νήαρ Ηστ κόντρα στους πρωτοπόρους Ασβούς χάρη σε ένα τρίποντο του Τζούρτου που έδωσε προβάδισμα λίγα δευτερόλεπτα πριν το τέλος και δύο βολές του Cramer που κλείδωσαν το ροζ φύλλο. MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Justin Cramer με 27 πόντους, 10 ριμπάουντ, 7 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο Ψαλιδόπουλος, Κουτσουρής και Αγγελογιαννόπουλος ξεκίνησαν το ματς με 0-5 για τους Ασβούς, οι Καρακατσάνης και Cramer απάντησαν με 7-0 για το 7-5, 7-10 με νέο 0-5 οι Ασβοί με τους Ζαφειράκη και Ψαλιδόπουλο, 11-10 με δύο βολές του Cramer και ένα καλάθι του Παντελεάκη, 11-12 ο Καραγιώργος, 13-12 ο Cramer ξανά και τρίποντο από τον Ζαφειράκη για να κλείσουμε το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα με τους Ασβούς να είναι μπροστά με 13-15.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Τάλαρος έβαλε καλάθι και έδωσε προβάδισμα δύο κατοχών στην ομάδα του με το 13-17, ο Φωκιανός μείωσε με τρίποντο του Παντελεάκη σε 16-17, 16-18 ο Καραγιώργος με μια βολή, 21-18 με 5-0 των Τσιώτση και Τζούρτου, 21-20 ο Καραγιώργος και πάλι, 23-20 ο Τσιώτσης με νέο σουτ από μέση απόσταση, 23-25 οι Αγγελογιαννόπουλος και Ψαλιδόπουλος, 25-25 με καλάθι του Cramer, 25-27 ο Αγγελογιαννόπουλος και 4-0 σερί απο τους Cramer και Σωτηρόπουλο για να κλείσουμε το πρώτο ημίχρονο με τον Φωκιανό να είναι μπροστά στο σκορ με 29-27.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Νικολαΐδης ευστόχησε σε ένα τρίποντο για το 32-27, ο Ζαφειράκης μείωσε σε 32-29, 34-29 ο Cramer, 34-33 ο Τάλαρος με δύο συνεχόμενα καλάθια του και τρίποντο από τον Καρακατσάνη για να κλείσουμε την τρίτη περίοδο με 37-33 υπέρ του Φωκιανού.

Στην τελευταία περίοδο ο Cramer έβαλε 5 συνεχόμενους πόντους για το 42-33, 42-41 με απάντηση με 0-8 σερί Μακρυδάκης, Ψαλιδόπουλος και Κουτσουρής, 44-41 ο Cramer ξανά, 44-43 ο Τάλαρος, 47-43 ο Τζούρτος, 47-45 ο Τάλαρος ξανά, 51-45 με ένα τρίποντο του Cramer και μια βολή του Καρακατσάνη, 51-48 ο Μακρυδάκης, 53-48 ο Cramer και 53-53 με 0-5 σερί δια χειρός Ψαλιδόπουλου με 48″ για το τέλος. Στην επόμενη επίθεση ο Τζούρτος έβαλε ένα τρίποντο στην εκπνοή της επίθεσης έπειτα από ασίστ του Cramer και έγραψε το 56-53 με 24″ για λήξη. Στην επόμενη κατοχή οι Ασβοί έδωσαν την μπάλα στον Μακρυδάκη, εκείνος τράβηξε πάνω του όλη την άμυνα και είδε τον ελεύθερο Κουτσουρή στην γωνία ο οποίος ευστόχησε στο σουτ του, αλλά πατούσε οριακά την γραμμή, επομένως δεν ισοφάρισε, αλλά μείωσε σε 56-55 με 9″ για λήξη. Έπειτα με τον Φωκιανό να έχει την μπάλα, ο Σωτηρόπουλος αναλαμβάνει την επαναφορά και βρίσκει τον Cramer, ο οποίος κερδίζει ένα φάουλ και χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα γράφει δύο ακόμη βολές για το 58-55 με 7″ για λήξη, σκορ το οποίο ήταν και το τελικό του αγώνα καθώς στην επόμενη τους κατοχή οι Ασβοί αστόχησαν στο τρίποντο της ισοφάρισης.

Για τον Φωκιανό, πέρα από τον Cramer, πολύ καλός ήταν και ο Τζούρτος με 9 πόντους, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, όπως επίσης και ο Σωτηρόπουλος με 2 πόντους, 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 3 κλεψίματα. Για τους Ασβούς πρώτος σκόρερ ήταν ο Ψαλιδόπουλος με 14 πόντους, ενώ παράλληλα έκανε και 4 κλεψίματα, με τον Κουτσουρή όμως να σημειώνει το υψηλότερο efficiency της ομάδας (21) έχοντας γράψει στην στατιστική του 6 πόντους, 8 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 τάπα.