15.4%
60.7%
25.0%
28.0%

Φοβερό ματς εκτυλίχθηκε ανάμεσα σε Αστέρα Ευελπίδων και Jack’s, με τους τελευταίους να παίρνουν τη νίκη με το τελικό 52-56. Το ματς ξεκίνησε με ένα πολύ καλό 9-1 του Αστέρα, ωστόσο οι Jack’s με ένα 0-11 κατάφεραν να ανατρέψουν το σκηνικό και να βρεθούν με το προβάδισμα των 7 στο ημίχρονο. Στην επανάληψη οι Jack’s διεύρυναν το προβάδισμα αυτό, όμως οι παίκτες του Αστέρα πιέζοντας σε όλο το γήπεδο και όντας πιο αποφασισμένοι στα τελειώματά τους, μείωσαν στο καλάθι. Στα τελευταία κρίσιμα λεπτά όμως οι Jack’s διαχειρίστηκαν πολύ σωστά και ψύχραιμα το μικρό, αλλά επαρκές προβάδισμά τους και εξασφάλισαν έτσι την τρίτη τους σερί νίκη.

Η αναμέτρηση θα ξεκινήσει με καλάθια των Μαγκώνη και Διβάρης για το 4-0, βολή Γαλανάκη για το 4-1, Τσαουρδάς και Καραχρήστος θα κάνουν το 9-1 για τον Αστέρα, όμως κάπου εδω ένα σερί 0-11 θα βάλει μπροστά τους Jack’s, με Κοντοπάνο, Γαλανάκη και Μπουτσικάκη να κάνουν το 9-12, ενώ το 10-12 του δεκαλέπτου θα κάνει με βολή ο Πούγγουρας.

Δεύτερο δεκάλεπτο και βολή Ματακίδη για το 11-12, 11-13 με βολή ο Γαλανάκης, δυο βολές Διβάρη για το 13-13, Μανωλέας και Κουρτέσης κάνουν το 13-16, Χατζόπουλος και Μαγκώνης για το 17-16, Μανωλέας και Μπουτσικάκης για το 17-21, Διβάρης μειώνει σε 19-21, Μανωλέας και 19-24, βολή Λάκουρα για το 20-24, ενώ ο Μπουτσικάκης με άλλο ένα τρίποντο θα κάνει το 20-27.

Στη τρίτη περίοδο ο Γαλανάκης και ο Μπουτσικάκης θα κάνουν το 20-33, Παναγόπουλος για το 22-33, Ελευθεριάδης και 22-36, Χαρτοκόλλης μειώνει στο 26-36, Μανωλέας με τρίποντο για το 26-39, Ανδριόπουλος και Μαγκώνης για το 30-39, 30-41 ο Τσιώγκας, Μαγκώνης μειώνει σε 33-41, Τσιώγκας ξανά για το 33-43, ενώ ο Χαρτοκόλλης θα κάνει το 35-43.

Τέταρτο δεκάλεπτο και Μπουχλής για το 35-44, Λάκουρας και Μαγκώνης θα μειώσουν σε 41-44, δυο βολές Γαλανάκη για το 41-46, Διβάρης και 43-46, Κουρτέσης και 43-48, Χατζόπουλος μειώνει σε 46-48, 46-51 ο Μπουτσικάκης, Μαγκώνης για το 48-51, βολή Τσιώγκα και 48-52, Μαγκώνης και 50-52, 50-54 ο Κοντοπάνος, ενώ ο Διβάρης ευστοχεί σε ένα κρίσμο δίποντο για το 52-54. Τελευταίο λεπτό στο ματς και οι Jack’s θα αστοχήσουν στην επόμενή τους επίθεση, ο Αστέρας όμως θα κάνει λάθος και έπειτα φάουλ στον Κοντοπάνο, ο οποίος θα βάλει δυο βολές για το 52-56. Ακολουθεί ταιμ άουτ του Αστέρα, στην επίθεσή του θα χάσει ένα τρίποντο, μαζεύουν οι Jack’s και κερδίζουν ξανά δυο βολές τις οποίες αυτή τη φορά θα χάσουν. Με λιγότερο από 5 δεύτερα να απομένουν οι παίκτες του Αστέρα δεν θα καταφέρουν να σκοράρουν και έτσι το παιχνίδι θα λήξει με το 52-56.

Σε εξαιρετική μέρα βρέθηκε ο Μπουτσικάκης, ο οποίος ψηφίστηκε ως MVP της αναμέτρησης, φτάνοντας τους 13 πόντους, με 6 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, κλέβοντας 1 φορά την μπάλα από τον αντίπαλο, ενώ μοίρασε και 1 τάπα, συγκεντρώνοντας έτσι 18 βαθμούς στην αξιολόγηση της στατιστικής. Από τους Jack’s ξεχώρισε επιπλέον ο Κοντοπάνος, με τον Κουρτέση να συμπληρώνει τη λίστα των κορυφαίων, ενώ από τον Αστέρα Ευελπίδων σε καλή μέρα βρέθηκε ο Μαγκώνης και ο Λάκουρας.