76.5%
39.1%
31.6%

Ασβοί vs Dirtus Bologna 70-69.
Οι Ασβοί ήταν η μεγάλη νικητές στο ντέρμπι με τους Dirtus. Ματς απαγορευμένο για καρδιακους με τους ηττημένους με (0:09)για το φινάλε να έχουν 1/2 βολές με τον Τόλια, να κερδίζουν το επιθετικό ριμπάουντ αλλά ο Σαράντου ήταν άστοχος στο σουτ.Mvp του αγώνα ο Μακρυδάκης με 22 πόντους, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 2 κλεψίματα και ο Ψαλιδόπουλος με 20 πόντους και 4 ριμπάουντ.

Το ματς ξεκίνησε με 0-2 για την Dirtus με σουτ από την γωνιά ο Τόλιας. Οι Ασβοί έτρεξαν σερί 12-0 και πέρασαν μπροστά στο σκορ με 12-2,ο Κουτσουρής με τρίποντο, coast to coast ο Μακρυδάκης, μετά από κλέψιμο σκόραρε με λει-απ ξανα ο Μακρυδάκης, ο Κουτσουρής με ντραιβ και με τρίποντο ο Μακρυδάκης. Τάιμ άουτ ο Χαλκιάς και οι Dirtus έκλεισαν το δεκάλεπτο τελείωσε με σερί 0-13 και το σκορ έγινε 12-15.Αρχικά ο Σπυρόπουλος με τρίποντο, με 4 πόντους του ο Τόλιας από σουτ,ο Σαράντου με floater ,ο Μπονάτσος με Hook και με 2/2 βολές ο Μπονάτσος.

Δεύτερο δεκάλεπτο και ο Σαράντου σκόραρε το 12-17 για την Dirtus. Οι Ασβοί πέρασαν μπροστά στο σκορ με 19-17 ,με καλάθι από το ζωγραφιστό ο Κουτσουρής, ύστερα από επιθετικό ριμπάουντ σκόραρε ο Καραγιώργος και με τρίποντο ο Ψαλιδόπουλος .Ο Κωστόπουλος και ο Μπονάτσος από το ζωγραφιστό και με γκολ φάουλ ο Μπονάτσος έγινε το 19-24.Ο Ψαλιδόπουλος με τρίποντο το 22-24 και ο Σαράντου με τρίποντο και ο Κωστόπουλος από το ζωγραφιστό το 22-29.Με βολή από τεχνική ποινή ο Μακρυδάκης και ο Ζαφειράκης με τρίποντο μείωσαν σε 26-29 και ο Σοφούλης με τρίποντο το 26-32. Ο Καραγιώργος καθ ο Κατσιγιάννης μείωσαν σε 30-32 και το δεκάλεπτο τελείωσε 30-34 με floater ο Σαράντου.

Τρίτο δεκάλεπτο και ο Ζαφειράκης με σουτ και 2/2 βολές ισοφάρισε 34-34 για τους Ασβούς. Ο Φωτόπουλος από το ζωγραφιστό το 34-36 για την Dirtus και ο Μακρυδάκης με ντραιβ το 36-36.Ο Σαράντου με ντραιβ το 36-38 και ο Καραγιώργος με σουτ το 38-38 . Ο Σοφούλης με σουτ και ο Τόλιας με 4 πόντους του έγινε το 38-44.Με τρίποντο ο Μακρυδάκης και ο Κουτσουρής στα ίσα το ματς 44-44.Απάντησε με τρίποντο ο Σπυρόπουλος και με 3/5 βολές ο Σαράντου για το 44-50.Το δεκάλεπτο τελείωσε ισόπαλο 50-50 ,ο Μακρυδάκης με 2/4 βολές ,coast to coast ο Ψαλιδόπουλος και με 2/2 βολές ο Μακρυδάκης.

Τελευταίο δεκάλεπτο και ο Μακρυδάκης με 2/2 βολές και ο Ψαλιδόπουλος με σουτ 54-50 οι Ασβοί μπροστά στο σκορ. Ο Σαράντου με τρίποντο το 54-53 για την Dirtus.Ο Ψαλιδόπουλος με σουτ πέτυχε το 56-53 και ο Μπονάτσος από το ζωγραφιστό το 56-55.Ο Μακρυδάκης με τρίποντο το 59-55 και ο Σαράντου με 2/2 βολές και ο Σοφούλης με τρίποντο το 59-60.Ο Κουτσουρής με τρίποντο και ο Ψαλιδόπουλος με σουτ έγραψαν το 64-60.Ο Τόλιας με σουτ και ο Σοφούλης με 2/3 βολές ισοπαλία 64-64.Ο Ψαλιδόπουλος με γκολ φάουλ το 67-64 και ο Δαμίγος με ντραιβ (1:20)και ο Σαράντου με λει-απ στον αιφνιδιασμό (1:00)το 67-68.Ο Ψαλιδόπουλος μεγάλο σουτ και με τρίποντο το 70-68(0:21).Οι Dirtus είχαν 2 ευκαιρίες να πάνε το ματς στην παράταση, ακόμα και να κλέψουν το ματς, αρχικά ο Τόλιας είχε 1/2 βολές (0:09)πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και ο Σαράντου στο τελευταίο σουτ του αγώνα ήταν άστοχος.

Για τους νικητές ξεχώρισε ακόμα ο Καραγιώργος με 6 πόντους, 13 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Τόλιας με 13 πόντους, 11 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 κοψίματα ,ο Σαράντου με 21 πόντους 4 ριμπάουντ, 8 ασίστ και 5 κλεψίματα και ο Μπονάτσος με 9 πόντους, 4 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 κόψιμο.