30.3%
52.4%
20.0%
13.8%

Με το δεξί ξεκίνησαν τις υποχρεώσεις τους οι Ασβοί, επικρατώντας των Μ.Κ.Ο. με 59-37 στην 1η αγωνιστική της 1ης κατηγορίας του Summer League. Οι Ασβοί μπήκαν πολύ δυναμικά στο ξεκίνημα φτάνοντας την διαφορά υπέρ τους στους 15 πόντους, όμως τα πράγματα άλλαξαν στις αρχές του 4ου δεκαλέπτου με τους παίκτες της Μ.Κ.Ο. να δηλώνουν παρών, μαζεύοντας την διαφορά στους 6 πόντους. Οι Ασβοί με πολύ καλή άμυνα αλλά και προσεκτική επίθεση κατάφεραν να τρέξουν τα τελευταία 5 λεπτά ένα σερί 15-0, εξασφαλίζοντας έτσι το πρώτο ροζ φύλλο του καλοκαιριού.

Έναρξη του παιχνιδιού με τους Ασβούς να δείχνουν εξ αρχής τις προθέσεις τους στον αγωνιστικό χώρο από το 1ο κιόλας δεκάλεπτο. Το σκορ άνοιξε με δίποντο του Βιδάλη για τους Μ.Κ.Ο. ενώ οι Καραγιώργος και Μακρυδάκης με δίποντο και 2/2 βολές έκαναν το 4-2. Οι Μ.Κ.Ο. πέρασαν μπροστά στο σκορ με δίποντο του Βιδάλη και 1/2 βολές του Πολύζου για το 4-5, με τους Ασβούς να τρέχουν ένα σερί 13-0 με 3 τρίποντα για να κλείσουν το 1ο δεκάλεπτο με το σκορ στο 17-5.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Ασβοί θα συνεχίσουν να ανοίγουν την διαφορά με γκολ φάουλ του Κατσιγιάννη, ενώ ο Κουτρόπουλος με step back τρίποντο θα μειώσει σε 20-8. Ο Μακρυδάκης στη συνέχεια με εύστοχη βολή από τεχνική ποινή στον πάγκο των Μ.Κ.Ο. θα κάνει το 21-8, με τον Σωτηρόπουλο να απαντά με τον ίδιο τρόπο για το 21-9. Εύστοχο τρίποντο για τον Πουγκακιώτη στη συνέχεια για το 24-9 και ένα δίποντο και μία βολή για τους Μ.Κ.Ο. για το 24-12. Οι Ασβοί απάντησαν με τον Ζαφειράκη σε δίποντο για το 26-12, ενώ ο Βιδάλης θα ευστοχήσει σε 1/2 βολές, κάνοντας το 26-13. Ο Μακρυδάκης θα ευστοχήσει σε τρίποντο με τους Μ.Κ.Ο. να τρέχουν ένα σερί, μειώνοντας την κατά τους διαφορά στους 8 πόντους για το σκορ ημιχρόνου 29-21 υπέρ των Ασβών.

Στην επιστροφή των ομάδων, οι Ασβοί θα μπουν στο παρκέ πιο δυναμικά, τρέχοντας ένα σερί 10-0 με τους Κουτσουρή και Ψαλιδόπουλο να κάνουν το 39-21. Ο Σωτηρόπουλος θα απαντήσει με τρίποντο για το 39-24 και ο Ψαλιδόπουλος με εύστοχη βολή θα κάνει το 40-24. Στη συνέχεια, ο Κουτρόπουλος με 2/2 βολές θα διαμορφώσει το 40-26, ενώ ο Κατσιγιάννης θα απαντήσει με νέο δίποντο για τους Ασβούς για το 42-26. Το τρίτο δεκάλεπτο θα κλείσει με γκολ φάουλ του Τσολάκου Κ. για το 42-29.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, οι Μ.Κ.Ο. θα τρέξουν ένα σερί 0-7 για να μειώσουν το ματς στους 6 πόντους και στο 42-36, με τον Γουλιέλμο να ευστοχεί σε δίποντο για τους Ασβούς για το 44-36. Ο Πολύζος θα ευστοχήσει σε βολή για το 44-37, με τους Ασβούς να τα δίνουν όλα στα τελευταία 5 λεπτά της αναμέτρησης και με ένα σερί 15-0 θα κλείσουν με νίκη το ματς με το τελικό 59-37.

MVP της αναμέτρησης ο Δημήτρης Κουτσουρής με 10 πόντους, 12 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 4 κλεψίματα, βοηθώντας τους Ασβούς να προσπεράσουν το εμπόδιο των Μ.Κ.Ο.. Πολύ καλή εμφάνιση και από τους Μακρυδάκη και Καραγιώργο, ενώ από τους ηττημένους ξεχώρισε η προσπάθεια του Σωτηρόπουλου με 7 πόντους, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 2 κλεψίματα.