11.8%
54.5%
44.7%
39.3%

Οι Glory Road κατάφεραν να προσπεράσουν και το εμπόδιο του Αστέρα Ευελπίδων με σκορ 60-81, στα πλαίσια της 11ης αγωνιστικής του 2ου γύρου της Silver League. Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο, όμως οι Glory Road έτρεξαν ένα καλό σερί στο 2ο δεκάλεπτο, χτίζοντας μία διαφορά την οποία μάλιστα διεύρυναν κατά τη διάρκεια του ματς. Ο Αστέρας Ευελπίδων δεν τα παράτησε ποτέ, αφού πίεζε σε όλο το γήπεδο μέχρι και το τελευταίο δευτερόλεπτο της αναμέτρησης.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τον Χαρτοκόλλη να ανοίγει το σκορ με δίποντο και τους Glory Road να απαντούν με ένα σερί 2-7, κάνοντας το 4-7. Εκεί, ο Διβάρης με γκολ-φάουλ θα κάνει το 7-7, ενώ οι Glory Road με νέο σερί 2-9 θα διαμορφώσουν το 9-16. Στη συνέχεια, ο Αστέρας θα μειώσει με ένα γρήγορο 7-3 σε 16-19, ενώ το πρώτο δεκάλεπτο θα κλείσει ο Σιφναίος με δίποντο στον αιφνιδιασμό για το 16-21.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Glory Road θα ανοίξουν τη διαφορά του ματς με ένα μεγάλο σερί 0-23 για να διαμορφώσουν το 16-44, με τον Αστέρα Ευελπίδων να μην έχει σκορ στο 2ο δεκάλεπτο στα πρώτα 8 λεπτά. Στα τελευταία λεπτά, ο Χαρτοκόλλης θα ξεκολλήσει την ομάδα του με ένα τρίποντο και ένα δίποντο στον αιφνιδιασμό και έτσι θα κλείσει το πρώτο ημίχρονο με το σκορ στο 21-44.

Στην επιστροφή των ομάδων, ο Χαμντάν Αλ. και ο Τσανάκας με 2 δίποντα θα κάνουν το 21-48, ενώ ο Τσαουρδάς με δικό του δίποντο θα μειώσει σε 23-48. Εκεί, ο Σιφναίος και ο Σαχτούρης με 2 τρίποντα θα ανοίξουν τη διαφορά για να κάνουν το 23-54, με τον Χαρτοκόλλη και τον Διβάρη να απαντούν με δίποντο και βολή αντίστοιχα για το 26-54. Με τρίποντο του Χαμντάν Σ., οι Glory Road θα κάνουν το 26-57, όμως ο Αστέρας θα μειώσει έπειτα από ένα σερί 9-2 σε 35-59. Με τρίποντο του Σιφναίου και δίποντο του Σεϊμένη Γ., οι Glory Road θα ανοίξουν τη διαφορά στους 29 πόντους (35-64), όμως ο Περιπάνος με δικό του τρίποντο θα μειώσει σε 38-64. Το τρίτο δεκάλεπτο θα κλείσει με βολή του Σεϊμένη Β. και δίποντο του Διβάρη για το 40-65.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι Glory Road θα συνεχίσουν με το πόδι κολλημένο στο γκάζι και με ένα σερί 2-9 θα ανοίξουν τη διαφορά για το 42-74. Ο Αστέρας με 3 συνεχόμενα δίποντα θα κάνει το 48-74, ενώ ο Χαμντάν Σ. και ο Σεϊμένης Γ. θα διαμορφώσουν το 48-79. Εκεί, ο Αστέρας θα τρέξει ένα σερί 12-2 και θα μειώσει σε 60-81, σκορ που θα είναι και το τελικό, με τους Glory Road να φτάνουν σε μία εύκολη νίκη.

Πολυτιμότερος παίκτης του παιχνιδιού αναδείχθηκε ο Σεϊμένης Γ. ο οποίος σταμάτησε στους 26 πόντους, ενώ παράλληλα μάζεψε 7 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 2 φορές την μπάλα, για να συγκεντρώσει 23 βαθμούς στην κλίμακα αξιολόγησης. Επίσης σε καλή βραδιά βρέθηκαν οι Τσανάκας και Σιφναίος, ενώ από τον Αστέρα Ευελπίδων ξεχώρισε η προσπάθεια των Διβάρη και Τσαουρδά.

1Μερσινίας Κωνσταντίνος000000000020200011
4Περιπάνος Δημήτρης3000030.01333.300013020
5Τσαουρδάς Ανδρέας20001250.0010.031443029
9Παναγόπουλος Συμεών4020.021216.7010.03361002-4
10Χαρτοκόλλης Στυλιανός141520.05955.61911.131423034
13Σκλήρης Σπυρίδων0000030.0010.032501002
17Mindaugas Vaiciunas40002825.0020.045901024